- Trzeba wspominać te wszystkie momenty, bo inaczej nie będziemy pamiętać, do czego człowiek jest zdolny – mówił metropolita łódzki w 80. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto.
W Łodzi odbyły się główne uroczystości związane z 80. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto, w których udział wziął kard. Grzegorz Ryś. Obchody rozpoczęły się na Cmentarzu Żydowskim, gdzie zapalono znicze przy pomniku pamięci łódzkich Żydów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolejnym punktem była ceremonia złożenia kwiatów na Stacji Radegast. która jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 roku. To stamtąd w czasie II wojny światowej wywożono żydowską ludność do obozów koncentracyjnych. Obecnie budynek jest elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, stanowiącym upamiętnienie tamtych wydarzeń.
Reklama
Po ceremonii uczestnicy wyruszyli z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast w Marszu Życia na Satry Rynek. – Chcemy pokazać tym marszem, że wybieramy życie, a nie śmierć, wspólnotę, a nie segregację. Będziemy szli przez najważniejsze miejsca łódzkiego getta, bo ono pod wieloma względami było szczególne – działało najdłużej i było wielkim zakładem pracy niewolniczej. Niemcy wykorzystywali Żydów do pracy zwłaszcza na rzecz armii. Były też momenty wstrząsające jak Wielka Szpera-wymordowanie 15 tysięcy dzieci do 15. roku życia. Trzeba wspominać te wszystkie momenty, bo inaczej nie będziemy pamiętać, do czego człowiek jest zdolny – powiedział kard. Grzegorz Ryś. – Tu nie chodziło tylko o odebranie życia czy zmuszenia do niewolniczej pracy. Za tym wszystkim kryło się odebranie człowiekowi godności – powiedział metropolita łódzki.
W czasie drogi uczestnicy zatrzymali się przy Pomniku Martyrologii Dzieci poświęconemu zmarłym i zamordowanym polskim dzieciom, Kuźni Romów, czyli dawnym obozie dla Romów i Sinti w getcie łódzkim, Pomniku Polaków Ratujących Żydów w Parku Ocalałych oraz Pomniku Dekalogu, który upamiętnia Żydów mieszkających niegdyś w Łodzi. Przy każdym przystanku odmówiono modlitwę, którą poprowadził poszczególny przedstawiciel wyznania lub mniejszości: kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski oraz Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.
Organizatorem dzisiejszego wydarzenia była Archidiecezja Łódzka, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
Obchody rozpoczęły się 21 sierpnia i potrwają do 31 sierpnia. W trakcie odbywają się wykłady, wystawy, spacery historyczne, ceremonie, a także wiele innych wydarzeń przybliżających historię Żydów i getta w Łodzi.
Pierwsze plany odizolowania Żydów w Łodzi pojawiły się pod koniec 1939 roku. Przesiedlenia do „dzielnicy zamieszkania dla Żydów” trwały do marca 1940 roku, a ich punktem kulminacyjnym był „krwawy czwartek”, w czasie którego Niemcy zamordowali kilkaset osób stawiających opór przymusowym przesiedleniom. Z powodu zmieniającej się sytuacji na frontach zarządzono likwidację getta. Od 5 do 28 sierpnia 1944 roku wywieziono niemal wszystkich, których później w większości zamordowano w komorach gazowych.