Reklama

Niedziela w Warszawie

Śp. ks. prałat dr Janusz Strojny

Do wieczności odszedł ks. prałat dr Janusz Strojny, wieloletni wicerektor i profesor w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

2023-11-13 15:04

[ TEMATY ]

pogrzeb

ks.prałat Janusz Strojny

Parafia NMP Matki Pięknej Miłości w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śp. ks. Strojny był wikariuszem i rezydentem w kilku parafiach warszawskich i podwarszawskich, duszpasterzem akademickim oraz katechetą i duszpasterzem Zakładu dla Niewidomych w Laskach (1970-1985).

Urodził się 20 lipca 1939 r. w Czerlejnie k. Poznania, w rodzinie Kazimierza i Heleny z d. Michalskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1969 r. w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Po obronieniu doktoratu wykładał teologię dogmatyczną w warszawskim seminarium, a potem także na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie dla studentów świeckich, na Trzyletnim Studium Teologii dla Świeckich oraz w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego.

Posługiwał jako wikariusz w parafiach w Izabelinie i w Laskach. Był duszpasterzem, a potem rezydentem w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, a następnie rezydentem w parafii Św. Andrzeja Apostoła na Mirowie, św. Jana Kantego i św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Reklama

W latach 1998 - 2007 był wicerektorem WMSD w Warszawie. Wypromował prawie 170 magistrantów.

Ks. Strojny zmarł w 54. roku kapłaństwa, przeżywszy 84 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 14 listopada. Msza św. żałobna o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Józefa w Warszawie (kościół seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Eucharystia pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 15 listopada, o godz. 12.00 w kościele Opatrzności Bożej w Poznaniu (ul. Gieburowskiego 6), po czym nastąpi złożenie ciała do grobu rodzinnego.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szopka z Betlejem na Jasnej Górze - niemym głosem cierpiących w Ziemi Świętej

2023-11-30 20:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

szopka

BPJG

Prawie w ostatniej chwili przed eskalacją konfliktu w Ziemi Świętej na Jasną Górę „wyruszyła” specjalna szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez chrześcijan w Betlejem. Teraz trwają ostatnie prace przy jej instalacji, a usytuowana została w Bastionie św. Barbary. Wyjątkowo będzie udostępniona już od pierwszej niedzieli Adwentu, bo jak podkreśla kustosz Jasnej Góry ma ona szczególnie uwrażliwiać na tragedię ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa. Jest ona wyrzeźbiona w drzewie oliwnym, ruchomą jej częścią są figurki.

Konferencja prasowa inaugurująca doroczną akcję świąteczną PKWP „SOS dla Ziemi Świętej” odbędzie się w Bastionie św. Barbary, 2 XII o godz. 11.00. Wezmą w niej udział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Bielsko-Biała: rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka

2023-11-30 17:24

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Bielsko‑Biała

ks. Jan Marszałek

Archiwum

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

W kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej odbyło się 30 listopada br. pierwsze posiedzenie trybunału w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Jana Marszałka - zmarłego 34 lata temu charyzmatycznego proboszcza z parafii w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. „Tu w kaplicy przy ołtarzu najlepiej można zrozumieć to, co czynił i czym żył sługa Boży ksiądz Jan Marszałek” - powiedział bp Roman Pindel podczas otwarcia procesu beatyfikacyjnego, przypominając, że inauguracja ta zbiega się ze świętem św. Andrzeja Apostoła. W kaplicy zebrali się m.in. świadkowie życia i śmierci kandydata na ołtarze oraz księża-rodacy i parafianie z łodygowickiej wioski.

Po odczytaniu dokumentu o powołaniu trybunału postulacyjnego do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Jana Marszałka biskup bielsko-żywiecki przypomniał dotychczasowe kroki podjęte przez diecezję w celu rozpoznania woli Bożej w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

RPA/ Poszukiwacze zaginionych gatunków znaleźli skrytokreta, niewidzianego od 86 lat

2023-11-30 18:50

[ TEMATY ]

RPA

krety

Wikipedia/autor: Chiswick Chap na licencji Creative Commons

Złotokret - przedstawiciel gatunku

Złotokret - przedstawiciel gatunku

Pies rasy border collie o imieniu Jessy pomógł poszukiwaczom odnaleźć w RPA „pływającego w piasku” skrytokreta z gatunku uznawanego przez wielu za wymarły – podał w czwartek dziennik „Guardian”. Po raz ostatni te małe afrykańskie ssaki widziano w 1937 roku.

Skrytokret De Wintona (Cryptochloris wintoni) należy do rodziny złotokretowatych. Zwierzęta te zawdzięczają swoją nazwę porastającemu je błyszczącemu futru, pokrytemu wydzieliną, która zmniejsza tarcie i pozwala im „pływać w piasku”. Nie ryją natomiast tuneli, co utrudnia ich wykrycie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję