Reklama

Niedziela w Warszawie

Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej uhonorowane

Wydawnictwo otrzymało Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Odznaczenie na ręce seniora Archikonfraterni dr. inż. Jana Szymczyka wręczył dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czasie kameralnej uroczystości w siedzibie MKiDN przy Krakowskim Przedmieściu min. Sellin podkreślił, że w latach 80. Wydawnictwo AKL wydało wiele niezwykle cennych publikacji bez zgody cenzury państwowej.

- W wydawnictwie mogli publikować niezależni publicyści i pisarze, profesorowie wyższych uczelni, zwłaszcza ci, którym brutalnie odmówiono prawa do publikacji – zaznaczył min. Sellin i dodał, że wydawnictwo wydało również książkę św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, a wpis do tej książki został dokonany przez prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Była to prawdopodobnie ostatnia publikacja przed katastrofą smoleńską, którą podpisał śp. prezydent Kaczyński.

Wydawnictwo może poszczycić się także wpisem śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego do księgi „Prymas Tysiąclecia w Polaków pamięci”.

Pierwsze publikacje członków Archikonfraterni sięgają wieku XVIII, kiedy to w roku 1780 Jerzy Józef Dawidson, ówczesny radny Starej Warszawy i podskarbi Archikonfraterni, wydał niewielką książeczkę z krótką nauką adresowaną do członków bractwa. Na jej końcu są zamieszczone modlitwy, które członkowie Archikonfraterni odmawiali w latach niewoli.

Późniejsze i okazjonalne wydawnictwa dotyczyły przede wszystkim ważnych wydarzeń z życia Kościoła, jak np. opisu kanonizacji Klemensa Marii Hofbauera, członka Archikonfraterni. Delegacja Archikonfraterni Literackiej następnego dnia została przyjęta na audiencji przez Piusa X. Te podniosłe wydarzenia z 1909 r. zostały upamiętnione w oddzielnej publikacji.

Ważnym przyczynkiem wydawniczym w 1947 r. był tekst listu pasterskiego kard. Augusta Hlonda, protektora głównego „O chrześcijańskie zasady życia państwowego”, skierowanego przede wszystkim do ówczesnych władz państwowych.

Reklama

W czasach komunistycznych Wydawnictwo zaniechało działalności edytorskiej, nastawiając się na głoszenie odczytów z zakresu zwłaszcza katolickiej nauki społecznej. Do wydawania publikacji powróciło w drugim roku stanu wojennego, by służyć Polsce i Polakom niezależną wiedzą ekonomiczną, historyczną i społeczną. Bez ingerencji cenzury państwowej wydano kilkanaście broszur, w tym pierwszą w Polsce broszurę o Zbrodni Katyńskiej i aż 17 zeszytów Studium Społecznej Nauki Kościoła.

W roku 2009 udało się reaktywować Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej. Pierwszą publikacją była dokumentacja sesji naukowej poświęconej 500-leciu Archikonfraterni Literackiej, drugą podobna dokumentacja z sesji poświęconej bł. Prymasowi Tysiąclecia.

W dorobku Wydawnictwa Archikonfraterni Literackiej jest kilkanaście książek z zakresu katolickiej nauki społecznej i najnowszej historii Kościoła w Polsce.

Dorobek ostatniego dziesięciolecia to także dwie serie wydawnicze: „Sentire cum Ecclesia”, poświęcony wybitnym postaciom Kościoła w Polsce (ukazały się już cztery tomy) oraz „In Memoriam” (seria poświęcona dokonaniom zmarłych konfratrów).

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom i organizacjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Wykonany z pozłacanego, posrebrzanego lub brązowo patynowanego tombaku, ma kształt kwiatu o nieregularnych płatkach, pokrytych na awersie zieloną, niebieską lub ciemnoczerwoną emalią, w zależności od stopnia. Na awersie znajduje się wizerunek orła w koronie, na rewersie głowa kobiety w wieńcu laurowym, nad którą widnieje półkolisty napis GLORIA ARTIS.

2022-11-14 22:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda ministra kultury dla biografa bł. Prymasa Tysiąclecia

Marian Romaniuk, pierwszy redaktor naczelny Wydawnictwa Archikonfraterni Literackiej, został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Odznaczenie przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczyła w piątek wiceminister Wanda Zwinogrodzka.

CZYTAJ DALEJ

Czy katolik powinien interpretować sny?

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Photographee.eu/Fotolia.com

Pytanie czytelnika:
Czy katolik powinien przykładać wagę do snów?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję