Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowy rok akademicki na AKW oficjalnie rozpoczęty

W kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu społeczność Akademii Katolickiej w Warszawie uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki.

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Inaugurację rozpoczęła koncelebrowana Msza św., której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

We wprowadzeniu do liturgii ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor AKW, podkreślił, że Eucharystia jest centrum studiów teologicznych. Przypomniał akademicki zwyczaj przerywania cyklu zajęć na południową Mszę św. i wskazał na fundamentalne znaczenie Eucharystii szczególnie dla teologów.

W homilii metropolita warszawski zaznaczył, że wielką radością, odpowiedzialnością, ale i trudem jest wychowanie oraz kształcenie młodego pokolenia. Dodał, że zdobycie szerokiej wiedzy pozwala zobaczyć współczesny świat i jego rozwój w perspektywie, również teologicznej. Zdobyte kompetencje natomiast pomogą młodym w przyszłości podjąć odpowiedzialność i kierować światem.

Kard. Nycz podkreślił jednak, że nie tylko cele naukowe są tu istotne. Ważny jest również wymiar formacyjno-etyczno-moralny.

- W czyje ręce uczelnia wkłada tę ogromną wiedzę i umiejętności? Kto będzie odpowiadał za ten świat, za postęp, za troskę o przyszłość? Za służbę ludziom? – pytał hierarcha. Zaznaczył, że ten wymiar etyczny to nie tylko zadanie wydziałów teologicznych, ale i duszpasterstw akademickich. Zaapelował też o otwartość na tę komplementarność i wspieranie jej.

- Nie mówimy, by dodawać do wymiaru naukowego uczelni wymiary duchowy i religijny, bo one nie tylko coś dodają, ale są istotnym elementem kształcenia i wychowania.

Metropolita warszawski zachęcał również do uprawiania pogłębionej teologii, która pomoże wrócić w Kościele i Polsce do porządku w nauczaniu.

- Od lat jesteśmy świadkami rozmaitych zapotrzebowań na cudowności, chodzenie za rozmaitymi prorokami współczesnych czasów, licznymi guru głoszącymi swoje własne wizje zamiast kerygmatu. Jest wiele sposobów, by wrócić w Kościele i w Polsce do pewnego porządku w nauczaniu. Ale najlepszy to uprawianie zdrowej, głębokiej teologii. Nie ścieżki publicystyczne a sedno, gdzie jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. I taką teologię niech mają przyszli kapłani w kazaniach i katechezach – podkreślił kard. Nycz i dodał, że nie ma lepszego lekarstwa na aktualny kryzys niż głęboka teologia

Reklama

W drugiej części uroczystości przemówienie wygłosił ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina. Rektor AKW porównał społeczność akademicką do okrętu, który stoi u wyjścia z portu i decyduje jak, gdzie i z kim można płynąć.

- Świat zewnętrzny czasem bywa spokojniejszy, a czasem zaczyna burzyć się i falować, jak w tym roku. Nie minęły jeszcze cienie pandemii, a pojawiły się w pobliżu pioruny wojny, na horyzoncie ujawniają się już zapowiedzi kryzysów: energetycznego, finansowego, żywnościowego i wielu innych. Co w tej sytuacji może zrobić świat nauki? Powrócić do portu, do bezpiecznych i schematycznych wykładów? Czy też jednak próbować dokonywać kolejnych odkryć, świadomy starożytnego zawołania: „Navigare necesse est, vivere non est necesse” („żeglowanie jest koniecznością, życie koniecznością nie jest”) – powiedział ks. prof. Pawlina.

Rektor AKW wskazał, że esencją uczelni jest misyjność, a nieodłącznym jej elementem - ciągłe pokonywanie przeciwności i oporu świata.

- Kiedy się idzie w złym kierunku, to wszystko jedno w którym. Ale jeśli idzie się w dobrą stronę, to zawsze jest pod górę. To jest misja uczelni. Tej świadomości nie wyczuwa się dość powszechnie. Ale życie bez natchnienia nie jest misją, jedynie egzystowaniem, administrowaniem – zaznaczył.

Ks. prof. Pawlina podkreślił również, że teologii nie wystarczy studiować, słuchając wykładów i czytając książki. Potrzebna jest także przestrzeń ciszy.

- Cisza nie jest wygodna. Można się jej poddać i pozwolić, aby nas dotykała, albo wziąć książkę, włączyć Internet, aby nie być sam na sam ze sobą. Mądrość jest miłośniczką ciszy. Mądrość zdobywa się przez poznanie siebie. Nie zdobędzie się jej wyłącznie poprzez czytanie książek. Cisza umożliwia bowiem poznanie własnego serca – zaznaczył rektor AKW.

Reklama

Po przemówieniach Sławomira Adamca, Dyrektora Generalnego MEN oraz prof. Piotra Wachowiaka, przewodniczącego konferencji rektorów warszawskich odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz doktorantów.

Ostatnim punktem uroczystości był wykład inauguracyjny wygłoszony przez ks. prof. Tadeusza Pabjana z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zatytułowany “Początek świata według kosmologii i teologii”.

W inauguracji oprócz studentów AKW oraz wydziałów i instytutów do niej afiliowanych uczestniczyli również arcybiskupi i biskupi – z nuncjuszem apostolskim abp. Salvarore Pennacchio na czele, biskupi z diecezji, w których funkcjonują seminaria, wydziały i instytuty afiliowane do AKW oraz ich rektorzy lub dyrektorzy. Również klerycy i zakonnicy, wśród których oprócz jezuitów pierwszy raz pojawili się w tym roku przyjęci w struktury AKW dominikanie i karmelici. Wśród afiliowanych do Akademii seminariów duchowych jest od tego roku również Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej.

Obecni byli rektorzy warszawskich i pozawarszawskich uczelni, a także przedstawiciele ministerstw, organizacji akademickich, samorządowych i pozarządowych.

Przed końcowym błogosławieństwem głos zabrał kard. Nycz, który wskazał na konieczność zgłębiania przez teologów dorobku nauk, zwłaszcza filozofii przyrody. Podkreślił też za kard. Ravasim, że teologia oraz nauka i kultura nie mogą się rozmijać.

2022-10-11 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukamy klucza do zrozumienia świata

W tym roku akademickim na mapie polskich uczelni wyższych pojawiła się kolejna, nowa i nie nowa, bo korzeniami sięga lat 60. XX wieku – Akademia Katolicka w Warszawie.

Co chcemy powiedzieć przez tę uczelnię? Georgia O’Keeffe, ikona amerykańskiej sztuki współczesnej, napisała: „Próbuję powiedzieć coś poprzez kolory i kształty. Każda barwa wywołuje określoną wibrację ducha. Tymczasem w sztuce ważniejsze jest odczuwanie. Chodzi o to, żeby patrząc na obraz, który namalowałam, czuło się to, co pchnęło mnie do jego namalowania. Maluję go tak, jak chcę, by go odczuwano”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję