Reklama

Niedziela Lubelska

Mosty pamięci i przyjaźni

Niedziela lubelska 6/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

Urszula Buglewicz

Modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie

Modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzony 17 stycznia Dzień Judaizmu już po raz 16. zgromadził na wspólnej modlitwie i refleksji katolików oraz Żydów. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Ja jestem Józef, brat wasz” (Rdz 45, 4). Słowa te stały się okazją do przywołania osoby śp. abp. Józefa Życińskiego, który był inicjatorem tradycji obchodów Dnia Judaizmu w naszej diecezji.

Lubelskie obchody Dnia Judaizmu z udziałem przedstawicieli gminy żydowskiej miały miejsce w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Rozpoczynając spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. alumni oraz członkowie wspólnot neokatechumenalnych, wicerektor seminarium ks. dr Jarosław Marczewski przywołał wydarzenie sprzed ponad 150 lat, kiedy to w intencji ofiar krwawo stłumionego przez wojska carskie protestu w Warszawie, w katedrze lubelskiej wspólnie modlili się katolicy i Żydzi (26 luty 1861 r.). - Katedra stała się rodzajem barki, gdzie na jej dziobie i rufie modlono się wspólnie za tych, którzy złożyli swe życie w ofierze dla ojczyzny - mówił ks. Marczewski, podkreślając, że Lublin stał się prekursorem współcześnie obchodzonych Dni Judaizmu. Z kolei ks. prof. Alfred Wierzbicki, dyrektor Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego, w homilii będącej częścią nabożeństwa Słowa Bożego nawiązał do postaci patriarchy Józefa, którego historia stała się okazją do ukazania Bożego miłosierdzia i Opatrzności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugiej części spotkania zostały przedstawione Księgi Pamięci Żydów Lubelskich, które są źródłem obszernej wiedzy o losach wspólnot żydowskich z różnych okresów historii. Podczas ich prezentacji odczytano wspomnienia o Żydach, którzy zamieszkiwali teren przedwojennego Lublina. Szczególnie wstrząsające okazały się opisy nielicznych Żydów ocalałych z zagłady hitlerowskiej, którzy wracali po wojnie na Lubelszczyznę i oglądali zgliszcza swoich domów oraz obóz koncentracyjny na Majdanku. Księga Pamięci Żydów Lubelskich to owoc pracy Zakładu Historii Żydów, działającego w ramach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jak opowiadali prof. Monika Adamczyk-Grabowska i dr Adam Kopciowski - redaktor księgi, pierwotnie służyły one upamiętnianiu tragicznie zmarłych; z czasem dodawano do nich opisy kaźni oraz życia wspólnoty przed pogromami, a także opis życia wygnańców w nowym kraju. Wg badań A. Kopciowskiego, do 2008 r. odnaleziono 540 ksiąg pamięci z czasów II RP, z czego aż 70 na Lubelszczyźnie.

Spotkanie dopełniło przesłanie abp. Stanisława Budzika, który przypomniał, że Lublin nazywany „Jerozolimą Północy” wywiązuje się ze swojej szczególnej roli, jaką ma do wypełnienia wobec pamięci o Żydach. Przywołując symbolikę Bramy Grodzkiej, znaku łączącego polski i żydowski Lublin, wyraził życzenie, by stanowiła miejsce, w którym Kościół zaprasza do wspólnoty wszystkie dzieci jednego Boga. - W Józefie egipskim dostrzegamy każdego człowieka odrzuconego i prześladowanego. Musimy budować mosty zjednoczenia i braterstwa. Jeśli chcemy liczyć na usprawiedliwienie przed Bogiem, musimy być sprawiedliwi przed ludźmi i wobec ludzi - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Idąc drogą wyznaczoną przez bł. Jana Pawła II, budujmy nową przyjaźń, opartą na szacunku, jaki przystoi tym, którzy czczą tego samego Boga jako Ojca i Pana; którzy wskazują na Abrahama jako ojca wiary - apelował Metropolita. Jego zdaniem, przeżywany przez Kościół Rok Wiary zachęca do pogłębienia wiary, a tego nie da się uczynić bez poznania jej korzeni, które sięgają judaizmu.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komitet Episkopatu przypomina: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm"

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

Archiwum Artura Dąbrowskiego

O ścisłym pokrewieństwie religii żydowskiej i chrześcijańskiej przypomina Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. W przesłaniu na obchodzony dziś XX Dzień Judaizmu, przywołano m.in. historyczną wypowiedź św. Jana Pawła II: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”.

Przesłanie podpisali bp Rafał Markowski i bp Mieczysław Cisło – obecny i poprzedni przewodniczący Komitetu. Zwracają oni uwagę, że wpisanie przed ponad 20 laty ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu do kalendarza kościelnego było decyzją pionierską. Inicjatywa stanowiła odpowiedź na wezwanie soborowego dokumentu "Nostra aetate", aby „ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy” (nr 4).
CZYTAJ DALEJ

Umorzono postępowanie Trybunału Stanu ws. immunitetu prezes Manowskiej!

2025-09-18 20:45

pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Bóg ciągle widzi w Tobie potencjał świętego!

2025-09-19 10:12

Karolina Krasowska

Zielona Góra, kościół św. Stanisława Kostki, Msza św.odpustowa z udziałem biskupa Tadeusza Lityńskiego

Zielona Góra, kościół św. Stanisława Kostki, Msza św.odpustowa z udziałem biskupa Tadeusza Lityńskiego

Młodość to nie wiek, ale stan serca, które pozwala być kochane i kocha, to serce przepełnione obecnością Bożej łaski! – zauważył bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. odpustowej w parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

W zielonogórskiej parafii, której patronuje młody święty jezuita, patron Polski, a także dzieci i młodzieży, trwa tydzień odpustowy. Wczoraj, w liturgiczne wspomnienie młodego zakonnika, odpustową Mszę św. sprawował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję