Od kilku miesięcy w Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II na os. Słonecznym w Gorzowie trwają prace nad uruchomieniem ośrodka wychodzenia z bezdomności.
Sam ośrodek będzie się składał z dwóch modułów - ogrzewalni oraz noclegowni dla kobiet. Przygotowywane są tu miejsca dla 20 mężczyzn, 4 kobiet z dziećmi i noclegownia dla 10 kobiet. W samej ogrzewalni pomoc znajdą także ci, którzy nie do końca poradzili sobie z problemem alkoholizmu, ale pragną coś zmienić w swoim życiu. Każdy, kto zgłosi się do ośrodka, będzie musiał podpisać kontrakt, w którym zobowiąże się do przestrzegania reguł tego domu. Pierwszym wymogiem będzie doprowadzenie się do porządku. Chcąc przebywać w ośrodku, trzeba będzie m.in. podjąć się edukacji, zgłosić się do urzędu pracy czy też zdobyć ubezpieczenie. Co ważne - ośrodek będzie w zasadzie samoobsługowy. Choć będzie tu kierownik, przyjdzie pielęgniarka czy też lekarz, to jednak większość prac mają wykonywać sami bezdomni. To oni będą pracowali w kuchni i stołówce, które są organizowane w ośrodku.
Otwarcie ośrodka planowano na koniec stycznia. Jednak nie wszystkie obiecane środki zostały przekazane. Brakuje jeszcze ok. 100 tys. zł na uruchomienie najważniejszej części ośrodka. - Ten ośrodek stwarza szansę na wyjście z bezdomności. Wypełnia istotną lukę pomiędzy przysłowiową altanką a noclegownią - podkreślił Augustyn Wiernicki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.
Rusza Ogólnopolska Świąteczna Zbiórka Żywności. Przed trzy dni - od 29 listopada do 1 grudnia - wolontariusze będą zbierać olej, ryż, cukier, konserwy i inne produkty, które są potrzebne co najmniej 2,5 milionom Polaków żyjących w biedzie. - Te dary mogą sprawić, by domy osób najuboższych wypełniła radość i dostatek - mówili na konferencji prasowej przedstawiciele Radomskiego Banku Żywności, którzy będą koordynować działania na terenie diecezji radomskiej.
Już 1 maja stojąca na Jasnej Górze u stóp Klasztoru Ojców Paulinów replika Kaplicy Sykstyńskiej zaprasza na bezpłatną “podróż” edukacyjną w związku ze zbliżającym się konklawe. Dzięki patronatowi mediowemu tygodnika Niedziela najciekawsze tajemnice Watykanu zostały opracowane drobiazgowo. Każdy, kto nie może w tym czasie wyruszyć do Rzymu, będzie mógł zgłębić je w iście watykańskiej atmosferze kaplicy, w której od zawsze wybierany jest Papież.
W związku ze zbliżającym się konklawe, które od zawsze wzbudza emocje na całym świecie, goszcząca od lutego na Jasnej Górze replika Kaplicy Sykstyńskiej, zaprasza na bezpłatną „ucztę edukacyjno-duchową”, która przybliży tajemnice tego wyjątkowego wydarzenia. Od 10 maja 2025 roku wszyscy zainteresowani będą mogli zgłębić historię, znaczenie i kulisy konklawe, a także odkryć arcydzieła mistrzów renesansowych, które kardynałowie podziwiają za każdym razem wsłuchując się w podszept Ducha Świętego wskazujący następcę Tronu Piotrowego. Niebywała okazja indywidualnego wczucia się w atmosferę konklawe podczas jej trwania w Watykanie, nadarza się właśnie Polsce, po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego, dzięki wiernej kopii Kaplicy Sykstyńskiej. Jednocześnie organizatorzy przedsięwzięcia pod auspicjami Muzeów Watykańskich – umożliwiają zwiedzającym obejrzenie tronu JP II I innych artefaktów zebranych przez Ojców Paulinów na Jasnej Górze podczas jego wizyt.
Wybrany dziś 267. Papież, którym został pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kard. Robert Francis Prevost, przybrał imię Leona XIV. Oto kim byli niektórzy, z jego poprzedników, którzy wybrali to samo imię.
Św. Leon I Wielki, papież i doktor Kościoła, był jednym z najważnieszych zwierzchników Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W historii zapisał się jako wybitny teolog, niezłomny orędownik pokoju i wybitny dyplomata.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.