Reklama

Watykan

Watykan: w delegacjach Izraela i Palestyny będą zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie

W delegacjach towarzyszących prezydentowi Izraela, Szimonowi Peresowi oraz Palestyny, Mahmudowi Abbasowi podczas niedzielnej wieczornej modlitwy w Ogrodach Watykańskich będą zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie - donosi na portalu vaticaninsider Lisa Palmieri-Billig.

[ TEMATY ]

modlitwa

Watykan

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Dziennikarka zaznacza, że modlitwa, która ma się rozpocząć około godz. 19.00 jest wydarzeniem bez precedensowym. Dodaje, że jej późna godzina została wybrana, aby umożliwić prezydentowi Abbasowi udział w ceremonii inauguracji urzędu nowego prezydenta Egiptu, Abd al-Fattah as-Sisiego, która odbędzie się w niedzielę rano w Kairze. Przed modlitwą papież Franciszek przyjmie każdego z przywódców oddzielnie na rozmowie prywatnej.

Innym niezwykłym aspektem tego wydarzenia jest fakt, że obydwie delegacje, izraelska i palestyńska będą miały charakter mieszany religijnie. Chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy judaizmu z poszczególnych delegacji opuszczą swoje grupy narodowe i będą się modlić zgodnie z przynależnością wyznaniową. Tak więc wspólnie będą się modlili chrześcijanie palestyńscy i izraelscy, a także palestyńscy i izraelscy muzułmanie, każda z religii w różnych miejscach.

W delegacji prezydenta Peresa będą także dwaj przedstawiciele izraelskich druzów, dwaj izraelskich muzułmanów i dwaj izraelskich chrześcijan. Również w delegacji palestyńskiej będą zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie.

Reklama

Modlitwy będą podzielone na trzy części: wezwanie do dziękczynienia, prośba o przebaczenie i modlitwy o pokój w Jerozolimie.

Delegacja izraelska składać się będzie z około 15 - 18 osób. W jej skład wejdzie trzech rabinów. Obecni też będą przedstawiciele włoskiej wspólnoty żydowskiej oraz zaprzyjaźniony z papieżem Franciszkiem rabin Abraham Skórka z Buenos Aires . Podobnie liczna będzie delegacja palestyńska, w skład której wejdzie m.in. także emerytowany łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Michel Sabbah. Gościem honorowym tego spotkania będzie prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Odpowiadający za relacje międzyreligijne Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego rabin David Rosen w wypowiedzi dla portalu vaticaninsider wyraził nadzieję, że niedzielna modlitwa w Watykanie może rozpocząć nową epokę w relacjach między wyznawcami różnych religii. Ma on nadzieję na utworzenie stałej rady lokalnych zwierzchników religijnych, która mogła by przygotować kartę międzyreligijnego współistnienia w Ziemi Świętej czy wspólne oświadczenie w sprawie Jerozolimy.

2014-06-06 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nic nie zastąpi relacji nauczyciela z uczniem

[ TEMATY ]

Watykan

uczniowie

nauczyciele

pandemia

O powrót do konkretnych i realnych międzyosobowych relacji w czasach naznaczonych przez doświadczenie separacji apeluje watykańska Kongregacja Edukacji Katolickiej. W liście do kościelnych szkół i uniwersytetów odnosi się m.in. do społecznych i ekonomicznych problemów, które towarzyszą pandemii.

Watykańska dykasteria zauważa, że szkolnictwo na całym świecie szybko zareagowało na pandemiczne obostrzenia, uruchamiając zdalne nauczanie. Jego powodzenie jest jednak zależne od dostępności odpowiedniej techniki. Z tego względu, jak podają międzynarodowe organizacje, ok. 10 mln uczniów zostanie pozbawionych w najbliższych latach wszelkiego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję