Reklama

Kościół

Watykan: pierwszym miejscem edukacji dzieci jest rodzina

„Nasza wspólna troska o dobro dzieci powinna być nierozerwalnie złączona z angażowaniem oraz wspieraniem rodziców, zwłaszcza matek, aby pomóc im zrozumieć ich odpowiedzialność w chronieniu integralności oraz świętości życia ich potomstwa” – powiedział abp Paul Richard Gallagher do Światowej konferencji na temat opieki nad małym dzieckiem i edukacji wczesnodziecięcej. Spotkanie odbyło się w ostatnich dniach w Taszkiencie. Szef watykańskiej dyplomacji przemawiał w imieniu Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Jak zaznaczył hierarcha, po potwierdzeniu podstawowej roli rodziny państwo ma obowiązek zapewnić fizyczne, emocjonalne, intelektualne oraz duchowe warunki dla rozwoju najmłodszych. Przy tym należy współpracować z różnymi organizacjami, m.in. Kościołem, w celu faktycznego wychodzenia naprzeciw potrzebom każdej osoby.

„Stolica Apostolska wspiera całościowe podejście mające na celu integralny rozwój dziecka w sposób łączący w sobie dynamikę opiekowania się z dynamiką edukacji, do której ma prawo każdy chłopiec i dziewczynka. Wezwanie, aby «nie zostawić żadnego dziecka samemu sobie» jest tym, co Kościół katolicki usiłuje wprowadzać w życie poprzez swoje 9 tys. 230 sierocińców oraz 10 tys. 441 żłobków, gdzie tysiące wychowawców oraz pracowników społecznych działa często w niepewnych warunkach – podkreśliła abp Gallagher. – «Niezostawianie żadnego dziecka samemu sobie» wymaga dążenia do faktycznego dobra wszystkich dzieci, pozwalając im uczyć się, tworzyć, myśleć oraz nawiązywać wzajemne relacje w ciepłym i kochającym środowisku. W związku z tym, Stolicę Apostolską niepokoją pewne prądy ideologiczne, które w ramach reakcji na jakieś, czasem zrozumiałe, dążenia ostatecznie kończą się narzuceniem jednolitej, niezmiennej pozycji, zmniejszając tym samym samo rozumienie dobra dziecka (…). Stolica Apostolska pragnie ponownie podkreślić wagę wspierania rodziny jako pierwszego miejsca edukacji oraz opieki we wczesnym dzieciństwie, aby dzieci mogły zostać współbudowniczymi bardziej sprawiedliwego i zjednoczonego świata “- stwierdził szef watykańskiej dyplomacji.

2022-11-18 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: trwa XXI Krajowy Kongres Pro-life

[ TEMATY ]

rodzina

Hiszpania

pro‑life

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

W hiszpańskiej Pampelunie trwa XXI Krajowy Kongres Pro-life. Został zorganizowany przez stowarzyszenia, które walczą o poszanowanie życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jutro ulicami hiszpańskich miast przejdą marsze na rzecz życia.

W kongresie udział biorą specjaliści, z kraju i z zagranicy, m. in. z takich dziedzin jak aborcja, eutanazja, ideologia gender oraz polityka prorodzinna i na rzecz ochrony życia.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję