Reklama

Kościół

Od 31 stycznia będzie można zapisywać się na Kongres Eucharystyczny w Ekwadorze

O przygotowaniach do 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w dniach od 8 do 15 września 2024 roku, w stolicy Ekwadoru - Quito mówił podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) na Jasnej Górze biskup łowicki, Andrzej F. Dziuba. Jest on delegatem KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne.

[ TEMATY ]

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rozmowie z KAI bp Dziuba zauważył, że sprawa przygotowań Kongresu Eucharystycznego w Quito trafiła do świadomości społecznej z chwilą kiedy Ojciec Święty we wrześniu 2021 roku w Budapeszcie zapowiedział miejsce kolejnego Kongresu. Jego hasłem są słowa: „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Więcej informacji pojawiło się po pierwszym posiedzeniu plenarnym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i delegatów krajowych, które miało miejsce 10 maja b.r. w Quito, stolicy Ekwadoru. „Dokonaliśmy już przekładu dokumentu roboczego Kongresu z pomocą Franciszkanów, którzy pracują w Ekwadorze. W oryginale został on napisany w języku hiszpańskim, ale w jego wersji ekwadorskiej, która różni się trochę od języka hiszpańskiego i dzięki staraniom Konferencji Episkopatu Polski ma być ten dokument wydrukowany w formie papierowej, ma być też dostępny na stronie KEP. Będzie wersja Polska dostępna także obok innych wersji językowych na stronie Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych” - zapowiedział biskup Dziuba.

Ponieważ Ekwador leży bardzo daleko od Polski trudno spodziewać się bardzo licznego udziału Polaków. Na razie zgłosiło się trzech księży biskupów oraz siedmiu innych kapłanów. Zapisy oficjalne rozpoczną się 31 stycznia 2024 roku na stronie https://www.iec2024.ec/en. Oczywiście możliwości noclegu są bardzo różne i od tego też będzie zależała cena pobytu na miejscu.

Delegat KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne przypomniał, że w Quito pracują od 1995 roku polscy franciszkanie z prowincji gdańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-11-20 18:46

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka: jesteśmy świadkami barbarzyńskiej walki z wartościami chrześcijańskimi

Nasz kongres eucharystyczny odbywa się w momencie, gdy jesteśmy świadkami barbarzyńskiej i nietolerancyjnej walki o przełom w naszej cywilizacji.

Fundamentalne zasady, zrodzone w kolebce ludzkiej kultury, na skrzyżowaniu Afryki, Azji i Europy, w ojczyźnie Jezusa Chrystusa, zostają odrzucone i zastąpione wartościami, które są tylko przykrywką idei marksizmu, maoizmu, anarchizmu. Są to ideologie, które negują jakąkolwiek prawdę, zastępując ją złowrogą ideologią, narzuconą siłą – mówił prymas Czech kard. Dominik Duka w konferencji wygłoszonej podczas 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie.
CZYTAJ DALEJ

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

[ TEMATY ]

ksiądz

zmarły

Kępno

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz - informuje parafia św. Marcina w Kępnie.

Aktualnie nie znamy szczegółów dotyczących pożegnania - będziemy na bieżąco przekazywać informację.
CZYTAJ DALEJ

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

[ TEMATY ]

Matka Boża Szkaplerzna

Czerna

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

W homilii biskup Ważny ukazał szkaplerz Maryjny w perspektywie obfitości łaski na tle jej suszy duchowej w dzisiejszym świecie i w optyce walki duchowej, która jest konieczna dla naszej świętości. Przeciwnikiem w tej walce, tłumaczył biskup, jest „stary człowiek” - „koń trojański” w nas, świat z jego mentalnością i szatan, duchowy pierwiastek zła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję