- Kiedy odbędzie się konklawe?
- Procedura wyboru nowego papieża najprawdopodobniej ruszy 1 marca, po ogłoszeniu „sede vacante” (nieobsadzona stolica - przyp. red.), choć nie mogę wykluczyć, że protokół konklawe może zostać trochę zmieniony. Nie wiem, ile czasu zajmie kardynałom wybór następcy Benedykta XVI, jednak przed Wielkanocą powinniśmy mieć nowego papieża.
- Czy decyzja Benedykta XVI była dla Księdza Arcybiskupa zaskoczeniem?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dla mnie nie jest ona takim wielkim zaskoczeniem. Myślę, że to odważna, ale i przemyślana decyzja. Papież jest autorytetem moralnym dla świata i takim pozostanie.
- Jak mamy rozumieć rezygnację z urzędu Piotra naszych czasów?
- Benedykt XVI jest wielkim człowiekiem Kościoła, który ma odwagę przyznać się do swoich słabości. Pokazał, że choć tradycja jest ważna, to jednak dobro całego Kościoła jest ważniejsze. Z drugiej strony Papież udowodnił, że nie zależy mu na władzy. Myślę, że tą decyzją dał przykład innym liderom i przywódcom, jak należy postępować, gdy wymaga tego trudna sytuacja. Pokazał, że zawsze trzeba wybierać dobro wspólnoty Kościoła.
- Czemu Benedykt XVI zachował się inaczej niż Jan Paweł II, który do końca został na urzędzie?
Reklama
- Tych dwóch sytuacji nie można porównywać. Inne okoliczności i inni papieże. Jestem przekonany, że Benedykt XVI podjął odważną, ale i zarazem dobrą dla Kościoła decyzję.
- Jaki status będzie miał Benedykt XVI po wyborze nowego papieża? Czy będzie papieżem seniorem, kardynałem, czy biskupem?
- Tego nie wiem. Ale Papież jest szlachetnym i skromnym człowiekiem. Mniej eksponowane miejsce nie będzie dla niego żadnym problemem.
- Co będzie robił?
- Pozostanie duchownym, który będzie modlił się za Kościół. Benedykt XVI lubi dużo czytać i pisać. Myślę więc, że będziemy nadal odczuwać jego duchową opiekę i intelektualną inspirację.
Rozmawiał Artur Stelmasiak