Reklama

Niedziela w Warszawie

14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Jutro – 6 czerwca – mija 14 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, której w imieniu papieża Benedykta XVI na pl. Piłsudskiego w Warszawie dokonał abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W ramach obchodów rocznicowych w stolicy zaplanowano kilka wydarzeń, które na które warto zarezerwować sobie czas.

2024-06-05 19:50

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

rocznica beatyfikacji

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 6 czerwca o godz. 15.00 w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha odprawi Mszę św. w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego. Po Eucharystii w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, związanej również z przypadającą w tym roku 40. rocznicą męczeńskiej śmierci kapłana.

Wystawa jest próbą ukazania duchowego portretu ks. Jerzego na tle miejsc i wydarzeń, które go ukształtowały i w których brał aktywny udział. Zaprezentowana zostanie sztuka tamtego czasu, która, tak jak bł. Jerzy Popiełuszko, stawała po stronie Prawdy i Wolności. Pierwsze spotkanie z młodym Alkiem to dom rodzinny w Okopach, miejsce i atmosfera które uformowały przyszłego kapłana. Dalej drogi wiodą do Warszawskiego Seminarium Duchownego i do specjalnej jednostki Wojskowej w Bartoszycach, do której wcielano kleryków w celu pozyskania ich do współpracy i zachwiania ich wiarą. Jerzy Popiełuszko kończy seminarium duchowne w 1972 r. i zostaje wikarym kolejno w kilku warszawskich parafiach. W tym czasie ks. Jerzy miał okazje do wyjazdów zagranicznych i dzięki przychylności rodziny błogosławionego, na wystawie będzie można zobaczyć nieznane zdjęcia z podróży po Stanach Zjednoczonych i Europie. Obraz czasu „Solidarności” otwierają zdjęcia z Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. na zaproszenie strajkujących robotników sprawował posługę kapłańską. Od tego momentu związał się z „Solidarnością” i stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O atmosferze tamtych lat mówią dzieła m.in. Wiesława Szamborskiego, Jacka Sroki, Łukasza Korolkiewicza, czy Jana Lebensteina ukazujące symboliczny obraz człowieka stłamszonego przez totalitarny system i próby wyzwolenia się spod komunistycznej dominacji. Przestrzeń „prosektorium” z obrazem Tomasza Tatarczyka „Łódź Charona” jest przejmującym memento męczeńskiej śmierci księdza. Istotnym elementem wystawy są, często nieznane, fotografie dokumentalne przedstawiające życie ks. Jerzego i jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z tamtych lat. Korespondują one z dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. Narracja ekspozycji zbudowana została z wypowiedzi ks. Jerzego i notatek tajnych współpracowników SB. Zaprezentowane zostały także filmy dokumentalne z fragmentami homilii księdza, nagrania świadków i przyjaciół ks. Jerzego gromadzone przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz przygotowane specjalnie na wystawę autorskie ścieżki dźwiękowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla młodszego pokolenia wystawa będzie doskonałą okazją do poznania historii naszego kraju i lepszego zrozumienia życia pokolenia ich rodziców i dziadków w opresyjnym systemie. Pokolenie, które pamięta lata stanu wojennego ma okazję do refleksyjnego spotkania z żoliborskim kapłanem.

Wystawę w MAW będzie można oglądać do 3 listopada.

Również jutro, 6 czerwca, w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z dr Ewą Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim, autorami najnowszej biografii ks. Jerzego Popiełuszki – o której więcej przeczytać można w najnowszym numerze (23/2024) papierowej „Niedzieli”.

W poniedziałek 10 czerwca w Belwederze o godz. 12.00 rozpocznie się konferencja naukowa w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizowana przez UKSW i Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Następnego dnia – 11 czerwca – w żoliborskim sanktuarium, przy grobie bł. ks. Jerzego, będzie modlić się Episkopat Polski. Biskupi o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki odprawią uroczystą, koncelebrowaną Mszę św.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1997 r., a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 r. papieskim dekretem o męczeństwie.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uniwersytet zaprasza na studia do Częstochowy

2024-06-14 10:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Uniwersytet Jana Długosza

Mat.prasowy

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje kandydatom 60 kierunków kształcenia. Uczelnia proponuje studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, w tym również zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera oraz dualne. Propozycja zawiera również kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród nich znajduje się tegoroczna nowość - Medical Engineering (studia II stopnia prowadzone w języku angielskim, studia stacjonarne i niestacjonarne). Warto podkreślić, że w ostatnich latach uruchomiono liczne studia, które cieszą się powodzeniem wśród kandydatów: kierunek lekarski, prawo, ekonomia, psychologia, farmacja, filologia angielska, pielęgniarstwo i grafika. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie proponuje również blisko 35 form studiów podyplomowych oraz liczne kursy i szkolenia.

O Uczelni

CZYTAJ DALEJ

Biskup niezłomny

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

bł bp Michał Kozal

Adobe.Stock

Bł. Michał Kozal, biskup i męczennik

Bł. Michał Kozal, biskup i męczennik

Taki był Michał Kozal. Wspominamy go 14 czerwca. Jego słowa cytował nawet Donald Trump.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych podczas przemówienia wygłoszonego 6 lipca 2017 r. na placu Krasińskich w Warszawie powołał się na tego błogosławionego, przypominając jego wypowiedź: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha u ludzi”. Dalsza część brzmi: „Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga”.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: stowarzyszenie wolontariuszy sanktuarium ma 100 lat

2024-06-14 19:01

[ TEMATY ]

Fatima

wolontariusze

Ks. dr Krzysztof Czapla

Blisko pół tysiąca osób należy do stowarzyszenia wolontariuszy pracujących na rzecz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, podała organizacja nazywana potocznie „Servitas”. Według władz Związku Sług Matki Boskiej Fatimskiej, które obchodzi właśnie 100. rocznicę powstania, w sposób regularny posługuje w fatimskim miejscu kultu maryjnego ponad 250 ochotników należących do tej organizacji.

Jej główną misją jest praca wśród pielgrzymów, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pątnikom wsparcia medycznego po trudach podróży do sanktuarium fatimskiego. Dodatkowymi zadaniami wolontariuszy są też posługiwanie w miejscach zakwaterowania pielgrzymów, a także pomoc duszpasterzom w odbywających się na terenie sanktuarium nabożeństwach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję