Reklama

Jan Paweł II

Hiszpania: w Katalonii rozpoczęto upamiętnienie 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II

Z inicjatywy konsulatu generalnego Polski w Barcelonie oraz z udziałem przedstawicieli mieszkającej w tym mieście Polonii 4 listopada rozpoczęły się tam obchody 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Katalonii. W ramach wydarzenia w bazylice w Montserrat na przedmieściach miasta odsłonięto w tym dniu popiersie papieża Polaka.

[ TEMATY ]

Hiszpania

Katalonia

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Konsul generalna w stolicy Katalonii Karolina Cemka oznajmiła, że darczyńcą formy rzeźby jest proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Marian Bronikowski, zaś autorem projektu rzeźby Ojca Świętego – Grzegorz Godawa. Przypomniała, że pierwowzór popiersia odsłonięto w marcu 2021 r. na placu przy Bazylice Kolegiackiej w Sieradzu. Inspiracją formy była twarz Jana Pawła II z plakatu do filmu „Wojtyła. Śledztwo” w reżyserii Hiszpana José María Zavala.

Szefowa polskiej placówki konsularnej przypomniała ponadto, że do opactwa benedyktynów, będącego hiszpańskim centrum kultu Czarnej Madonny z Montserratu, przybywają rocznie setki tysięcy pielgrzymów i turystów z całego świata, w tym z Polski. Dodała, że właśnie tam papież Wiojtyła odprawił Mszę św. 7 listopada 1982 roku.

W niedzielę 6 bm. arcybiskup Barcelony i przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej kardynał Juan José Omella odprawi uroczystą Mszę świętą w bazylice Sagrada Família w intencji św. Jana Pawła II. Wydarzenie to wzbogacą polskie akcenty, m.in. polska śpiewaczka Urszula Bardłowska wykona pieśń „Barka” a dzieci ze szkoły polskiej w regionalnych strojach ludowych złożą dary ofiarne. We Mszy wezmą też udział przedstawiciele polskiego duchowieństwa w Katalonii.

2022-11-04 19:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Kongres Deputowanych zalegalizował prawo do eutanazji

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

Adobe.Stock.pl

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, zatwierdziła w czwartkowym głosowaniu poprawki Senatu z 10 marca do ustawy legalizującej eutanazję w tym kraju. Przeciwni zatwierdzeniu prawa do eutanazji byli jedynie deputowani dwóch największych ugrupowań opozycji parlamentarnej: centroprawicowej Partii Ludowej oraz konserwatywnego Vox.

Podczas poprzedzającej głosowanie debaty twierdzili oni, że bazujący na koalicji socjalistów i lewicowego Unidas Podemos rząd Pedra Sancheza forsował eutanazję, ponieważ sam nigdy nie potrafił zapewnić należytej opieki paliatywnej osobom cierpiącym. Zwolennicy tzw. śmierci wspomaganej argumentowali tymczasem, że eutanazja „jest potrzebna jako możliwość godnej śmierci”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję