Reklama

Kościół

Franciszek: komunikacja oznacza uczynienie ludzi mniej samotnymi i udzielenie głosu wykluczonym

Zadaniem komunikacji jest zachęcanie do bliskości, dawanie głosu wykluczonym, zwracanie uwagi na to, co zwykle odrzucamy i ignorujemy. Podkreślił to papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym do pracowników i uczestników zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Komunikacji, których przyjął dziś rano na audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. „Komunikacja jest rzemiosłem więzi, w którym rozbrzmiewa i jest słyszany głos Boga” – stwierdził Ojciec Święty. Komunikację nazwał „rzemiosłem więzi”, które musi umożliwiać różnorodność poglądów, dążyć do zachowania jedności i prawdy, zwalczać oszczerstwa, przemoc słowną, indywidualizm i fundamentalizm.

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Papież wskazał na trzy punkty, na które należy ukierunkować komunikację: "uczynienie ludzi mniej samotnymi", "danie głosu pozbawionym głosu", wychowanie w "wysiłku komunikacji". Zwrócił uwagę, że jeśli komunikacja "nie zmniejsza poczucia samotności, na które tak wielu mężczyzn i kobiet czuje się dziś skazanych", to "jest tylko rozrywką, nie jest rzemiosłem więzi". Zamiast tego, wyjaśniał Franciszek, człowiek czuje się mniej samotny, gdy zdaje sobie sprawę, że pytania, nadzieje, zmagania, które nosi w sobie, znajdują swój wyraz na zewnątrz".

Franciszek zaznaczył, że tylko Kościół zanurzony w rzeczywistości naprawdę wie, co jest w sercu współczesnego człowieka. Dlatego cała prawdziwa komunikacja składa się przede wszystkim z konkretnego słuchania, składa się ze spotkań, z twarzy, z opowieści. „Jeśli nie umiemy być w rzeczywistości, będziemy tylko wskazywać z góry kierunki, których nikt nie będzie słuchał. Komunikacja powinna być wielką pomocą dla Kościoła, aby żyć konkretnie w rzeczywistości, sprzyjając słuchaniu i uchwytywaniu wielkich pytań współczesnych mężczyzn i kobiet” – powiedział Franciszek.

Zwrócił uwagę, że często komunikacja marginalizuje i cenzuruje "to, co niewygodne i czego nie chcemy widzieć", a zadaniem Kościoła jest "bycie z ostatnimi", a "jego naturalnym środowiskiem" są "peryferie egzystencjalne".

„Peryferie egzystencjalne to nie tylko ci, którzy z powodów ekonomicznych znajdują się na marginesie społeczeństwa, ale także ci, którzy są pełni nasyceni chlebem, ale pozbawieni sensu, to także ci, którzy żyją w sytuacjach marginalizacji z powodu pewnych wyborów czy niepowodzeń rodzinnych, czy osobistych wydarzeń, które w sposób nieusuwalny naznaczyły ich historię” – mówił Franciszek.

Zachęcił do refleksji nad tym, co Kościół jest w stanie dać "tym braciom i siostrom", czy umie ich słuchać i czy potrafi rozeznać "razem z nimi wolę Bożą, a więc skierować do nich Słowo, które zbawia".

Reklama

Mówiąc o edukacji w sytuacji trudności z komunikacją papież zwrócił uwagę, że w Ewangelii widać to w nieporozumieniach i "powolności w rozumieniu słów Jezusa", czy też w "nieporozumieniach", "jak to się stało z Judaszem Iskariotą, który pomylił misję Chrystusa z politycznym mesjanizmem".

„Musimy zaakceptować także ten wymiar «wysiłku» w komunikacji. Bardzo często ci, którzy patrzą na Kościół z zewnątrz, są zdziwieni różnymi napięciami w nim. Ale ci, którzy znają sposób działania Ducha Świętego, wiedzą dobrze, że On uwielbia czynić komunię w różnorodności i tworzyć harmonię z zamieszania. Komunia nie jest nigdy jednolitością, ale zdolnością do trzymania razem bardzo różnych rzeczywistości. Myślę, że powinniśmy również umieć pokazać ten wysiłek, bez udawania, że go rozwiązaliśmy lub ukryliśmy” – mówił Franciszek.

Zauważył, że sprzeciw nie jest postawą zerwania, wręcz przeciwnie "może być jednym ze składników komunii". Ponieważ "komunikacja musi umożliwiać także różnorodność poglądów, starając się zawsze zachować jedność i prawdę, a także zwalczając oszczerstwa, przemoc słowną, indywidualizm i fundamentalizm, które pod pretekstem wierności prawdzie szerzą jedynie podziały i niezgodę".

Na koniec Franciszek zaznaczył, że praca Dykasterii ds. Komunikacji nie jest pracą "po prostu techniczną", a wręcz "dotyka samego sposobu bycia Kościoła". "Służyć Kościołowi oznacza być rzetelnym, a także odważnym w śmiałym podążaniu nowymi drogami" - podsumował papież i wzywał tych, którzy pracują w dykasterii, aby byli "zawsze niezawodni i odważni".

2022-11-12 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do rodziców i chrzestnych: uczcie swoich dzieci znaczenia chrztu i modlitwy

2023-01-08 10:53

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do uczenia 13 noworodków, które przyjęły dzisiaj w Kaplicy Sykstyńskiej sakrament chrztu świętego jego znaczenia a także gestów i słów modlitwy, rozwijania ich więzi z Bogiem i Kociołem zachęcił Ojciec Święty ich rodziców i rodziców chrzestnych. 5 chłopców i 8 dziewczynek to dzieci pracowników instytucji watykańskich i Stolicy Apostolskiej.

Papież skierował do nich słowa improwizowanej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję