Reklama

Kościół

Bp Śmigiel na Jasnej Górze do Ludzi Pracy: wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku

- Wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku - przypomniał na Jasnej Górze bp Wiesław Śmigiel z Torunia podczas Mszy św. celebrowanej w ramach 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy. Odbywa się pod hasłem „Księże Jerzy - jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Solidarność

ludzie pracy

bp Wisław Śmigiel

Jasna Góra/Facebook

Kaznodzieja zauważył, że ludzie pracy przychodzą na Jasną Górę, gdzie zawsze byliśmy i jesteśmy wolni, by wypełnić testament ks. Jerzego Popiełuszki. Jednak nie chodzi wyłącznie o obecność u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, ale o to, by pielgrzymka pomogła przypomnieć przesłanie błogosławionego i na nowo poczuć tamtego ducha Bożego, który przemienił oblicze naszej ziemi. - Chcemy zrobić rachunek sumienia, co zostało z tamtych ideałów i nauczania, które wówczas było ważne i poruszało nasze serca - mówił bp Śmigiel.

Podkreślił konieczność troski o wolność. Zauważył, że choć cieszymy się, że nasza Ojczyzna jest wolna i demokratyczna, opadły okowy zewnętrzne i za to jesteśmy Bogu i ludziom wdzięczni, to jednak wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku.

- Pojawiają się pokusy, aby odebrać nam prawo nieskrępowanego mówienia o zasadach wiary, szczególnie w przestrzeni publicznej - zaznaczył kaznodzieja. Podkreślał, że „ludzie wiary nie są obywatelami drugiej kategorii i mają takie same prawa, jak inni”. - Nie chodzi o żadne przywileje, ale o równość i sprawiedliwość, mamy prawo do wiary się przyznawać, o niej mówić, domagać się poszanowania wolności religijnej, a rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci w duchu wartości, które dla nich są ważne - powiedział bp Śmigiel.

Mówiąc o wolności wewnętrznej ordynariusz toruński podkreślał także pozostanie wiernym prawdzie. - Moda, presja przeróżnych wrogich wierze ideologii, ale także konsumpcjonizm sprawiają, że nadal potrzeba sporo odwagi, mądrości i duchowej siły, aby naprawdę być wolnym - zaznaczył.

Za papieżem Franciszkiem kaznodzieja przypomniał, że „pod presją reklamy, materializmu praktycznego, konsumpcjonizmu, człowiek przestaje być wolny, staje się niewolnikiem konsumpcji, a pracownik zaczyna być traktowany instrumentalnie i przedmiotowo jako środek potrzebny do zysku. - To przerażające i dlatego tak ważna jest chociażby niedziela, jako dzień wolny od pracy, ale też jako dzień odpoczynku i czasu dla rodziny i drugiego człowieka - mówił kaznodzieja. Zauważył, że w wielu krajach Europy i nie tylko, w niedzielę jest zakaz handlu, u nas jedynie ograniczenie, ale i to budzi sprzeciw niektórych środowisk, co dziwi, bo te same środowiska wskazują na kraje wysokorozwinięte i wyszukują tam mniej szlachetnych przykładów i chcą je przenosić do naszej kultury.

Reklama

- Człowiek nie jest niewolnikiem konsumpcji i ma prawo do odpoczynku i ma prawo również do modlitwy - przypominał.

Ordynariusz toruński zauważył, że jako konsumenci powinniśmy zwracać uwagę również na to, kiedy i co kupujemy. - To wydaje się banalne, ale jest niezwykle ważne. Powinniśmy wspierać, na ile to możliwe, rodzime produkty unikając szczególnie tych, które zostały wyprodukowane w krajach, w których np. panuje niewolnicza praca lub zyski są przeznaczane na finansowanie wojny i zabijanie niewinnych ludzi - podkreślał. Dodawał, że „kiedy takie produkty kupujemy poniekąd sami wspieramy zło”.

Mszę św. celebrował abp Józef Kupny, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Tradycyjnie wypowiedziany został akt zwierzenia Maryi Patronce Robotników.

2022-09-18 16:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko, która nas znasz, z ludźmi pracy bądź!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

ludzie pracy

PremierRP

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy trwa w dniach 14-15 września na Jasnej Górze. Doroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. Na centralną Mszę św. w niedzielę, 15 września przybyło ok. 20 tys. osób.

Po raz pierwszy z Ludźmi Pracy modli się premier RP Mateusz Morawiecki. Mówił: „Raz jeszcze przywołam te piękne słowa bł. ks. Jerzego ‘człowiek nawet ciężko pracujący, ale bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem drepczący po ziemi’. Polacy zawsze szukali Solidarności, poszukiwali ideałów, one oświetlały nam drogę naszych wysiłków, wysiłków najpierw ku wielkiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, potem wysiłków zmierzających do odzyskania niepodległości, a dziś znowu w nowym świecie, w nowych okolicznościach, nowych wyzwaniach, wysiłków, które mają obudzić naród do wielkości. Te wysiłki muszą zostać uwieńczone powodzeniem, ale stanie się tak tylko kiedy ludzie pracy, ludzie solidarności będą ręka w rękę ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wszystkimi ludźmi ze wszystkich zawodów starali się rozpoznać ścieżki ku przyszłości. Wiara, wolność, solidarność są ze sobą nierozłącznie w polskich dziejach i w polskiej duszy splecione. Wydaje mi się, że w rzeczy samej, że Polska jest takim nierozerwalnym splotem wiary, wolności i solidarności”

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję