Reklama

Europa

Chorwacja/Dalmacja: Pod kościołem odkryto starożytną świątynię

Starożytną, monumentalną świątynię sprzed ok. 2 tys. lat odkrył polsko-chorwacki zespół pod XVIII w. kościołem w Danilo (Dalmacja), na terenie dawnego rzymskiego miasta Ridit. Ustalenia dokonano dzięki zastosowaniu georadaru.

[ TEMATY ]

Chorwacja

Karol Porwich/Niedziela

Namierzona starożytna budowla ma masywne mury i prostokątny zarys (ok. 20 x 10 m). Na obrazach uzyskanych dzięki georadarowi widoczne jest obramowanie wejścia, zdaniem naukowców, najprawdopodobniej w formie reliktów kolumnady. Te fundamenty znajdują się pod i obok kościoła św. Daniela we wsi Danilo niedaleko miasta Šibenik.

W pobliżu tego XVIII-wiecznego kościoła od lat archeolodzy znajdują liczne elementy architektoniczne i dekoracje pochodzące z wystroju niezlokalizowanej dotąd monumentalnej rzymskiej budowli sakralnej.

“Zebrane przez nas dane wskazują, że pod dzisiejszym kościołem i przylegającym do niego cmentarzem znajdują się relikty świątyni, która była elementem forum, czyli najważniejszej części każdego rzymskiego miasta” - powiedział PAP kierownik badań ze strony polskiej prof. Fabian Welc z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Naukowiec podkreślił, że to w rejonie forum skupiało się życie społeczno–ekonomiczne mieszkańców każdego rzymskiego municypium (miasta). Miejsce to lokowane było na przecięciu głównych arterii komunikacyjnych i było jednocześnie centralnym punktem w mieście. Oprócz świątyni znajdowały się tam najważniejsze budowle publiczne miasta takie jak sąd czy urząd miejski. Forum dodatkowo dekorowano pomnikami czy łukami triumfalnymi.

W przyszłym roku naukowcy planują przeprowadzić badania archeologiczne w sąsiedztwie kościoła, w celu zweryfikowania ustaleń płynących z sondowań geofizycznych. Wiadomo, że obecny XVIII-wieczny kościół powstał na fundamentach wcześniejszej, niewielkiej romańskiej chrześcijańskiej świątyni. A pod nią - jak wynika z najnowszych badań - znajdowała się najstarsza, rzymska świątynia.

Podziel się cytatem

Reklama

W namierzeniu nieznanej świątyni pomocna była też technologia lotniczego skanowania laserowego LIDAR. Umożliwia ona bardzo dokładną analizę ukształtowania terenu i wykrycia bardzo słabo rysujących się w terenie pozostałości po dawnej architekturze.

Według naukowców nie tylko kościół powstał na zgliszczach dawnej świątyni. Położony obok cmentarz, który funkcjonował od IX do XV w. również częściowo pokrywał się z jej pierwotnym zasięgiem. Obok znajdowały się inne budynki okalające forum. Niektóre z średniowiecznych grobów były wkopane wprost w relikty rzymskiego kompleksu łaźni wraz z przylegającym rozległym budynkiem z centralnym dziedzińcem i portykiem okolonym licznymi pomieszczeniami.

“Oznacza to, że rozległy średniowieczny cmentarz założono bezpośrednio na reliktach rzymskich budowli” - podkreślił prof. Welc.

Jak dodała chorwacka koordynatorka projektu dr Ana Konestra, dzięki zakrojonej na dużą skalę prospekcji geofizycznej i analizie modelu lotniczego skanowania laserowego udało się namierzyć w okolicy współczesnego cmentarza w Danilo szereg innych rzymskich budynków. Według archeologów pełniły głównie funkcje mieszkalno-gospodarcze.

Reklama

Przypuszczenia dotyczące lokalizacji forum w rejonie cmentarza pojawiły się już wcześniej, bo w murach kamiennych otaczających średniowieczne groby odkryto wtórnie użyte fragmenty monumentalnych dekoracji architektonicznych i dużą kolumnę.

“Sama wielkość tych elementów wskazywała, że gdzieś w pobliżu cmentarza musiał znajdować się duży, monumentalny budynek, który musiał wchodzić w skład zespołu budowli okalających forum miasta. Jednak wszystkie przeprowadzone wykopaliska jak dotąd nie przyniosły rezultatów w określeniu jego lokalizacji” - dodał prof. Welc.

Archeolodzy prowadzą badania w Danilo już od ponad 70 lat. Pierwsze szeroko zakrojone prace związane były z budową wodociągu. Przyniosły znaleziska w postaci m.in. setki rzymskich inskrypcji, wśród których kilka wspomina o Municipium Riditarum, enigmatycznym mieście założonym gdzieś na obszarze Danilo przez lokalną społeczność zromanizowanego plemienia Riditów.

Wspólny polsko-chorwacki projekt trwa w Danilo od 2019 r. W jego skład wchodzą badacze z Instytutu Archeologii UKSW i Instytut Archeologii w Zagrzebiu oraz Muzeum w Szybeniku. Badania te finansowane przez wszystkie wymienione wyżej instytucje oraz NCN. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

2022-10-13 07:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagrzeb: w wyniku trzęsienia ziemi runęła iglica katedry

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Chorwacja

PAP/EPA/ANTONIO BAT

W niedzielny poranek Zagrzeb, stolicę Chorwacji, nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Richtera. Dwa średniej mocy wstrząsy sejsmiczne, które nastąpiły w odstępie nieco ponad pół godziny, spowodowały poważne uszkodzenia wielu budynków, w tym szpitala, gotyckiej katedry, której iglica runęła na ziemię, przebiwszy dach świątyni oraz kilku kościołów.

Jest kilkudziesięciu rannych, jedna ofiara śmiertelna 15-letni chłopiec, którego wyciągnięto z ruin, poinformowały w porannych wiadomościach media chorwackie. Według premiera rządu Andreja Plenkovicia było to najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi w regionie Zagrzebia.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność

2023-02-02 14:42

Tomasz Lewandowski

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką.– napisał bp Jacek Kiciński w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego.

Biskup Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej jest także przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. W liście hierarcha wskazał na bardzo ważną rolę osób konsekrowanych w życiu współczesnym. Wskazał, że bardzo ważna jest obecność. która realizuje się w kilku wymiarach. - Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata - napisał biskup, ukazując także błogosławione siostry Elżbietanki s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 Towarzyszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję