Reklama

Kościół

Watykan: bożonarodzeniowa szopka w scenerii ukraińskiej huty Azowstal

W kolumnadzie Placu Świętego Piotra w Watykanie otwarto 8 grudnia wystawę bożonarodzeniowych szopek. Jedna z nich, to szopka w scenerii kombinatu metalurgicznego Azowstal w ukraińskim Mariupolu.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Wystawę otworzył proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella, a tło muzyczne stanowiły tradycyjne kolędy z Ukrainy. Wśród obecnych na uroczystości byli przedstawiciele ambasady Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.

W sumie na wystawie można zobaczyć 120 szopek pochodzących z całego świata i wykonanych z różnych materiałów, takich jak: papier gazetowy, tkanina, korek, drewno, ceramika i terakota.

Szopkę, która ma upamiętniać długo okupowaną hutę w Ukrainie, stworzyła siostra zakonna z Doniecka. Wśród innych eksponatów są także szopki mające zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne i migrację przez Morze Śródziemne. Jak co roku, kilka szkół z regionu Lacjum przygotowało szopki wykonane przez uczniów. Na tegorocznej wystawie nie ma szopki rosyjskiej.

Piąty międzynarodowy przegląd „Sto scen bożonarodzeniowych w Watykanie” będzie otwarty do 8 stycznia. Szopki można oglądać bezpłatnie każdego dnia w godzinach od 10.00 do 19.30. W dniach 24 i 31 grudnia wystawa będzie zamknięta już o godz. 17.00.

2022-12-09 14:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Rodríguez Maradiaga: reforma Kurii Rzymskiej zwiększy kolegialność

Reforma Kurii Rzymskiej przyczyni się do większej kolegialności w Kościele. Przekonany jest o tym kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga koordynujący prace rady dziewięciu kardynałów, powołanej w tym celu przez Papieża Franciszka.

Hierarcha z Hondurasu podkreśla, że reforma Kurii Rzymskiej powoli nabiera coraz bardziej konkretnych kształtów. „Pewne jest powstanie dwóch kongregacji dotyczących świeckich i rodziny. Włączone zostaną do nich dotychczasowe papieskie rady: ds. laikatu, duszpasterstwa służby zdrowia, Cor Unum oraz sprawiedliwości i pokoju. Zmieni się ich status prawny, bo będą działać w ramach kongregacji. Nie będzie to jednak ich zwykłe zsumowanie pod nowymi skrzydłami” – podkreśla kard. Rodríguez Maradiaga. Wskazuje zarazem, że coraz bardziej widoczna jest tendencja do zmniejszenia liczby kardynałów czy biskupów kierujących poszczególnymi dykasteriami. „Małżeństwo mogłoby odpowiadać za rodziny, a za migrantów zakonnica mająca doświadczenie w tej dziedzinie” – mówi koordynator Rady Kardynałów. Postuluje też utworzenie jednego watykańskiego „ministerstwa sprawiedliwości”. Mogłoby skupiać: Sygnaturę Apostolską, Rotę Rzymską, dykasterię ds. Interpretacji Tekstów Prawnych oraz Penitencjarię Apostolską. Kard. Rodríguez Maradiaga zaznacza, że celem reformy jest usprawnienie prac Kurii Rzymskiej, co przyczyni się do większej współpracy, a co za tym idzie, kolegialności podejmowanych działań.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję