Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

Mszy św. w łódzkiej katedrze przewodniczył ks. Grzegorz Matynia, koordynator łódzkiego Orszaku. - Za każdym razem Ewangelia prowadzi nas w innym momencie naszego życia. Jeśli dziś to Słowo Boże weźmiemy do siebie, to możemy tak trochę poczuć się jak na Orszaku Trzech Króli, kiedy to 15 tysięcy łodzian szło za światłem gwiazdy, by oddać pokłon Jezusowi lub by iść na koncert. Ale każdy z nich gdzieś tam po drodze mógł spotkać Jezusa (…) Warto Jezusa tam gdzieś w tym tłumie dostrzec. Zobaczmy co działaliśmy, jak głosiliśmy Ewangelię. Jedni rozdając śpiewniki, inni szykowali stroje, inni w mrozie rozkładali barierki, inni dali nieco grosza, by to zorganizować, a jeszcze inni przez lata trudzili się, by był to dzień wolny od pracy i by można było świętować (…) Niezależnie od tego, kto po co przyszedł, wierzymy, że każdy może tam spotkać Jezusa. I za to niech będą dzięki Bogu, że tyle osób chce pracować dla Jezusa, a dziś im za to po prostu dziękujemy! – mówił w homilii ks. Matynia.

Druga część spotkania odbyła się w auli Instytutu Europejskiego, gdzie organizatorzy Orszaku wręczyli podziękowania darczyńcom i wolontariuszom, bez których Orszak by się nie odbył. Spotkanie swoim śpiewem ubogacił Mały Chór Wielkich Serc, który jak co roku, także śpiewał podczas przemarszu kolędników ul. Piotrkowską. Koordynator Orszaku Trzech Króli w Łodzi ks. Grzegorz Matynia podsumował tegoroczny bardzo liczny marsz do łódzkiego Betlejem. – Było ponad 15 tysięcy uczestników, zaś 300 tysięcy widzów przed telewizorami dzięki retransmisji koncertu przez łódzki oddział TVP. W największych jasełkach w Łodzi wzięło udział 1130 aktorów – dzieci i dorosłych, profesjonalni aktorzy, reżyserzy i scenografowie, 240 wolontariuszy, 130-osobowa Mała Armia Janosika, co dało, że łódzki Orszak jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych w Polsce – relacjonował koordynator.

Reklama

Orszakowi towarzyszyła zbiórka funduszy, którą w Mikołajki zainaugurował abp Grzegorz Ryś w roli św. Mikołaja w towarzystwie dzieci z zespołem Downa. - Także taca z rekolekcji dla Łodzi w Bazylice Archikatedralnej przed świętami Bożego Narodzenia została przeznaczona na ten cel, zaś dwa dni przed wigilią metropolita łódzki zaśpiewał wraz z dziećmi kolędę. W dniu Orszaku nastąpiło symboliczne złożenie „Daru dla Nowonarodzonego” w żłóbku, jednak zbiórka trwała aż do 2 lutego. Łącznie udało się zebrać kwotę 80 439 złotych – mówił Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej, koordynatora zbiórki.

Na zakończenie spotkania głos zabrał abp Grzegorz Ryś, zwracając uwagę na charytatywny – wręcz ewangeliczny – charakter Orszaku. - To, że tyle osób zbiera się wokół jednego wydarzenia i że to tworzy pośród nich relację i że w ten sposób buduje się Kościół- to jest to przepiękne. Widzimy Kościół w którym są wszyscy potrzebni. To jest piękne doświadczenie żywego Kościoła! – mówił metropolita łódzki. Podczas gali wszyscy goście otrzymali kartki, na których mieli wpisać swoją propozycję imienia dla pluszowego wielbłąda, który w tym roku zastąpił żywe zwierzę w Orszaku. Maskotka, której kostium założyli klerycy, została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców Łodzi.


2023-02-05 10:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś: Bóg chce zamieszkać w twojej rodzinie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Podczas ostatniej Mszy Świętej Roratnej w kaplicy domu biskupiego ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś mówił, że Bóg chce mieszkać w tym domu, który sam buduje, a jest nim rodzina i relacje, które są w niej.

-Najważniejsze, co się wydarza w te Święta, wydarza się w naszym domu, w tym domu, który Pan buduje, bo Bóg jest Miłością. Będąc Miłością mieszka między ludźmi, mieszka w ich relacjach. – mówił metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojciech Polak: Duch służby przeciwdziałaniem klerykalnej postawie

2023-03-22 12:56

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Marian Sztajner / Niedziela

„Skoro istotą klerykalizmu jest odwrócenie porządku służby, czyli rzeczywistość, gdy człowiek mówi, że mnie należy służyć, a nie, że ja mam służyć, to prostym antidotum jest powrót do fundamentów kapłańskiej służby, do słów Jezusa, który sam powiedział, że nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz żeby służyć" - mówi Prymas Polski, abp Wojciech Polak. W rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP prezentuje nowy program formacji powołanych do kapłaństwa.

Dawid Gospodarek (KAI): Wszedł już w życie nowy dokument o formacji kapłańskiej „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Na jakim etapie jest wdrażanie tego projektu? Z jakim przyjęciem się spotyka?

CZYTAJ DALEJ

Poznań: zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa

2023-03-23 18:51

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Poznań

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.

„Ostatni dzień spotkania poświęcony był analizie wyników badań religijności Polaków przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyskutowaliśmy nad wizją parafii w odniesieniu do tych statystyk oraz nad tym, jak dostosować programy i prowadzić formację świeckich w następnych latach” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję