Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozpoczęły się przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej w Skarżycach

– Każda modlitwa wypływająca z wiary staje się autentycznym krzykiem duszy – powiedział abp Wacław Depo w kościele Przenajświętszej Trójcy w Zawierciu-Skarżycach.

12 listopada, podczas wizytacji kanonicznej parafii, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za remont dachu i XII-wiecznej wieży świątyni oraz w intencji dobrego przygotowania do koronacji wizerunku Matki Bożej Skarżyckiej Pani, która będzie miała miejsce w 2025 r., w 100. rocznicę utworzenia diecezji częstochowskiej.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: przedstawiciele firmy, która wykonała remont, druhowie z OSP Skarżyce i Koło Gospodyń Wiejskich „Szlachta Skarżycka”.

Maciej Orman/Niedziela

Ksiądz Andrzej Sewerynek, proboszcz parafii, zaznaczył, że duchowe i materialne przygotowanie do koronacji będzie wyzwaniem, dlatego w imieniu rady parafialnej Justyna Wesołowska na rozpoczęcie Eucharystii prosiła arcybiskupa: – Pobłogosław nas, aby czas przygotowań do koronacji był dla nas wyjątkowy, przepełniony modlitwą i obfity w łaski.

Podczas Mszy św. metropolita częstochowski poświęcił odnowione dach i wieżę.

Odwołując się w homilii do czytania z Trzeciego Listu św. Jana Apostoła, abp Depo przypomniał, że ma on za cel „dodać otuchy i odwagi wszystkim wierzącym w Chrystusa, aby zachowali wierność i trwali we wspólnocie wiary i dawaniu świadectwa”. – Święty Jan podkreśli, że należy wspólnie pracować dla świadectwa prawdy, aby wiara była rozszerzana nie tylko słowami, ale przez konkretne gesty i akty miłości miłosiernej. W tym zdaniu odnajdujemy się i my tutaj, kiedy dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za dar odnowionej wieży kościelnej, więźby dachowej i zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń – stwierdził.

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając fragment Ewangelii według św. Łukasza dotyczący wytrwałości w modlitwie na wzór ubogiej wdowy, abp Depo wskazał, że ta kobieta jest znakiem „prowokacji, łaski i bliskości Tego, do którego zanosimy naszą modlitwę”. Zauważył również, że niesprawiedliwy sędzia w końcu spełnia prośbę wdowy, aby mu się już więcej nie naprzykrzała. – Jezus wykorzystuje tę historię i mówi: A czyż Ojciec wasz, który wysłuchuje waszych próśb, nie okaże się hojniejszy i spełniający swoją wolę według waszych próśb? Modlitwa jest bowiem kształtem wiary, który przechodzi przez serce – dodał metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Hierarcha zwrócił także uwagę na prowokujące pytanie Jezusa: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”. – Wiara bowiem jest najcenniejszym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga, po darze życia. Daje nam on już dzisiaj uczestnictwo w życiu samego Boga, daje nam spojrzenie wychylone ku przyszłości – zaznaczył i za św. Augustynem powtórzył, że „jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi przyszłości, niezamykający swojego życia tylko w wymiarach doczesności”.

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteśmy zobowiązani, aby zachować ten dar za wszelką cenę – stwierdził abp Depo. Powiedział też za Sokratesem: „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz na koniec”. – Wiara daje nam takie spojrzenie – zaznaczył. – Dostrzegamy, że ten dar Boga, pomnażany wysiłkiem ludzi, jest fundamentem budowania przyszłości i głębokiej więzi z Bogiem i z ludźmi między sobą – dodał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Przytoczył również zapiski rekolekcyjnych rozważań bp. Karola Wojtyły: „We wszystkich doświadczeniach i przemyśleniach trzeba wydobyć wspólny mianownik: jestem bardzo w rękach Bożych. I gdy jakakolwiek sprawa moja staje się w ten sposób własnością Maryi, można się jej podejmować, choćby nawet zawierała w sobie ryzyko. Chociaż nie wolno szarżować. Po ludzku od strony człowieka musi ona także być rzetelnie opracowana. Od pewnego jednakże miejsca trzeba opuszczać rachuby ludzkie i jakoś chwytać Boże wymiary w każdej trudnej sprawie”.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo uznał te słowa za drogowskazy w przygotowaniach do koronacji obrazu Matki Bożej w Skarżycach. – To właśnie na wzór Maryi zawierzamy Bogu. (...) Ten akt zawierzenia musi być naszą sprawą – podkreślił.

Reklama

– Rozumiemy za św. Janem Pawłem II, że każda modlitwa wypływająca z wiary staje się autentycznym krzykiem duszy, który przenika serce Boga. W ten sposób nasza modlitwa staje się największą siłą najpierw przemieniającą nas samych, a później otaczający nas świat – podsumował metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Kościół Przenajświętszej Trójcy w Skarżycach został ufundowany w 1583 r. przez ówczesnego dziedzica wsi Mikołaja Brzeskiego. Świątynię wzniesiono z jurajskiego kamienia na zrębach średniowiecznej wieży obronnej i przyległej do niej kaplicy. Swą obecną formę kościół zyskał w 1610 r. z inicjatywy Wojciecha Giebułtowskiego, kolejnego dziedzica Skarżyc i sekretarza króla Zygmunta III Wazy. Do istniejącego korpusu dobudowano wówczas trzy absydy symbolizujące Trójcę Świętą, które miały podkreślać katolicki charakter świątyni pośród okolicznych zborów protestanckich, w tym antytrynitarskich. W kaplicach-absydach zachowały się późnorenesansowe ołtarze z obrazami Bożego Narodzenia i św. Jana Chrzciciela, zaś w barokowo-klasycystycznym ołtarzu głównym XVII-wieczny obraz Trójcy Świętej z patronami Polski: św. Stanisławem i św. Wojciechem. W nawie zwracają uwagę klasycystyczne ołtarze boczne: św. Floriana z XVIII-wiecznym obrazem patrona oraz lewy z obrazem Matki Bożej Skarżyckiej.

Maciej Orman/Niedziela

Pochodzący z 1604 r. obraz Matki Bożej Skarżyckiej jest repliką cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej, zwanego Ocaleniem Ludu Rzymskiego (łac. Salus Populi Romani), znajdującego się w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Wizerunek od dawna był otaczany szczególną czcią, stąd 15 sierpnia 1999 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, podniósł kościół w Skarżycach do godności sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej. Przy kościele znajduje się Ośrodek Rekolekcyjny pw. Krzyża Świętego, gdzie odbywają się rekolekcje Ruchu Światło-Życie.

2022-11-12 19:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: jutro Msza św. w intencji dziennikarzy i świata mediów

[ TEMATY ]

dziennikarze

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Na dziennikarskiej zwyżce podczas wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.

Na dziennikarskiej zwyżce podczas wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.

Dziennikarze i pracownicy mediów zgromadzą się na wspólnej modlitwie i Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, 20 stycznia (sobota) o godz. 7.30 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Spotkanie modlitewne odbędzie się w związku ze świętem ich patrona, św. Franciszka Salezego. Wydarzenie będzie przeżywane również w duchu hasła na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, które brzmi: "Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju".

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję