Reklama

Niedziela w Warszawie

Świętych obcowanie w praktyce

Do parafii św. Łukasza Ewangelisty na Kępie Tarchomińskiej uroczyście wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

2024-05-28 21:37

[ TEMATY ]

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

parafia św. Łukasza na Tarchominie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej Mszy św. w liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat dr Maciej Miętek, kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

- Chcemy dzisiaj zainstalować relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego Polaka i patrioty, który będzie pośród nas. Będziemy mogli nasze modlitwy i prośby zanosić do Boga za jego przyczyną i wstawiennictwem – powiedział na wstępie do liturgii ks. Marek Knych, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. dr Miętek zwrócił uwagę na fakt, że wprowadzenie relikwii jest dalekowzroczną inicjatywą duszpasterską, która ma na celu ożywienie kultu świętych, przypomnienie w praktyce, co oznacza wyznawana przez wiernych prawda: wierzę w świętych obcowanie.

- Wprowadzenie relikwii przypomina nam prawdę o bliskości i obecności świętych, o ich mocy, która jest subtelna i pokorna, niepojęta po ludzku, niemożliwa do zmierzenia, jeśli chodzi o jej skuteczność naszymi ludzkimi pojęciami. A jednak jest w obecności świętych coś ujmującego, wyrazistego, że zgromadziliśmy się tutaj jako wspólnota eucharystyczna, aby przy relikwiach bł. kard. Stefana wyznać wiarę w moc Kościoła, jego świętość i wyznać naszą miłość oraz przywiązanie do tej wspólnoty, w której bł. Stefan, biskup, służył przez całe swoje kapłańskie i biskupie życie – z oddaniem, gorliwością i bezgraniczną wiarą – powiedział ks. dr Miętek.

Zaznaczył, że choć parafia św. Łukasza liczy sobie dopiero 22 lata, jeśli chodzi o jej materialną historię, ale jako wspólnota nie narodziła się z niczego.

- Ludzie, którzy ją tworzą wnoszą w nią swoje doświadczenie wiary i swoje chrześcijańskie dziedzictwo, które czerpią ze swoich domów i rodzin. To jest niewidzialny znak Kościoła, skarb, który nosicie ukryty w swoich sercach, dzielicie się nim ze światem roztropnie i subtelnie. To jest skarb wypracowany przez pokolenia świętych, męczenników i wyznawców, który dziedziczymy od pokoleń naszych przodków począwszy od chrztu Polski – przypomniał kaznodzieja.

Reklama

Ks. dr Miętek podkreślił, że 43 lata temu w Warszawie kard. Stefan Wyszyński odchodził do Domu Ojca, jako pasterz warszawskiego Kościoła. Dodał, że ziemia, po której stąpamy, na której zbudowany jest kościół św. Łukasza, to jest przestrzeń dotknięta przez długi czas świadectwem wiary i mocą posługi bł. kard. Wyszyńskiego.

- Możemy nieco zuchwale powiedzieć, że ziemia, po której stąpamy, jako cząstka ówczesnego Kościoła archidiecezji warszawskiej, była przez bł. kard. Wyszyńskiego w jakimś sensie umiłowana – zaznaczył ks. dr Miętek i dodał, że w niedalekiej Choszczówce Prymas Tysiąclecia miał swoje miejsce modlitwy, odosobnienia, duchowej refleksji, dom, do którego przyjeżdżał, aby w ciszy pracować i na modlitwie spotykać się z Bogiem, opracowując dalekosiężne plany duszpasterskie.

Kaznodzieja przypomniał również, że niedaleko Kępy Tarchomińskiej, na granicy Legionowa i Jabłonny, powstaje tworzona przez diecezję warszawsko-praską świątynia, której patronem będzie bł. kard. Stefan Wyszyński.

Ks. dr Miętek zaznaczył, że orędownictwo bł. Prymasa Wyszyńskiego jest parafii św. Łukasza wyjątkowo bliskie i nigdy nie opuściło Kościoła, który wzrasta i żyje na tej ziemi.

- Śmierć ciała kard. Wyszyńskiego była przejściem do Domu Ojca, do tej rzeczywistości królestwa niebieskiego, w której jego modlitwa i świadectwo życia stały się jeszcze bardziej skuteczne. 28 maja 1981 roku stał się jeszcze bliższy swojemu Kościołowi – wskazał kaznodzieja i przypomniał, że w okolicznych parafiach – parafia św. Łukasza jeszcze nie istniała – w czasie posługi biskupiej kard. Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji warszawskiej w kanonie Mszy św. było wymawiane jego imię.

Kanclerz kurii warszawsko-praskiej przytoczył także najistotniejsze wydarzenia z życia bł. kard. Wyszyńskiego, jak święcenia kapłańskie, dramatyczny czas wojny i okupacji niemieckiej, zmaganie się o wolność Kościoła i prawa człowieka w trudnych realiach PRL-u, trzyletnie uwięzienie, Wielką Nowennę, Milenium Chrztu Polski, aż po wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Reklama

Po Mszy św. i nabożeństwie majowym wierni mogli oddać cześć relikwiom bł. Prymasa Tysiąclecia przez ucałowanie i otrzymać obrazek z jego relikwiami drugiego stopnia. Następnie w procesji przeniesiono relikwiarz do kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie został umieszczony w specjalnej gablocie po prawej stronie.

Inicjatywa sprowadzenia do parafii św. Łukasza relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wyszła nie tylko ze strony duszpasterzy, ale przede wszystkim wiernych świeckich, którzy z ogromnym zaangażowaniem poświęcili tej sprawie swoją pracę, czas i środki.

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kowary ubogacone relikwiami błogosławionej Rodziny

W przypadające w tym roku 31 grudnia Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, w parafii pw. Imienia Najśw. Maryi Panny w Kowarach, w której gospodarzami są O, Franciszkanie konwentualni, miała miejsce modlitwa szczególnie zanoszona do nieba, przez wstawiennictwo błogosławionej Rodziny Ulmów. Modlono się o świętość małżeństw i rodzin, szczególnie w tej wspólnocie parafialnej.


CZYTAJ DALEJ

Chrystus osią życia

Ormianie. Potomkowie Noego. Depozytariusze jego arki. Naród, który oddycha dwoma płucami chrześcijaństwa. O historii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prowadzonym dialogu teologicznym oraz o pielgrzymce Jana Pawła II w Armenii z arcybiskupem Chażagiem Barsamianem, Legatem Patriarchalnym Europy Zachodniej i przedstawicielem Katolikosa Wszystkich Ormian w Watykanie rozmawia Andrzej Sosnowski.

Jak pisaliśmy w artykule Czy Bogu potrzebny jest tłumacz? Historia dwóch płuc ormiańskiego chrześcijaństwa, rok temu, na Wawelu miała miejsce ekumeniczna modlitwa z okazji ​​​​obchodów 655–lecia utworzenia Arcybiskupstwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: nabożeństwo ekumeniczne będzie towarzyszyć konferencji pokojowej ws. Ukrainy

2024-06-14 17:29

[ TEMATY ]

konferencja

Szwajcaria

pokój dla Ukrainy

PAP/URS FLUEELER / POOL

Szwajcaria będzie gospodarzem dwudniowego Szczytu Pokoju na Ukrainie w dniach 15 i 16 czerwca 2024 r. w ośrodku Buergenstock w środkowej Szwajcarii.

Szwajcaria będzie gospodarzem dwudniowego Szczytu Pokoju na Ukrainie w dniach 15 i 16 czerwca 2024 r. w ośrodku Buergenstock w środkowej Szwajcarii.

Przy okazji konferencji wysokiego szczebla w sprawie pokoju na Ukrainie, jaka odbędzie się w Bürgenstock w szwajcarskim kantonie Lucerna, katolicka konferencja episkopatu i Kościół reformowany organizują w sobotę 15 czerwca ekumeniczną modlitwę w intencji pokoju. Rozpocznie się ona w kaplicy św. Piotra w Lucernie o godzinie 12.12.

W trakcie modlitwy wiceprzewodniczący szwajcarskiego episkopatu bp Felix Gmür i pastor Martin Hirzel dadzą wyraz „nadziei, że pojednanie i sprawiedliwy pokój są możliwe”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję