Reklama

Kościół

Bp Śmigiel na Jasnej Górze do Ludzi Pracy: wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku

- Wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku - przypomniał na Jasnej Górze bp Wiesław Śmigiel z Torunia podczas Mszy św. celebrowanej w ramach 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy. Odbywa się pod hasłem „Księże Jerzy - jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Solidarność

ludzie pracy

bp Wisław Śmigiel

Jasna Góra/Facebook

Kaznodzieja zauważył, że ludzie pracy przychodzą na Jasną Górę, gdzie zawsze byliśmy i jesteśmy wolni, by wypełnić testament ks. Jerzego Popiełuszki. Jednak nie chodzi wyłącznie o obecność u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, ale o to, by pielgrzymka pomogła przypomnieć przesłanie błogosławionego i na nowo poczuć tamtego ducha Bożego, który przemienił oblicze naszej ziemi. - Chcemy zrobić rachunek sumienia, co zostało z tamtych ideałów i nauczania, które wówczas było ważne i poruszało nasze serca - mówił bp Śmigiel.

Podkreślił konieczność troski o wolność. Zauważył, że choć cieszymy się, że nasza Ojczyzna jest wolna i demokratyczna, opadły okowy zewnętrzne i za to jesteśmy Bogu i ludziom wdzięczni, to jednak wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku.

- Pojawiają się pokusy, aby odebrać nam prawo nieskrępowanego mówienia o zasadach wiary, szczególnie w przestrzeni publicznej - zaznaczył kaznodzieja. Podkreślał, że „ludzie wiary nie są obywatelami drugiej kategorii i mają takie same prawa, jak inni”. - Nie chodzi o żadne przywileje, ale o równość i sprawiedliwość, mamy prawo do wiary się przyznawać, o niej mówić, domagać się poszanowania wolności religijnej, a rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci w duchu wartości, które dla nich są ważne - powiedział bp Śmigiel.

Mówiąc o wolności wewnętrznej ordynariusz toruński podkreślał także pozostanie wiernym prawdzie. - Moda, presja przeróżnych wrogich wierze ideologii, ale także konsumpcjonizm sprawiają, że nadal potrzeba sporo odwagi, mądrości i duchowej siły, aby naprawdę być wolnym - zaznaczył.

Za papieżem Franciszkiem kaznodzieja przypomniał, że „pod presją reklamy, materializmu praktycznego, konsumpcjonizmu, człowiek przestaje być wolny, staje się niewolnikiem konsumpcji, a pracownik zaczyna być traktowany instrumentalnie i przedmiotowo jako środek potrzebny do zysku. - To przerażające i dlatego tak ważna jest chociażby niedziela, jako dzień wolny od pracy, ale też jako dzień odpoczynku i czasu dla rodziny i drugiego człowieka - mówił kaznodzieja. Zauważył, że w wielu krajach Europy i nie tylko, w niedzielę jest zakaz handlu, u nas jedynie ograniczenie, ale i to budzi sprzeciw niektórych środowisk, co dziwi, bo te same środowiska wskazują na kraje wysokorozwinięte i wyszukują tam mniej szlachetnych przykładów i chcą je przenosić do naszej kultury.

Reklama

- Człowiek nie jest niewolnikiem konsumpcji i ma prawo do odpoczynku i ma prawo również do modlitwy - przypominał.

Ordynariusz toruński zauważył, że jako konsumenci powinniśmy zwracać uwagę również na to, kiedy i co kupujemy. - To wydaje się banalne, ale jest niezwykle ważne. Powinniśmy wspierać, na ile to możliwe, rodzime produkty unikając szczególnie tych, które zostały wyprodukowane w krajach, w których np. panuje niewolnicza praca lub zyski są przeznaczane na finansowanie wojny i zabijanie niewinnych ludzi - podkreślał. Dodawał, że „kiedy takie produkty kupujemy poniekąd sami wspieramy zło”.

Mszę św. celebrował abp Józef Kupny, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Tradycyjnie wypowiedziany został akt zwierzenia Maryi Patronce Robotników.

2022-09-18 16:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: biskupi dokonają nowego aktu zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

akt

Julia A. Lewandowska

Pod hasłem „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski” na Jasnej Górze trwają główne uroczystości odpustowe Królowej Polski. Podczas Sumy o godz. 11.00 biskupi wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonają nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej. Przywołany zostanie także Milenijny Akt Oddania Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966 r. w 50. rocznicę jego złożenia. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Pragniemy wyrazić z całym Kościołem katolickim w Polsce wdzięczność i uwielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego za włączenie w minionych wiekach wszystkich pokoleń naszych rodaków w nurt życia wiecznego” – czytamy m.in. w nowym Akcie Zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję