Reklama

Niedziela w Warszawie

30 lat kardynalatu

Dokładnie trzydzieści lat temu, 2 lutego 1983 r., Jan Paweł II mianował kardynałem arcybiskupa warszawsko-gnieźnieńskiego Józefa Glempa. Z pewnością była to forma docenienia młodego Prymasa, który kierował Kościołem w Polsce po kardynale Wyszyńskim.

Wraz z Prymasem nominację kardynalską otrzymało wówczas wielu wybitnych hierarchów, m.in. arcybiskup Paryża Jean-Marie Lustiger, arcybiskup Berlina Joachim Meisner, Kolumbijczyk Alfonso Lopez, późniejszy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, metropolita Mediolaniu Carlo Maria Martini SJ, wielki teolog i myśliciel katolicki o. Hensri de Lubac czy biskup Rygi Julijans Vajvods, (po raz pierwszy kardynałem został obywatel b. ZSRR!).

Z okazji jubileuszu 30-lecia kardynalatu w sobotę 2 lutego w Warszawie odbędą się uroczystości. W parafii Ofiarowania Pańskiego (2 lutego jest świętem właśnie Ofiarowania) przy ulicy Stryjeńskich 21, na Ursynowie, o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji kard. Józefa Glempa. Będzie jej przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, udział wezmą również biskupi i kapłani nie tylko archidiecezji warszawskiej, ale całej metropolii oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Reklama

- Dumą parafii jest, że obchody jubileuszu odbędą się właśnie u nas - mówi proboszcz, ks. prał. Edward Nowakowski. - Ufam, że Eucharystia zgromadzi wielu wiernych, by modlić się za Księdza Prymasa.

Obecnie ta modlitwa jest bardzo potrzebna ze względu na chorobę ks. prymasa Józefa Glempa.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: w czasach stanu wojennego kard. Glemp umacniał w nas nadzieję i wyzwał do rozsądku

2023-01-23 19:50

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

abp Wojciech Polak

youtube.com

W trudnych czasach stanu wojennego kard. Józef Glemp umacniał w nas nadzieję na zmartwychwstanie; Wzywał Polaków do rozsądku i niepodejmowania walki tłumacząc, że każda para rąk będzie bezcenna dla odbudowania kraju - powiedział w poniedziałek w Warszawie prymas Polski abp Wojciech Polak.

W 10. rocznicę śmierci arcybiskupa metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego, prymasa Polski kard. Józefa Glempa, w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela odbyła się w poniedziałek uroczysta msza św., podczas której dziękowano Bogu za życie i posługę kardynała. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński i ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję