Reklama

Kościół

Jasna Góra: Ogólnopolska Pielgrzymka podopiecznych Fundacji im. św. Brata Alberta

Z udziałem ok. pół tys. podopiecznych Fundacji im. Św. Brata Alberta na Jasnej Górze odbyła się 29. pielgrzymka osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich rodzin i przyjaciół. Fundacja w 36. placówkach opiekuje się i aktywizuje ok. 1,2 tys. osób. W tym roku obchodzi 35-lecie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Brat Albert

Jasna Góra/Twitter

- Św. Brat Albert był bardzo związany z Jasną Górą. Przed śmiercią pokazał swoim braciom obrazek Matki Bożej Częstochowskiej i powiedział: to jest wasza Matka i opiekunka. Do jego nauczania dziś szczególnie nawiązujemy i w dniu jubileuszu prosimy Maryję o dalszą opiekę - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji.

Fundacja im. św. Brata Alberta od 1987 r. niesienie pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. W jej skład wchodzą Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Świetlice Terapeutyczne i Środowiskowe Domy Samopomocy.

Oprócz codziennej opieki organizacja oferuje wiele możliwości osobistego rozwoju, pozwala zdobywać większą samodzielność i odkrywać radość z bycia aktywnym. Każdy z podopiecznych bierze udział np. w zajęciach gospodarstwa domowego, szydełkowania, warsztatach krawieckich czy stolarskich.

- Przychodzimy do Fundacji o siódmej rano i mamy dużo zajęć. Sam już potrafię zrobić śniadanie i obiad, moim ulubionym daniem są omlety. Mamy też wycieczki do muzeum, kina, czy teatru. Lubię pomagać i być z innymi - powiedział Marcin z Torunia. Podkreślił, że dziś prosi Matkę Bożą o pokój na świecie i „aby ludzie byli dobrzy”. Z kolei ulubionym zajęciem Magdy jest krawiectwo. Dziś na Jasnej Górze modliła się o zdrowie dla wszystkich podopiecznych, opiekunów i rodzin.

Tomasz Ryrak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sosnowcu, które w tym roku były organizatorem pielgrzymki podkreślił, że od osób niepełnosprawnych, każdy może uczyć się wrażliwości i miłości do bliźnich. - Nasi podopieczni to osoby o wielkiej otwartości na świat i ludzi, pełne wrażliwości, czego bardzo często nam brakuje. Większość z nich to osoby wszechstronnie uzdolnione technicznie, czy plastycznie, one przez pracę wyrażają swoje uczucia. Warto zatrzymać się, spojrzeć na nie i posłuchać, co mają nam do przekazania. One pokażą nam, jaki naprawdę piękny jest świat - powiedział organizator.

Reklama

Ireneusz Kościółek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krakowie zwrócił uwagę, że bardzo cieszy się, że zmieniło się podejście do osób niepełnosprawnych intelektualnie. - Od 25 lat towarzyszę im na warsztatach, widzę jak się rozwijają, jak społeczeństwo zmieniło myślenie. Bardzo mnie to cieszy. Kiedyś byli zamknięci w domach, byli niewidoczni na ulicach, teraz możemy jechać na wycieczkę i cieszyć się wspólną obecnością - powiedział kierownik.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił, że organizacja od lat wspiera ośrodki dla niepełnosprawnych na Ukrainie, które prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek. Teraz też pomaga uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce. - Nigdy się nie spodziewałem, że również będziemy przyjmować Ukraińców. W jednej z naszych placówek jest 100 osób, są to kobiety i dzieci. Mąż jednej z nich, która pracuje u nas w kuchni zginął jako ochotnik w Donbasie - powiedział.

Pielgrzymka na Jasną Górę była okazją do podziękowania ks. Prezesowi za pomoc, zaangażowanie i obecność z potrzebującymi pomocy. Podopieczni Fundacji przygotowali ręcznie zrobione prace plastyczne.

2022-09-21 16:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawili na Brata Alberta

Niedziela kielecka 23/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Brat Albert

T.D.

Kościół św. Brata Alberta w Sędziszowie

Kościół św. Brata Alberta w Sędziszowie

Mieli w parafii księdza, zwanego sędziszowskim bratem Albertem, Mariana Łuczyka – sędziszowskiego dziekana, proboszcza, szefa struktur powojennej Caritas kieleckiej, autentycznego kreatora dzieł miłosierdzia. Gdy w latach 80. powstawała nowa parafia na osiedlu w Sędziszowie, św. Brat Albert jako patron stał się wyborem oczywistym

To była wspólna wola duszpasterzy i ludzi – mówi ks. Marian Haczyk, proboszcz i budowniczy parafii. Tak oto powstał pierwszy kościół w diecezji pod patronatem św. Brata Alberta.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję