Reklama

Niedziela Lubelska

Barbórka w Łęcznej. Patriotyzm najwyższej próby

Grzegorz Jacek Pelica

Poranną Mszą św. w kościele św. Barbary w Łęcznej rozpoczęły się w dniu 3 XII 2022 r. obchody dorocznego święta górników lubelskiego zagłębia węglowego. Barbórkowej Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Budzik. Za stałą modlitewną pamięć o pracownikach i ich rodzinach podziękowali prezesi Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Oprawę Mszy św. przygotowali sami górnicy. Uroczystości, których kontynuacją było spotkanie na cechowni w Bogdance, uświetniła orkiestra górnicza.

Wpisana w tradycję

- Radość oczekiwania jest czasem większa niż jej spełnienie. Ten sam Chrystus przychodzi do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia, w każdej Eucharystii, w swoim słowie i swoim Ciele. Uobecnia się w liturgii Kościoła – powiedział metropolita lubelski, nawiązując do słów powitania przez przedstawicieli braci górniczej. Ksiądz arcybiskup mówił, że idąc za przewodnikami Adwentu czerpiemy to, czego tak potrzebujemy w swoim życiu: Izajasz przypomina, że „kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”, by nie zgasła nadzieja na Boże zbawienie. Św. Jan Chrzciciel, zwiastun wskazujący własną dłonią Chrystusa, Baranka Bożego, „najpierw sam się nawrócił, aby innych wzywać do prostowania ścieżek. Zachęca, byśmy przemiany naszych serc nie odkładali na ostatnią godzinę i każdy dzień traktowali jako szansę spotkania z Bogiem”.

Szczególne umocnienie, że nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusowej, płynie od św. Barbary: - „Miecz, który przeciął jej młode życie, połączył ją na zawsze z Chrystusem. Dlatego przez swoją wierność i odwagę, wpisała się w tradycje Kościoła na wieki i tysiąclecia”. Arcybiskup przypomniał historię patronki górników i jej kultu na ziemiach polskich już od XIII w. Jest ona też patronką podziemia niepodległościowego czasu wojny i okupacji oraz opiekunką patriotycznego ruchu w latach niebezpiecznej pracy solidarnościowej, nielegalnych działań konspiracyjnych stanu wojennego.

Reklama

Codzienny marsz niepodległości

Z homilią pasterza korespondowały słowa uwielbienia i ofiarowania darów ołtarza. Górnicy i ich bliscy modlili się, aby „Bóg bronił ich od wszelkich niebezpieczeństw, wspierał w radościach i smutkach dnia codziennego, był uwielbiony w każdym sercu, które słucha Bożego głosu, idzie drogami Pana pośród udręki oczekiwania”. Ofiarowali: kwiaty, figurkę św. Barbary i kapliczkę z bryłą węgla z pierwszego urobku, który symbolizuje bogactwo naszej ziemi, złożone w niej przez Stwórcę.

Abp Stanisław Budzik przypomniał, że lubelski węgiel jest eksploatowany już 40 lat. - Ta kopalnia to prawdziwy skarb dla kraju i regionu. Dziękujemy za ludzi, którzy solidnym trudem swoich rąk i umysłów, doprowadzili do tego, że „Bogdanka” jest najnowocześniejszą, najbardziej efektywną kopalnią i świetnie radzi sobie na wolnym rynku. Dzięki niej dokonał się na tej ziemi skok cywilizacyjny. Jeszcze niedawno energia z węgla była na cenzurowanym; tymczasem wieloraki kryzys, konsekwencja wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę, zweryfikował te plany. Okazuje się, że z węgla nie da się zrezygnować tak szybko i łatwo jak zakładano. Potrzebna jest więc intensywna praca górników, która jest jak codzienny marsz niepodległości; okazują się oni patriotami najwyższej próby!” - za słowami abp. W. Skworca podkreślił metropolita.

Na Mszy św. byli obecni m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Zarządu Regionu Marian Król, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, rządu, zakładów pracy, szkół oraz prezesi Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-12-05 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję