Reklama

Kościół

Franciszek: także pociecha pomaga w rozeznaniu

O znaczeniu pociechy w procesie rozeznania mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Podkreślając jej znaczenie pozytywne, przestrzegł przed poszukiwaniem fałszywych pociech.

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Papież wyjaśnił, że pociecha duchowa to „doświadczenie wewnętrznej radości, które pozwala dostrzec obecność Boga we wszystkich rzeczach; umacnia wiarę i nadzieję, a także zdolność do czynienia dobra. Osoba, która doświadcza pociechy, nie poddaje się w obliczu trudności, ponieważ doświadcza pokoju, który jest silniejszy od próby. Jest więc wielkim darem dla życia duchowego i dla całego życia jako takiego”.

Franciszek zaznaczył, że pociecha jest ruchem wewnętrznym dotykającym nas samych, będąc delikatną, jak kropla wody spływająca na gąbkę, szanując naszą wolność. Dodał, że także ubolewanie - na przykład z powodu swoich grzechów - może stać się powodem pocieszenia, jak to można dostrzec w życiu wielu świętych. Wyjaśnił, że pociecha dotyczy przede wszystkim nadziei, jest ona skierowana ku przyszłości, wyznacza nam drogę, pozwala podjąć inicjatywy, które do tej pory zawsze były odkładane, albo nawet nie wyobrażane.

Ojciec Święty podkreślił, że pocieszenie jest darem Ducha Świętego i nie dla się go „pilotować”, czy zaprogramować na życzenie. Pozwala na zażyłość z Bogiem, która zdaje się niwelować odległości i zdobyć na śmiałość w działaniu.

Reklama

Papież zauważył, że są też fałszywe pociechy. „Jeśli prawdziwe pocieszenie jest jak kropla, która spływa na gąbkę, jest delikatne i wewnętrzne, to jego imitacje są głośniejsze i bardziej rzucające się w oczy, są słomianymi ogniami, bez treści, prowadzą do skoncentrowania się na sobie i nie dbania o innych. Fałszywe pocieszenie ostatecznie pozostawia nas pustymi, dalekimi od centrum naszego istnienia” – przestrzegł Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił do rozeznawania, także gdy czujemy się pocieszeni. „Bo fałszywe pocieszenie może stać się zagrożeniem, jeśli szukamy go jako celu samego w sobie, obsesyjnie, a zapominamy o Panu. Jak powiedziałby św. Bernard, szuka się pocieszeń Boga, a nie szuka się Boga dającego pocieszenia… Również nam grozi niebezpieczeństwo przeżywania naszej relacji z Bogiem w sposób infantylny, sprowadzenia Go do przedmiotu na nasz użytek i spełnienie, tracąc najpiękniejszy dar, jakim jest Bóg sam” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

2022-11-23 09:54

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odprawił Msze św. za zmarłych kardynałów i arcybiskupów

[ TEMATY ]

papież

Msza św.

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wydarzenie zmartwychwstania odpowiada na długie poszukiwania ludu Bożego, poszukiwania każdego człowieka i całej ludzkości – powiedział papież Franciszek sprawując dziś w bazylice watykańskiej Mszę św. za zmarłych w ciągu minionego roku 10 kardynałów i 111 arcybiskupów i biskupów.

W swojej homilii papież skoncentrował się na wierze w zmartwychwstanie, o której mówi łącząc relację o śmierci Pana z opisem pustego grobu św. Marek (15, 33-39; 16, 1-6). Zaznaczył, że wydarzenie zmartwychwstania odpowiada na długie poszukiwania ludu Bożego, poszukiwania każdego człowieka i całej ludzkości. Franciszek podkreślił, że każdy z nas jest zaproszony do wejścia w to wydarzenie, zatrzymania się pod krzyżem Jezusa, wraz z Maryją i kobietami, wysłuchania krzyku Jezusa a następnie przejmującej ciszy, trwającej przez całą Wielką Sobotę i wreszcie odkrycia że grób Pana jest pusty, „powstał, nie ma Go tu”(Mk 16,6). „Tutaj znajdujemy odpowiedź, tutaj jest fundament, skała, nie «w przekonujących słowach mądrości» ale w żywych słowach krzyża i zmartwychwstania Jezusa” - stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję