Reklama

Watykan

Porozumienie watykańsko-palestyńskie blisko?

Już wkrótce zostanie podpisane porozumienie między Stolicą Apostolską i Palestyną. Jest o tym przekonany ambasador Palestyny przy Stolicy Apostolskiej, prawosławny chrześcijanin Issa Kassissieh. Tym samym Palestyna byłaby pierwszym krajem arabskim, mającym taki układ dwustronny. Jego treść odnosić się będzie przede wszystkim do kwestii opodatkowania Kościoła katolickiego w Palestynie.

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

Foter.com / CC BY-SA

W rozmowie z niemiecką gazetą katolicką „Die Tagespost” Kassissieh przypomniał, że rozmowy ze Stolicą Apostolską rozpoczęto już za pontyfikatu Benedykta XVI i wyraził nadzieję na ich zakończenie za pontyfikatu Franciszka. Jego zdaniem, stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec Palestyny pozostało niezmienione od pontyfikatu Jana Pawła II. Bazuje ono na prawie narodów i na prawie do samookreślenia narodów. Franciszek jest przyjacielem sprawiedliwości który wie, że Palestyńczycy walczą o sprawiedliwość i o własne państwo. „Poprzez swoją wizytę i autorytet moralny daje nam nową nadzieję”, stwierdził palestyński dyplomata. Jego zdaniem również prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas robi wiele, aby umocnić pozycję chrześcijan. Wspiera na przykład projekty budownictwa dla chrześcijan , a ponadto specjalnym dekretem utworzył komisję ds. kościelnych. Ambasador zwrócił uwagę na trudności w łączeniu rodzin oraz w otrzymaniu prawa pobytu. W związku z tym wielu chrześcijan z Gazy nie było jeszcze nigdy w Jerozolimie, nie mają dostępu do miejsc świętych.

Jednocześnie palestyński dyplomata podkreślił, że konstytucja definiuje Palestynę jako państwo pluralistyczne. Odmiennie niż w innych krajach arabskich, tu tolerancja jest powszechnie akceptowana. „Ale oczywiście musimy się chronić przed radykalnymi islamistami w świecie arabskim”, dodał. Islamiści są nie tylko przeciwni chrześcijanom, ale także przeciwni wszelkiemu postępowi. Jeśli w Palestynie zwyciężą siły umiarkowane, wówczas „nie tylko pokonamy islamistów w Palestynie, ale także w całym regionie”, stwierdził ambasador.

2014-05-22 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin o znaczeniu wolności religijnej

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Parolin

Grzegorz Gałązka

„Wolność jest dzisiaj zagrożona nie tylko przez nietolerancję, ale coraz częściej przez tzw. «nowe prawa człowieka», które podważają instytucję małżeństwa oraz prawo do życia”. Watykański sekretarz stanu mówił o tym podczas sympozjum zorganizowanego przez ambasadę Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej.

Kard. Pietro Parolin wskazał, że wolność religijna nie jest czymś udzielonym osobie z zewnątrz, również nie przez państwo, ale pozostaje darem otrzymanym od Boga. Władze cywilne mają zatem obowiązek ochraniać oraz bronić wolności religijnej, nie dlatego, że są jej dysponentami, ale raczej stróżami. Nie ogranicza się ona do wyznawania wiary oraz swobody kultu, ale pozostaje wolnością do prowadzenia życia, zarówno prywatnie jak i publicznie według zasad etycznych, które płyną ze wskazań religijnych. To stanowi wielkie wyzwanie w zglobalizowanym świecie, w którym subiektywne przekonania obniżają ogólny poziom etyczny i gdzie w imię fałszywie rozumianej tolerancji prześladuje się tych, którzy żyją zgodnie ze swoją wiarą.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję