Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Nitkiewicz: obcokrajowcy zawstydzają nas - rodaków św. Jana Pawła II

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej. W tym dniu na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu Mszę św. sprawował biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kapłani z okolicznych parafii i z seminarium. Modlitwa zgromadziła siostry zakonne, kleryków i licznych wiernych.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o drodze ośmiu błogosławieństw, którą podążali święci. Zaowocowała ona zjednoczeniem z Bogiem i przepięknym człowieczeństwem, będąc ponadczasowym punktem odniesienia dla każdego, kto chce uczynić ze swojego życia arcydzieło.

- Dzisiaj niektórzy niszczą celowo wizerunek świętych, rozsiewając pomówienia i podejrzenia, czy wręcz oskarżając. Tak samo, jak robili świętym prześladowcy Kościoła, chcąc zdyskredytować i ośmieszyć ich dzieła.


Podziel się cytatem

Chodzi o utorowanie drogi różnym pseudoautorytetom z ich antychrześcijańską alternatywą. W tym tkwi geneza zamachu na świętych. Smutne, że w Polsce ten proces odzierania wspólnoty narodowej ze wszystkiego, co prawdziwie chrześcijańskie, przebiega gwałtowniej, niż gdziekolwiek indziej. Zachodnie media nie posunęły się nigdy do obrzucania błotem św. Jana Pawła II na taką skalę, jak dzieje się to u nas. A mają oni watykanistów z prawdziwego zdarzenia. Dla osób znajdujących się w kręgu prawdziwej cywilizacji, św. Jan Paweł II pozostaje wciąż i święty, i wielki. Bo taka jest prawda, o czym mogę zaświadczyć mając wieloletnie doświadczenie pracy dla Stolicy Apostolskiej. Tak się złożyło, że wczoraj rano byłem w bazylice św. Piotra w Watykanie. Usiadłem przy ołtarzu, pod którym złożone jest ciało św. Jana Pawła i kątem oka obserwowałem płynący tłum. Porządkowi musieli przynaglać ludzi, żeby przesuwali się do przodu, bo każdy chciał pozostać jak najdłużej przy papieżu Polaku. Na twarzach widziałem przejęcie i wzruszenie.

Reklama

Tak oto obcokrajowcy zawstydzają nas - rodaków św. Jana Pawła II. Co uczyniliśmy my, aby przeciwstawić się oszczerczej kampanii pod jego adresem? Jako biskup mam pod tym względem poczucie winy. Nie chodzi tu tylko o prawdę, której mamy obowiązek bronić.


Podziel się cytatem

Święci mówią bowiem swoim życiem, że życie zgodnie z Chrystusową Ewangelią jest możliwe i najlepsze dla człowieka – podkreślił biskup.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. celem uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych odmówiono modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Po wspólnej modlitwie cmentarnymi alejkami wyruszyła procesja, podczas której na czterech stacjach modlono się za zmarłych rodziców, kapłanów i poległych w obronie Ojczyzny.

Na sandomierskich nekropoliach prowadzona była także kwesta na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków. Jak co roku w to dzieło włączyło się wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli.

2022-11-01 18:59

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pastores dabo vobis

Do biskupów,
do duchowieństwa i wiernych
o formacji kapłanów
we współczesnym świecie

Wprowadzenie

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję