Reklama

Polska

Jasna Góra: Ludowcy z pamięcią o zmarłych przywódcach i działaczach ruchu

„A Polska winna trwać wiecznie” mówił Wincenty Witos, działacz polskiego ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś przed 77 rocznicą jego śmierci przypadającą 31 października na Jasną Górę przybyli przedstawiciele polskiego ruchu ludowego, aby wyrazić pamięć nie tylko o nim, ale także o innych zmarłych ludowcach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

ludowcy

Karol Porwich/Niedziela

W pielgrzymce uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przedstawiciele ludowców podkreślali, że przyjechali na pielgrzymkę, aby prosić Matkę Bożą o pokój dla Polski, dobrą przyszłość dla rodzin i by modlić się w intencji zmarłych przywódców. - Chcemy pamiętać o zmarłych ludowcach, bo jak się nie pamięta o swojej historii, to nie można budować dobrej teraźniejszości - podkreślali.

- Wincenty Witos w okresie międzywojennym był przywódcą narodu polskiego. Dla mnie był mężem stanu i kiedy wróg stał u bram, to on jednoczył ludzi i nawoływał do obrony Polski - powiedział Mariusz Bądzior, starosta sieradzki, prezes PSL w Sieradzu.

Reklama

Starosta podkreślił, że ta pielgrzymka ma dla niego znaczenie symboliczne.

- Dziękujemy Matce Bożej za to, że jesteśmy i możemy tutaj być. Rolnicy, chłopi i ludzie wsi zawsze pamiętali o Bogu i Ojczyźnie, dlatego pielęgnujemy naszą historię – zauważył starosta sieradzki.

- Nawiązujemy do przedwojennych tradycji, dla nas wszystko kryje się w haśle „żywią i bronią”. Mieszkańcy polskich wsi zapewniają żywność, ale też tak, jak było np. w powstaniu warszawskim potrafią wyjść na front i walczyć. Do tego nawoływał Wincenty Witos i my o tym pamiętamy - powiedział z kolei Henryk Kiepura prezes śląskiego PSL, starosta powiatu kłobuckiego.

W Kaplicy Pamięci Narodu od 1994 r. wmurowane są tablice poświęcone trzem polskim działaczom: Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi. Po Mszy św. delegacja ludowców złożyła tutaj hołd zmarłym przedstawicielom ruchu ludowego.

2022-10-29 15:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

800 kilometrów w 25 dni

Niedziela kielecka 12/2013, str. 2

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kapłan

Archiwum

Ks. Leszek Dziwosz w drodze do św. Jakuba

Ks. Leszek Dziwosz w drodze do św. Jakuba

Kapłaństwo jest darem - tak uważają nim obdarowani. Za dar się dziękuje, dar się przyjmuje z całą odpowiedzialnością, a wierność temu darowi jest, zdaniem kapłanów, ogromną wartością, rozważaną przez nich w Wielki Czwartek, gdy przypada Dzień Kapłański. Okazją do refleksji nad kapłaństwem są także jubileusze, zwykle uroczyście i na różny sposób obchodzone Ks. Leszek Dziwosz, proboszcz parafii bł. Józefa Pawłowskiego z Włoszczowy, niegdyś misjonarz w Kongu, swoje 25 lat kapłaństwa uczcił w sposób wyjątkowy: pielgrzymką do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela - wyprawą na historyczny szlak Camino. Można zapytać: - a cóż w tym wyjątkowego, ostatnio to przecież coraz bardziej popularna (by nie powiedzieć - modna) forma pielgrzymowania. A jednak 800 km ksiądz przeszedł w 25 dni, by tym samym uczcić 25 lat kapłaństwa. Te 38 km dziennie (!) to już wyczyn - czasami bardzo trudny, momentami wręcz bolesny. - Cieszę się, że dane mi było zrealizować szlak, który uczy pokory. - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję