Tablica w kształcie krzyża została podarowana nuncjuszowi Stolicy Apostolskiej w Hiszpanii arcybiskupowi Bernardito Auzie przez władze hiszpańskiej Akademii Dyplomatycznej. W komunikacie przewodniczący akademii Santiago Velo de Antelo wyjaśnił, że autorem dzieła jest rzeźbiarz Francisco Parra. Dodał, że tablica, w której centrum umieszczony został krucyfiks została odsłonięta w obecności arcybiskupa Auzy oraz delegacji hiszpańskich ambasadorów, wśród których znaleźli się m.in. Jose Cuenca, Domingo de Silos Manso García i Servando de la Torre.
- To bardzo doniosły gest hiszpańskich dyplomatów oraz pracowników Akademii oraz świadectwo szacunku i oddania wobec nuncjatury apostolskiej - podsumował przedstawiciel hiszpańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
W aglomeracji Madrytu znajduje się kilka miejsc upamiętniających osobę św. Jana Pawła II. Jedną z najbardziej znanych jest pomnik pochodzącego z Polski papieża przed katedrą pod wezwaniem Matki Bożej Almudena. W 2022 r. w tejże świątyni arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro zainaugurował kaplicę ku czci św. Jana Pawła II oraz poświęcił wizerunek papieża. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Hiszpanii, podczas której odwiedził stołeczną świątynię.
Katedra w Madrycie usytuowana w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w hiszpańskiej stolicy przez turystów.
Drogowskazy współczesności
Zapłonęło niebo nad Ukrainą, nad Europą. Świat ogarnął niepokój, bo przecież każdy konflikt, mniejszy czy większy, lokalny czy rozciągający się na większych terytoriach, powoduje lęk i obawy. Wiemy z historii, jaki lęk przeżywali ludzie przed rokiem 1939. I przyszła straszna wojna, która dotknęła wiele krajów, w tym szczególnie naszą Ojczyznę. Zginęło co najmniej 50 mln ludzi! To prawdziwa tragedia dla ludzkości. Nic więc dziwnego, że ogarnia nas niepokój, a nasze myśli ogniskują się wokół wszystkich możliwych pokojowych rozwiązań konfliktu. Tak bardzo widać w takich sytuacjach, czy wysokie polityczne stanowiska piastują właściwi ludzie, odpowiedzialni za kraje i narody.
CZYTAJ DALEJ
Kilka tysięcy samotnych i ubogich zasiądzie do śniadań wielkanocnych Caritasu
Kilka tysięcy samotnych, ubogich i osób w kryzysie bezdomności zasiądzie w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną do wspólnego stołu podczas wielkanocnych śniadań organizowanych przez diecezjalne oddziały Caritasu. W wielu miejscach potrzebujący otrzymają też świąteczne paczki.
Święta Wielkanocne w Kościele katolickim to nie tylko czas radości z pustego grobu i zwycięstwa życia nad śmiercią, ale także okazja do dzielenia się miłością i miłosierdziem z innymi. W związku z tym diecezjalne oddziały Caritasu od lat organizują świąteczne spotkania dla samotnych, chorych, ubogich i będących w kryzysie bezdomności. Na wielu z nich w Wielką Sobotę i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego pojawiają się miejscowi biskupi.
CZYTAJ DALEJ