Reklama

Jasna Góra

Brat zakonny apostołem pojednania i pokoju - trwa 39. Pielgrzymka Braci Zakonnych

- Wszyscy jesteśmy w oczach Bożych tak samo ważni - przypomniał braciom zakonnym podczas ich pielgrzymki bp Damian Muskus z Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Zachęcał, by byli przeniknięci duchem Chrystusa i modlitwy, pokory i braterstwa, bo „choć często niewidoczni dla świata wypełniają zadania, bez których nie da się skutecznie głosić Ewangelii”. Na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Braci Zakonnych pod hasłem: „Być bratem dzisiaj - posłani w pokoju Chrystusa”.

To bracia są często pierwszą wizytówką zgromadzenia czy zakonu, bo to ich można spotkać na furcie, to ich praca, często w ciszy i cieniu, jest niezastąpiona w funkcjonowaniu klasztorów i domów zakonnych. Obecnie co 10 zakonnik to brat zakonny. Według statystyk Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich zakony męskie w Polsce to wspólnota licząca ponad 11 tys. zakonników, z których nieco ponad 1100 to bracia. Najwięcej powołań brackich odnotowują franciszkanie konwentualni, franciszkanie, oblaci i salezjanie.

Bp Muskus zauważył w rozmowie z @JasnaGóraNews, że w czasach, kiedy tak dużo w ludziach niepokoju związanego z wojną czy z pandemią, różnymi kryzysami, potrzeba jest wiele miłości, pokory, otwartości na potrzeby ludzi. - Dlatego też ważne jest, by bracia zakonni byli pełni empatii, otwartości na ludzi i życzliwości. Powinni być przede wszystkim przeniknięci duchem Ewangelii i modlitwy, bo bez niej człowiek traci swoją tożsamość - zauważył bp Muskus.

39. Pielgrzymka Braci Zakonnych przebiega w duchu modlitwy za cierpiących z powodu wojny, o pokój dla Ukrainy. Jej uczestnicy proszą też za współbraci, którzy pozostali na terenach ogarniętych wojną, by być z tymi, którzy cierpią. Jak powiedział br. Franciszek Grzelka, brat starszy albertynów, którzy mają dwa domy zakonne w Ukrainie, do kuchni klasztornej w Zaporożu przychodziło ok. 150 osób, a teraz bracia wydają żywność dla ponad tysiąca osób dziennie, podobnie jest we Lwowie. W Zaporożu bracia prowadzą przytulisko i kuchnię dla ubogich oraz piekarnię. Na prośbę bp. Jana Sobiło, bracia w razie potrzeby odprawiają także pogrzeby, gdy na miejsce nie może dojechać kapłan.

Reklama

Zakonnicy podjęli refleksję m.in. nad aktualnymi wyzwaniami w formacji braci zakonnych czy obecnością tej formy służby w Kościele i świecie, rozmawiają o tożsamości i misji brata zakonnego.

O najważniejszych wyzwaniach dla braci zakonnych w kontekście dzisiejszej sytuacji świata i Kościoła mówił w konferencji bp Damian Muskus. Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed braćmi zakonnymi bp Muskus zauważył m.in. konsekwencje pandemii i wojny w Ukrainie, wyzwania związane z imigracją, pogłębiające się podziały społeczne i niesprzyjającą dialogowi polaryzację poglądów, kryzys rodziny i ubożenie gospodarstw domowych czy brak odpowiedniej opieki państwa nad osobami wykluczonymi, bezdomnymi, rodzinami z osóbami z niepełnosprawnościami.

W świetle dokumentu Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego z 2016 r., poświęconego tożsamości i misji brata zakonnego w Kościele, wymienił różne sposoby odpowiadania braci zakonnych na wyzwania współczesności. Do nich zaliczył m.in. gościnność, czyli otwartość i przyjmowanie drugiego człowieka, bez względu na jego narodowość, wyznanie, rasę czy kulturę, umiejętność dialogu i słuchania oraz znaczenie osobistego świadectwa. Podkreślił wagę świadectwa braterstwa w świecie pogłębiającej się „samotności i indywidualizmu”, kiedy „świadectwo życia we wspólnocie jest istotnym przypomnieniem, że nikt nie żyje sam dla siebie, że doświadczenie miłości i wymiana darów między ludźmi jest podstawą naszego rozwoju i dojrzewania, a także źródłem radości”. Zwrócił uwagę, że braterstwo dotyczy nie tylko więzi w rodzinie zakonnej, ale jest też świadectwem w relacjach z ludźmi, do których zakonnicy są posłani. - Dziś braterstwo jest wartością, którą buduje się przez codzienne głoszenie pojednania. Jest nam ono potrzebne jak tlen - w społeczeństwie i w Kościele, gdzie również ujawnia się polaryzacja. Brat zakonny musi być apostołem pojednania i pokoju. Bez tego nie da się głosić Chrystusa w sposób wiarygodny - zaznaczył bp Muskus w konferencji.

Reklama

Jutro o aktualnych wyzwaniach w formacji braci zakonnych mówić będzie w konferencji o. Krzysztof Dyrek SJ.

Oprócz wymiaru modlitewno-formacyjnego jasnogórskie spotkanie braci zakonnych ma też charakter integracyjny. To też czas poznawania innych zakonów, różnych duchowości.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2022-10-13 18:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Opola do Częstochowy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Opole

Marian Florek/Niedziela TV

Piesza Pielgrzymka Opolska już po raz czterdziesty czwarty zawitała na Jasną Górę.

Ostatni etap trwał około dwóch godzin wędrówki, a na finiszu czekał już na pielgrzymów bp Andrzej Czaja, biskup diecezji opolskiej. Wśród pątników był i nasz redaktor z oddziału warszawskiego „Niedzieli” Łukasz Krzysztofka.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję