Reklama

Niedziela Wrocławska

Maryja zawsze wskazuje na Jezusa

Zwanowice: W kościele filialnym pw. NMP Matki Bożej Różańcowej [dekanat Brzeg- Południe] poświęcony został zrekonstruowany ołtarz. Na uroczystości obecny był bp Jacek Kiciński, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Natalia Kowcz

Biskup Jacek Kiciński okadza ołtarz

Biskup Jacek Kiciński okadza ołtarz

Powstanie naszego tryptyku datuje się na 1517 rok. Rzeźbiony jest w drewnie lipowy. Prawdopodobnie pochodzi z krakowskiej szkoły Wita Stwosza. W jego zamykanej wnęce znajdują się figury Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, które trzyma w swoich dłoniach kulę ziemską i krzyż, a po prawej i lewej stronie umieszczeni są śś. Apostołowie Piotr i Paweł. - Na jednym skrzydle znajduje się obraz powołania św. Piotra oraz powołanie Szawła, a po drugiej stronie męczeńska śmierć św. Piotra i Pawła. - mówił ks. Tomasz Gospodaryk, proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie i dodał: - Dziękuję wszystkim, którzy pomogli, aby ten ołtarz był chlubą naszej świątyni w Zwanowicach i przypominał nam o naszej Patronce - Matce Bożej i w życiu wierności Panu Bogu, jak to uczynili Apostołowie Piotr i Paweł.

W homilii bp Jacek zwrócił uwagę na piękno ołtarza. - Ilekroć wchodzimy do tej świątyni, tylekroć czeka na nas Maryja i wskazuje na Jezusa. Przychodząc tutaj, dziękujemy za łaskę wiary, a ona rodzi się ze słuchania słowa Bożego, a nie ludzkiego - mówił biskup, zachęcając także do spojrzenia na własne wnętrze. -Ważne jest, aby przedrzeć się przez skorupę zewnętrzności. Gdy wejdziemy do wnętrza - zaczynamy widzieć Chrystusa. Gdy ktoś zakocha się w Bogu, zawsze będzie kochał drugiego człowieka.

2022-09-25 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję