Reklama

Kościół

Papież: jak św. Pius V szukajmy prawdy w Jezusie

Nauczanie św. Piusa V jest dla nas przede wszystkim zachętą do poszukiwania prawdy. To Jezus jest prawdą nie tylko w sensie ogólnym, ale również w wymiarze wspólnotowym i osobistym – powiedział Franciszek, przypominając o 450. rocznicy śmierci tego wielkiego papieża i reformatora Kościoła z doby Soboru Trydenckiego. Z tej okazji do Rzymu przybyła pielgrzymka diecezji północnowłoskiej Alessandrii, z której pochodził ten papież dominikanin.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że Pius V był jedynym papieżem pochodzącym z Piemontu. Jego pontyfikat trwał zaledwie sześć lat, ale stawił w nim czoła wielu wyzwaniom dotyczącym zarówno duszpasterstwa, jak i zarządzania Kościołem. Jako reformator podejmował odważne decyzje. Zajmował się między innymi reformą liturgii. To właśnie jego imię nosił wydany po soborze Mszał.

„W ostatnich latach dużo się mówiło o liturgii, przede wszystkim o jej zewnętrznych formach. Trzeba jednak dołożyć większych starań, by celebracja Eucharystii stała się rzeczywiście źródłem życia wspólnoty. Liturgia bowiem, na skrzyżowaniu dróg wspólnoty, jak i wobec krzyży życia każdego z nas, wprowadza nas w kapłaństwo Chrystusa i obdarza nas nowym sposobem życia, który św. Paweł ujmuje tymi słowami: «raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kości󳻓 - mówił Ojciec Święty.

W tej samej audiencji uczestniczyła też młodzież z innej włoskiej diecezji Spoleto Nursja. Byli to młodzi, którzy otrzymali sakrament bierzmowania bądź przygotowują się do jego przyjęcia. Papież nazwał ich nowym pokoleniem chrześcijan, młodymi uczniami Jezusa. Nawiązał przy tym do tragicznego trzęsienia ziemi, które 6 lat temu nawiedziło ten centralny region Włoch.

„Życie chrześcijańskie to dom, który buduje się na fundamencie chrztu. Wy pochodzicie z terenów, gdzie na skutek trzęsienia ziemi zawaliło się, bądź zostało uszkodzonych, wiele budynków. Wiecie, jaka jest różnica między domem solidnym, który jest odporny na wstrząsy, i domem kruchym, który się rozpada. Również Jezus posłużył się tym obrazem. Pamiętacie? Kiedy mówił, że do Królestwa Bożego nie wchodzi się dzięki pięknym słowom: «Panie, Panie», lecz wypełniając wolę Bożą w naszym życiu. Przywieźliście dziś do mnie kamień ze starego opactwa św. Eutychiusza, aby został pobłogosławiony i stał się symbolem odbudowy tego miejsca. Otóż, drodzy chłopcy i dziewczęta, dziś błogosławię każdego z was, abyście stali się żywymi kamieniami, z których zostanie zbudowana wspólnota chrześcijańska. Żywymi kamieniami w rodzinie, parafii, wśród przyjaciół, w środowisku sportowym itd. Być żywym kamieniem – jest to możliwe dzięki mocy Ducha Świętego, który w bierzmowaniu umacnia was jako chrześcijan, dzieci Boże i członków Kościoła“ - powiedział papież.

2022-09-17 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odwołuje oficjalne spotkania, ale pracuje normalnie

[ TEMATY ]

papież Franciszek

niedyspozycja

Dom św. Marty

Papież odprawił rano Mszę w kaplicy Domu św. Marty, po czym, jak ma w zwyczaju, pozdrowił każdego z jej uczestników.

Ze względu na lekką niedyspozycję odwołał jednak dzisiejsze oficjalne audiencje.

Podziel się cytatem
Natomiast spotkania w Domu św. Marty odbywają się zgodnie z planem. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostoskiej Matteo Bruni.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję