Reklama

Kościół

Franciszek podsumował podróż do Kazachstanu i podziękował za nią Bogu

O swojej 28 podróży zagranicznej do Kazachstanu mówił Ojciec Święty wiernym podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał jej poszczególne elementy a także podziękował Bogu i ludziom za możliwość jej odbycia.

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Swoją relację Franciszek rozpoczął od podziękowań władzom Kazachstanu, biskupom oraz ich współpracownikom za możliwość zrealizowania tej podróży. Przypomniał, że głównym jej celem był udział w siódmym Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Podkreślił, że władze Kazachstanu proponują drogę kultury łączącej politykę i religię, nie mieszając ich i nie rozdzielając, wyraźnie potępiając fundamentalizm i ekstremizm. Podkreślił wkład ludzi Kościoła, w tym świętych papieży Jana Pawła II, Jana XXIII i Pawła VI w budowanie świata braterstwa i pokoju. Przypomniał też o świadectwie męczenników, którzy „zapłacili życiem za wierność Bogu pokoju i braterstwa”.

Mówiąc o spotkaniu z przedstawicielami władz Kazachstanu Ojciec Święty zaznaczył, że powołaniem tego kraju jest umożliwienie spotkania osób należących do różnych grup etnicznych czy wyznających różne religie. „Życzyłem też aby mogła być kontynuowana budowa coraz dojrzalszej demokracji, zdolnej do skutecznego odpowiadania na potrzeby całego społeczeństwa” – powiedział papież.

Relacjonując spotkania z katolikami Kazachstanu, będącymi tam ewangeliczną „małą trzódką” Franciszek podkreślił „błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania wyłącznie na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia”. Dodał, że była to też okazja do przypomnienia męczenników, którzy tak wiele wycierpieli za wiarę w długim okresie prześladowania komunistycznego. Mówiąc o Mszy św. sprawowanej w święto Podwyższenia Krzyża Świętego papież stwierdził, że „w świecie, w którym postęp i regres splatają się ze sobą, Krzyż Chrystusa pozostaje kotwicą zbawienia: znakiem nadziei, która nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga, miłosiernego i wiernego”. Temu Bogu Ojciec Święty podziękował za odbytą podróż, modląc się, aby przyniosła ona bogate owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła pielgrzymującego na tej ziemi.

2022-09-21 09:36

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął o. Jamesa Martina, duszpasterza katolików LGBT

[ TEMATY ]

Franciszek

Agnieszka Kutyła

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji amerykańskiego jezuitę o. Jamesa Martina, krytykowanego ostatnio przez biskupów USA za swe poglądy na temat posługi duszpasterskiej wśród katolików LGBT.

Rozmowa w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim trwała pół godziny. - Byłem bardzo poruszony swoim spotkaniem z prawdziwym pasterzem - powiedział o. Martin po audiencji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję