Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę na słowo „miłość”, które powtarza się w różnych kontekstach w dzisiejszych czytaniach mszalnych. Zauważył, że w tym roku rozpoczęła się 9-letnia nowenna przygotowań do jubileuszu 2000 lat od Paschy Chrystusa, czyli największego wyrazu miłości Boga do człowieka. - Bóg nas umiłował, Bóg zesłał Swojego Syna, a my mamy w to uwierzyć, to przyjąć. A uwierzyć i przyjąć znaczy kochać - mówił arcybiskup zaznaczając, że chodzi o miłość Boga i człowieka, która ma być naszą odpowiedzią na ten dar od Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że miłość wymaga „trwania, czyli wierności”. Trwać w miłości, to pamiętać, co Bóg uczynił dla człowieka; być Mu za to wdzięcznym i słuchać Jego Słowa. Zwrócił uwagę także na pamięć o historii swojego Kościoła, swojej parafii, dzięki której można tworzyć współczesność. W tym kontekście odniósł się do wielkiego pragnienia mieszkańców Skomielnej Białej, którzy już od wieków chcieli mieć kościół gromadzący ich na wspólnej modlitwie. Przypomniał także wszystkich obrońców świątyni z czasów II wojny światowej i troskę o budowę i nowy kościół po wojnie. Zaznaczył, że Eucharystia jest okazją do dziękczynienia Bogu za Jego miłość do człowieka, a także modlitwą o przymnożenie wiary i odwagę dzielenia się nią z innymi.

Reklama

Drugą Mszę św. sprawował abp Marek Jędraszewski. Zwrócił uwagę na dwie rzeczywistości, przez które Jezus wskazuje na trwanie w Nim. Pierwszą jest kamień węgielny - tak, jak dom budowany jest na solidnym fundamencie, tak Kościół i wiara muszą być wznoszone na Chrystusie. Metropolita zaznaczył, że przywiązanie do Chrystusa jest przede wszystkim ważne w czasach zawieruchy i niepewności dziejowych. W tym kontekście przywołał ofiarę, jaką ponieśli mieszkańcy Skomielnej Białej w działaniach wojennych we wrześniu 1939 r. Podziękował za pielęgnowanie pamięci o bohaterach i wartościach, w których obronie stawali. - I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą siebie ocalić, swoją tożsamość, swoje poczucie tego, kim jestem, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił arcybiskup.

Drugi obraz związania z Chrystusem to winny krzew i wszczepione w niego latorośle. Metropolita podkreślił, że przynoszenie dobrych owoców gwarantuje wsłuchiwanie się w Ewangelię i odwaga wprowadzania jej w swoje życie oraz żywienie się Ciałem i Krwią Chrystusa. W tym kontekście przypomniał, że w Archidiecezji Krakowskiej trwa Kongres Eucharystyczny i zachęcił do modlitwy, aby ten czas przyniósł błogosławione owoce zarówno na poziomie diecezji, parafii, wspólnot, jak i w życiu każdego wierzącego.

Po Mszy św. arcybiskup spotkał się z przedstawicielami grup parafialnych: Matki w modlitwie, Czciciele Najdroższej Krwi Pana Jezusa, Róże Różańcowe, wspólnota młodzieżowa Wieczernik, grupa Mały Apostołek, ministranci, lektorzy, zespoły regionalne, orkiestra i chór Gaudium, strażacy.

Reklama

W czasie popołudniowej liturgii metropolita ponownie przypomniał, że w Archidiecezji Krakowskiej trwa Kongres Eucharystyczny. Wskazał na męczeńską śmierć dwóch kapłanów - św. Stanisława, ku czci którego uroczystości będą obchodzone w przyszłą niedzielę na Skałce, oraz ks. Michała Rapacza, którego beatyfikacja zwieńczy kongres 14 czerwca. Zaznaczył, że obaj są przykładem dobrych pasterzy, którzy byli gotowi oddać życie za swoich przyjaciół. Zachęcał do modlitwy, aby przykład ich ofiarnego życia nie pozwolił „wyrwać wiary z naszych serc, abyśmy pozostali wierni Chrystusowi i Jego Kościołowi” mimo dzisiejszych wyzwań i współczesnej laicyzacji.

Po Mszy św. arcybiskup spotkał się z Radą parafialną i Komitetem społecznym św. Sebastiana.

2024-05-05 18:59

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konieczny jest powrót do prawdy

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Henryk Tomczyk

"Jeśli jest relatywizm, to konieczny jest powrót do prawdy – powiedział KAI abp Marek Jędraszewski tuż po wybraniu go na zastępcę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. – Cały wysiłek Kościoła polega na tym, by przekazać, iż nie ma dla człowieka lepszej drogi, jak oparte na wolności orędzie Chrystusa" - podkreślił metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Loreto: Msza św. na Polskim Cmentarzu Wojennym

2024-07-17 20:16

[ TEMATY ]

Eucharystia

Loretto

Karol Porwich/Niedziela

Msza świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto zainaugurowano obchody 80. rocznicy wyzwolenia Ankony oraz innych miejscowości regionu Marche przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po jej zakończeniu na cmentarzu odbył się apel poległych. Organizatorem obchodów rocznicowych jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Msza św. została odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego, ks. Tomasz Jarosz z Rzymu i ks. Tomasz Frączek z Modeny.

CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen osiągnęła szczyty hipokryzji. PiS przeciw kandydaturze Niemki

2024-07-18 13:32

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Ursula von der Leyen

Prawo i Sprawiedliwość

EKR

Łukasz Brodzik

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu

Prawo i Sprawiedliwość, które działa w ramach grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, krytycznie odniosła się do kandydatury Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Jak podkreślali europosłowie PiS, jest ona twarzą tego stanu, w jakim dzisiaj jest Europa. Politycy podkreślali, że szaleństwo związane z Zielonym Ładem i centralizacją skutkuje tym, że ludziom żyje się zdecydowanie gorzej, a firmy uciekają z Europy. Prawo i Sprawiedliwość zarzuciło von der Leyen przede wszystkim szczyty hipokryzji i pozatraktatowe, bezprawne ingerencje w politykę wewnętrzną państw członkowskich - m.in. Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję