Reklama

Niedziela Lubelska

Wzór na każde czasy. Bł. kard. Stefan Wyszyński

Paweł Wysoki

Dziękujemy Bogu za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego, który tak bardzo był związany z naszym miastem, z uniwersytetem, a przede wszystkim z katedrą - powiedział abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski 12 września, we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi i w rocznicę beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. - Tutaj bł. Stefan Wyszyński odbył swój ingres biskupi, stąd przemawiał, tutaj się modlił, sprawował Eucharystię i święte sakramenty. Dzisiaj wstawia się za nami w niebie. Niech nam uprasza u Boga powołania kapłańskie i zakonne, świętość naszych małżeństw i rodzin, niech modli się za naszą ojczyznę - powiedział ksiądz arcybiskup.

Duchowy syn Maryi

W homilii abp Stanisław Budzik zauważył, że imieniny Matki Bożej przypominają o łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga przez Jej wstawiennictwo. Podkreślił, że wielkim czcicielem Matki Bożej był bł. Stefan Wyszyński. Kiedy był jeszcze uwięziony w Komańczy, mówił do Maryi: - „Choćbym miał umrzeć nie wysłuchany przez Ciebie, Matko, to jeszcze będę uważał za największą łaskę życia, żem mógł do Ciebie mówić”. Metropolita przypomniał trzy ważne momenty z życia błogosławionego, kiedy usłyszał wyraźnie głos Jezusa. To chwila, gdy Chrystus zawołał młodego Stefana po imieniu, by oddał życie na służbę Bogu i bliźniemu. W rezultacie w 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, a 4 lata później przyjął święcenia kapłańskie. Drugi moment to nominacja na biskupa lubelskiego w 1946 r. Trzeci to powołanie w 1948 r. na stolicę prymasowską w Gnieźnie i w Warszawie. - Decyzja nie była łatwa. Nadchodziły ciężkie czasy, bo władza komunistyczna postanowiła zniszczyć Kościół i odebrać ludziom wiarę. Ponad 30 lat kard. Stefan Wyszyński był pasterzem Kościoła w Polsce, przywódcą narodu w ciężkich czasach, mężem stanu zatroskanym o losy ojczyzny. Jego Wielka Nowenna przygotowująca na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski, jego obecność w tylu diecezjach w czasie Millenium, umocniły i dały fundament wiary Kościoła. Ukoronowaniem jego posługi był wybór papieża Polaka - powiedział ksiądz arcybiskup. Zgromadzonych na Eucharystii zachęcał, by prosili o łaskę wiary pokornej, odważnej i głębokiej, na wzór bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zawierzył samemu Bogu przez Maryję.

Reklama

Zachować w pamięci

Po Mszy św. prelekcję o Prymasie Tysiąclecia wygłosił ks. Krzysztof Grzesiak. Zwrócił w niej uwagę na czas kierowania diecezją lubelską, wypełniony pracą, wręcz heroiczną, na rzecz odnowienia stanu moralnego i materialnego Kościoła lubelskiego w trudnych, powojennych warunkach. - Dobrze się dzieje, że są podejmowane inicjatywy, by ten krótki czas nie tylko ocalić od zapomnienia, ale próbować znaleźć w nim ponadczasowy wzór i inspirację na nasze niełatwe czasy - powiedział ks. K. Grzesiak. Obok archikatedry można było obejrzeć wystawę poświęconą bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a na fasadzie Bramy Trynitarskiej wyświetlony został wizerunek błogosławionego. To inicjatywa stowarzyszenia Anthill, które wraz z Archidiecezją Lubelską realizuje projekt „Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral”. Dzięki temu mieszkańcy Lublina będą mogli lepiej poznać postacie trzech lubelskich biskupów, którzy wpisali się znacząco w historię miasta. Zadaniem organizatorów, wystawy w przestrzeni miejskiej, a także iluminacja Wieży Trynitarskiej i kierowane do młodego pokolenia gry miejskie zwiększą świadomość historyczną o bohaterach związanych z Lublinem, których działania i historia oddziałują na skalę narodową, a także pokazują i promują cechy związane z poświęceniem, pokorą oraz szacunkiem, tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach.

2022-09-27 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję