Reklama

Kościół

Kard. Nycz: jest trend świadomego zapominania o Janie Pawle II, nie wolno do tego dopuścić

Jest mocny trend w świecie i w Kościele w Polsce jakby nieliczenia się czy świadomego zapominania papieża Jana Pawła II. Nie wolno nam do tego dopuścić – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. na rozpoczęcie konferencji naukowej "Polska, Ukraina, Europa".

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

16 października w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony będzie XXII Dzień Papieski pod hasłem "Blask Prawdy". Częścią obchodów jest konferencja naukowa "Polska, Ukraina, Europa", która odbywa się w piątek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Rozpoczęcie obrad poprzedziła msza św. pod przewodnictwem kard. Nycza w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. W homilii metropolita warszawski przypomniał, że Dzień Papieski jest obchodzony na pamiątkę dnia, w którym Karol Wojtyła został wybrany na papieża.

"W tej perspektywie odpowiedzialności za przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II wspominanie tych dni wspaniałych, które przeżywaliśmy wcześniej, jest jednym z ważniejszych elementów" – ocenił.

Dodał, że te dni trzeba nie tylko wyświetlać i przywoływać, ale czynić z nich okazję do tego, by na serio pochylić się nad istotą przesłania pontyfikatu Jana Pawła II.

"Minęło prawie 20 lat od odejścia Jana Pawła II do domu Ojca i teraz sobie uświadamiam, jako człowiek, który żył w tamtych czasach, że wyrosło półtora pokolenia ludzi młodych, którzy już nie znają Jana Pawła II – którzy nie spotkali się z nim, nie słuchali jego kazań i nie czują tej atmosfery, która wtedy była" – mówił. Zdaniem kard. Nycza dla przekazania młodym spuścizny pontyfikatu Jana Pawła II kluczowe jest nie tyle przekazywanie atmosfery, ile istoty przesłania, jakie on nam zostawił.

"Jest pewien mocny trend w świecie i w Kościele w Polsce jakby nieliczenia się, czy świadomego zapominania papieża Jana Pawła II. Nie wolno nam do tego dopuścić" – podkreślił.

Jego zdaniem brak pogłębionego spojrzenia na ten pontyfikat i sprowadzanie go do spraw błahych i ciekawostek również przyczyniło się do owego zapominania.

Przypomniał, że podczas mszy św. w Wadowicach mówił, że "pora przejść od nauczania na poziomie kremówek do nauczania na poziomie dokumentów i treści". "To jest zadanie tego sympozjum" – zastrzegł kard. Nycz.

Reklama

Nawiązując do tematu sympozjum metropolita warszawski zaznaczył, że myśląc o Europie, Jan Paweł II miał ogromną intuicję i przestrzegał przed poważnymi niebezpieczeństwami. "Bylibyśmy dziś w innym miejscu, gdybyśmy wtedy potrafili go słuchać" – ocenił.

Przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk przypomniał, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego nawiązuje do tytułu encykliki papieża Jana Pawła II "Blask prawdy" ("Veritatis splendor").

"Ta encyklika prowadzi do praktycznych wręcz wniosków wypływających z fundamentów moralności chrześcijańskiej, że to co najistotniejsze, dokonuje się w ludzkim sumieniu, gdzie bardzo subtelnie słyszymy głos Boga(...). Trzeba więc docierać nie tylko do historii pisanej z zewnątrz – do historii podbojów, zwycięstw, sojuszy, przepływów, projekcji siły, ale też, jak zauważył papież, także do historii pisanej od wewnątrz, która jest historią ludzkich sumień" – mówił.

Podkreślił, że trwające sympozjum ma na celu dotarcie do tego, co stało się z Rosją i co dzieje się z Ukrainą, a także szerzej – co dzieje się z Polską i z Europą. "Powiedzmy sobie jasno: wydarzenia w Ukrainie, które w tej chwili mają miejsce, są ważne dla absolutnie całego świata" – ocenił ks. Kowalczyk.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II we Lwowie ks. prof. Robert Tyrała przypomniał, że 17 września 2021 r. otwierał nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. "Nikt z nas się nie spodziewał, że za pięć miesięcy rok akademicki przerwie wojna" – mówił.

Dodał, że przywołał wówczas słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane we Lwowie 26 czerwca 2001 r.: "Wypłyń na głębię lwowski Kościele łaciński. Pan jest z Tobą. Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo".

Reklama

"Jakże te słowa są aktualne po 24 lutego br., po inwazji Rosji na Ukrainę. Wypowiedział je człowiek, który umiał czytać znaki czasu" – ocenił. Dodał, że dalej w homilii papież mówił: "niech rozleje się przebaczenie".

Zdaniem ks. prof. Tyrały "w ostatnim czasie Polacy dobrze zdali egzamin z człowieczeństwa i wiary". "Nie tylko się modlimy i zabiegamy, ale czynem miłosiernym pokazujemy drogę do rozwiązania tej bezsensownej wojny. Ciągle też zabiegamy o pojednanie jako jedyną drogę do rozwiązania wszystkich konfliktów" – zastrzegł.

Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II dzięki promowaniu nauczania papieża Polaka i wspieraniu przedsięwzięć społecznych, głównie w edukacji i kulturze.

Najważniejszym przedsięwzięciem fundacji jest Dzień Papieski organizowany od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty mu poświęcone.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-10-14 13:16

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz papież

Niedziela Ogólnopolska 41/2018, str. 22-24

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Tomasz Śliwiński

Św. Jan Paweł II podczas modlitwy nad grobem rodziców na cmentarzu Rakowickim. Mal. Franciszka Jagielak Kraków 2018

Św. Jan Paweł II podczas
modlitwy nad grobem rodziców
na cmentarzu Rakowickim.
Mal. Franciszka Jagielak
Kraków 2018

Wystawą „Nasz Papież”, zorganizowaną pod auspicjami abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, i pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, pragniemy dotrzeć do współczesnego człowieka. Chcemy pokazać Papieża Polaka jako osobę wyjątkową na wielu płaszczyznach – mówi „Niedzieli” ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, i zapowiada ekspozycję przygotowaną na inaugurację uroczystości związanych z 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Księże Profesorze, jaką rolę w życiu Kościoła odgrywają muzea?

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję