Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek wspólnot Kobiet w Kościele

Blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce uczestniczy w Łodzi w pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce.

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Paweł Kłys

Hasłem Kongresu jest: Chryzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele. – Widzimy, że rozwija się co raz więcej wspólnot dla kobiet w Kościele. W ramach tworzącego się duszpasterstwa kobiet chcieliśmy zjednoczyć te wszystkie wspólnoty, byśmy mieli jeden cel, jedno działanie, jedną wspólną drogę. Tą drogą jest oczywiście rozwój duchowy i rozwój religijny kobiet w Kościele. – tłumaczy ks. dr. Paweł Gabara, gospodarz łódzkiego spotkania.

Jak podkreśla Rozalia Klima z Krakowa – spotkałyśmy się tutaj, aby się poznać, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jaka jest misja i charyzmat kobiet w Kościele. Myślę, że jest to niezwykle ważne spotkanie – dla nas kobiet obecnych tutaj, bo daje ono fundament pod kolejne spotkania. Choć jesteśmy różne i działamy w różnych diecezjach, robimy bardzo różne rzeczy to jesteśmy w jedności i chcemy stać jako wspólnoty kobiece w jedności. Różnorodność w jedności – to też jest dla nas niezwykle ważne. – dodaje odpowiedzialna z Duszpasterstwo Kobiet w Archidiecezji Krakowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie całodniowego spotkania kobiety wysłuchają konferencji: Charyzmat kobiecości – dar i misja - s. Doroty Chwiła - salezjanki z KUL-u oraz Maria Magdalena i Piotr. Kobiety i apostołki apostołów – o. Pawła Drobota – redemptorysty.

W ogólnopolskim spotkaniu kobiet uczestniczy bp Wiesław Szlachetka - Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, który zwraca uwagę na to, że - to spotkanie, które odbywa się w Łodzi, został nazwane pierwszym Forum dla liderek i kapłanów zajmujących się grupami duszpasterskimi dla kobiet, a jego głównym celem jest rozeznanie obecności kobiety w Kościele w kontekście charyzmatu i apostolstwa. Zastanawiamy się nad charyzmatem kobiecości i nad rolą tego charyzmatu w apostolstwie, w budowaniu rzeczywistości w oparciu o wartości ewangeliczne. – tłumaczy hierarcha.

Kongres, to nie tylko czas słuchania, ale to również czas dzielenia się swoim doświadczeniem duszpasterstwa. Uczestniczki wezmą udział w pracy w grupach, ale także w kuluarowych spotkaniach w czasie przerw i wspólnych posiłków.

- Jesteśmy reprezentantkami różnych diecezji, które chcą się podzielić z innymi tym, co robimy w naszych diecezjach i w naszych wspólnotach. – dodaje. Rozalia Klima – odpowiedzialna za Duszpasterstwo Kobiet w Archidiecezji Krakowskiej.

Uwieńczeniem spotkania będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna Eucharystia.

- Chcemy pokazać, że Kościół to nie jest wspólnota, który stoi bokiem do kobiety, a wręcz przeciwnie ma jasny przekaz, jasną ofertę, a kobiety w Kościele mają swoje bardzo twórcze miejsce. - podkreśla ks. Gabra, diecezjalny duszpasterz kobiet w Łodzi.

Podziel się cytatem

Jak zapowiadają organizatorzy, ten pierwszy kongres nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem – chcemy, aby takie spotkania kobiet odbywały się cykliczne i pozwalały na wzajemne poznawanie się wspólnot Kobiet w Kościele.

2022-10-22 12:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania IV Krajowego Kongresu Misyjnego

[ TEMATY ]

kongres

PKWP.ORG

W Częstochowie odbyło się jesienne spotkanie dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych oraz delegatów biskupów ds. misji, referentek i referentów, na temat: „Świeccy w misyjnym dziele Kościoła”. Ostatni dzień obrad zdominowały przygotowania do IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 r.

Organizatorami Kongresu po hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” są Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne. Kongresowi patronuje św. Jan Paweł II, największy współczesny Misjonarz świata.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję