Reklama

Wakacyjny cykl rokitniański (7)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opatrznościowy kustosz

Ks. Bolesław Dratwa sam prosił bp. Wilhelma Plutę o skierowanie go do parafii w Rokitnie. Otrzymał nominację na proboszcza i kustosza sanktuarium w sierpniu 1968 r. Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1952 r., interesował się historią parafii, w których pracował, i sanktuariów ordynariatu gorzowskiego, dlatego przed przybyciem do Rokitna miał już na temat sanktuarium wiele źródłowych opracowań.
W Rokitnie nowy kustosz ze zdwojonym wysiłkiem zabrał się do badań źródeł historycznych. Najpierw opublikował w prasie artykuł o sanktuarium rokitniańskim, w którym także prosił czytelników o informacje na temat łaskami słynącego obrazu, zwłaszcza z okresu przedwojennego i po II wojnie światowej. Równocześnie na terenie parafii przeprowadzał wywiady z wieloma wiernymi autochtonami, pamiętającymi czasu przedwojenne. Relacje wiernych fascynują autentyzmem. Są one świadectwem bohaterstwa wiary w obronie świętości miejsc kultu, cudownego obrazu przed zbezczeszczeniem, a przede wszystkim obrony godności kobiety, sióstr zakonnych czy kapłanów.
Dzięki dociekliwości kustosza ks. Dratwy powstała obszerna dokumentacja wydarzeń wojennych i powojennych. Przede wszystkim powstała obszerna dokumentacja związana z kultem cudownego obrazu, szczególnie z okresu powojennego.
Podziwiać trzeba ogrom pracy przy badaniu dokumentów historycznych. Oprócz bogatej korespondencji badawczej wiele czasu spędzał w bibliotekach w Poznaniu, Kórniku, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i w innych. W ten sposób ks. Dratwa zgromadził bogaty materiał na temat dziejów kultu obrazu słynącego cudami i parafii w Rokitnie. Na tej podstawie opracował obszerną pracę pt. „Dzieje parafii w Rokitnie”, której druga część nosi tytuł: „Dzieje cudownego obrazu Matki Bożej w Rokitnie”.
Ksiądz Kustosz był kapłanem bardzo pobożnym, pełnym wyrzeczenia, po prostu prawdziwym. Kapłani nazywali go czasem Janem Vianneyem diecezji gorzowskiej. Kochał konfesjonał, odżywiał się bardzo skromnie, spał w słabo lub wcale nieogrzewanym pokoju, wszystkie pieniądze przeznaczał na cele kultu Matki Bożej, pokorny i bez reszty oddany służbie Bożej.
Po brutalnym zabraniu przez władze komunistyczne domu formacyjnego prowadzonego przez siostry salezjanki ks. Dratwa, na prośbę bp. Pluty, przebudował część plebanii na dom rekolekcyjny na 30 osób.
Nadmierny wysiłek gorliwego duszpasterza, naukowca i budowniczego w jednej osobie osłabił bardzo mocno zdrowie kapłana oddanego bez reszty szerzeniu kultu Pani Rokitniańskiej. Po 9 latach pracy bp Pluta przeniósł go na łatwiejszą placówkę do Konradowi, gdzie nadal prowadził badania. Po przejściu na emeryturę zamieszkał na plebanii w Starych Drzewcach i w 1990 r. tam też został pochowany.

Pierwsza prośba o koronację

Cudowny obraz Pani Rokitniańskiej był ozdobiony koroną przez króla Korybuta Wiśniowieckiego. Prześladowania w czasie kulturkampfu i ograniczenie obsługi duszpasterskiej parafii w Rokitnie do jednego kapłana, i to dojeżdżającego ze Skwierzyny, sprawiły, że nie wiadomo kiedy królewska korona została skradziona.
Nowy kustosz sanktuarium ks. Dratwa jako historyk doskonale wiedział, że zbliża się jubileusz 300-lecia intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej w Rokitnie. W gronie księży dekanatu pszczewskiego przygotował projekt programu obchodów jubileuszu 300-lecia intronizacji cudownego obrazu do ołtarza głównego w kościele parafialnym w Rokitnie. Z dokumentów historycznych wiadomo, że obraz Pani Rokitniańskiej słynący cudami był wstawiony do głównego ołtarza już w jesieni 1669 r., natomiast uroczystej intronizacji tego obrazu do ołtarza głównego dokonano 22 listopada 1671 r., a więc prawie 2 lata po przybyciu obrazu do Rokitna. Wybór 1970 r. na jubileusz nie odpowiadał ani jednej, ani drugiej dacie. Przypominał natomiast czas szczególnego oddziaływania jego na wiernych oraz uznanie przez władze kościelne tego obrazu za cudowny (4 marca 1970 r.).
Ksiądz Kustosz w porozumieniu z księżmi dekanatu pszczewskiego postanowił skierować do bp. Pluty list z prośbą o połączenie jubileuszu intronizacji cudownego obrazu z jego koronacją. W liście do Księdza Biskupa z 13 lipca 1969 r. napisał: „W przyszłym roku, w 300-setną rocznicę orzeczenia Komisji Teologicznej, że obraz może doznawać powszechnej czci (…), uroczystość koronacji cudownego obrazu mogłaby się stać okazją do wzmożenia tej czci u ludu naszej diecezji...”.
Kilka miesięcy później skierowali podobną prośbę kapłani dekanatu pszczewskiego, do którego należały parafia Rokitno i sanktuarium maryjne. Kapłani ci napisali w liście z 18 listopada 1969 r. do bp. Pluty: „My, duszpasterze dekanatu pszczewskiego, zebrani na konferencji dekanalnej w Sokolej Dąbrowie (…), prosimy Waszą Ekscelencję o włożenie na obraz Matki Najświętszej nowej korony. Koronacja obrazu byłaby wyrazem wdzięczności z naszej strony za Jej opiekę nad naszą diecezją (…) oraz zwrócenia uwagi na potrzebę pogłębienia kultu Maryi, Matki Kościoła”.
W odpowiedzi z 5 grudnia 1969 r. bp Pluta podziękował za troskę o pogłębienie i poszerzenie kultu Maryi i Jej chwały. Równocześnie podał, jakie należy spełnić warunki, aby obraz można było koronować za zezwoleniem Stolicy Apostolskiej. Nakreślił też jasny program pracy duszpasterskiej i administracyjno-budowlanej, którą należy wykonać, by dzieło koronacji słynącego cudami obrazu miało istotny wpływ na życie duchowe całej diecezji. W nakreślonym programie duszpasterskim przewidywał Pasterz diecezji konieczność formacji w grupach parafialnych i przez rekolekcje zamknięte coraz liczniejsze zastępy wiernych świeckich. Dzięki formacji intelektualnej i duchowej, a szczególnie dzięki duchowi modlitwy winni się czuć odpowiedzialnymi za Kościół święty, za diecezję, za parafię, a szczególnie za rodzinę. Rozbudowanie ruchu pielgrzymkowego z jasnym programem duszpasterskim oraz otwarcie domu rekolekcyjnego w sanktuarium w Rokitnie - oto początek zaplanowanego na kilka lat przygotowania dalszego do koronacji.
Kustosz ks. Dratwa z głębokim przekonaniem przyjął nakreślony przez Pasterza diecezji program, zaczynając od przygotowania domu rekolekcyjnego w Rokitnie.

(Tekst z czytanek majowych na 2009 r. opracowanych przez bp. Pawła Sochę)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Msza św. o wybór Papieża

2025-05-07 09:29

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

Kaplica Sykstyńska

Msza św. o wybór Papieża

Vatican News

Msza św. o wybór Papieża

Msza św. o wybór Papieża

Dziś w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczyna się konklawe – wybór 267. papieża. Zasady elekcji są ściśle określone w przepisach. Początkiem konklawe będzie Msza św., którą będziemy transmitować dla Państwa dzięki uprzejmości Vatican News.

O godzinie 10.00 w Bazylice Watykańskiej sprawowana będzie Msza św. Pro eligendo Romano Pontifice, czyli „O wybór Papieża”. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Grobowa w Przeworsku

2025-05-07 09:39

ks. Andrzej Bienia

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Przeworskiej

W uroczystości uczestniczyli kanonicy Kapituły Przeworskiej

Tradycyjnie w trzecią niedzielę wielkanocną, w tym roku 4 maja, w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku świętowana była uroczystość patronalna, w której wierni koncentrują uwagę na pustym grobie, mówiącym o Zmartwychwstaniu Jezusa. Dzień ten zwyczajowo nazywany jest Niedzielą Grobową.

Uroczystości z udziałem Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej rozpoczęła procesja rezurekcyjna dookoła świątyni, która przypominała o Zmartwychwstaniu Pańskim. W tym roku modlitwie przewodniczył ks. prał. Marek Wilk, nowy prepozyt Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej i proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Łańcuckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję