Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dzieci Maryi u Pani Roztocza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2013, str. 5, 8

[ TEMATY ]

dzieci

Maryja

Ks. Sławomir Skowroński

Koncert w wykonaniu scholi młodzieżowej pod kierunkiem ks. Macieja Lewandowskiego

Koncert w wykonaniu scholi młodzieżowej pod kierunkiem ks. Macieja Lewandowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Dobrego Pasterza, w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Regionalne Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Na to spotkanie przybyło do Pani Roztocza ok. 700 dzieci z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej i z kilku parafii archidiecezji lubelskiej. Dzieciom towarzyszyli rodzice i opiekunowie.

Reklama

Na początku spotkania zgromadzonych w kościele pielgrzymów powitał i pozdrowił o. Piotr Dettlaff (CSsR) z Radia Maryja. W spotkaniu PKRD wzięła również udział Madzia Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych, która wyraziła radość ze spotkania dzieci u Pani Krasnobrodzkiej oraz skierowała do wszystkich słowa pozdrowienia. Madzia Buczek zachęcała do pięknej modlitwy, jaką jest Różaniec. Jak mówiła - sama nie rozstaje się z tą modlitwą od 3 roku życia, co pomaga jej w znoszeniu cierpienia i w codziennym życiu. Zwracając się do przybyłych pielgrzymów mówiła: - To Maryja nas tutaj wszystkich gromadzi. W tym czasie wielkiej radości, kiedy przeżywamy radość zmartwychwstania Pana Jezusa. Radujemy się Jego obecnością pośród nas, w naszych sercach. Dzisiaj Matka Boża chce nas szczególnie prosić o to, byśmy pragnęli codziennie odmawiać Różaniec św., z sercem, z miłością, w skupieniu. (...) Dlatego chciejmy znaleźć czas w ciągu dnia, aby poświęcić go Panu Bogu i Matce Najświętszej - nie śpiesząc się, ale pragnąc przeżywać tę modlitwę jako rozmowę z Bogiem. W tej modlitwie bowiem możemy powierzać Matce Bożej wszystko to, co jest w naszych sercach - nasze radości, nasze smutki, ale także bardzo ważne intencje (…). Miejmy świadomość, że ta nasza modlitwa codzienna ma wielką moc, bo pomagamy przez to Maryi w ratowaniu świata i ratowaniu człowieka. Dlatego prośmy dzisiaj Matkę Bożą o tę łaskę, abyśmy mieli w sercu to wielkie pragnienie codziennej modlitwy różańcowej, która broni przed złem, przed pokusami; jest dla nas ratunkiem. (...) Chciejmy tę modlitwę podejmować z odwagą i radością - jako dzieci Matki Najświętszej - wszędzie tam, gdzie Pan Bóg nas pośle. Następnie poprowadziła modlitwę cząstką Różańca św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto wspomnieć w tym miejscu, jak powstały Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci. Pierwsze „koło” założyła w 1997 r. właśnie Madzia Buczek, która ze swoimi kolegami z podwórka zaczęła modlić się modlitwą na różańcu. Dziś PKRD skupiają ok. 150 tys. dzieci w 32 krajach na wszystkich kontynentach świata. Postawa dzieci z PKRD jest kontynuacją misji pastuszków z Fatimy: Hiacynty, Łucji i Franciszka. Modlitwą różańcową ogarniają cały świat. Członkowie kół mogą gromadzić się na modlitwie wspólnej, bądź o ustalonej godzinie modlić się w swoim domu.

Reklama

Centralnym wydarzeniem krasnobrodzkiego spotkania była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Eugeniusz Derdziuk - kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii mówił: - Dobry Pasterz zna swoje owce. On patrzy na każdą i każdego z nas i zna nas po imieniu. Na każdego patrzy indywidualnie. Troszczy się o pokarm, chroni przed złem. Taki jest właśnie Pasterz. Ale On mówi również: moje owce słuchają mojego głosu. W jaki więc sposób mam poznawać tę miłość Dobrego Pasterza? Kto Go zna najlepiej? To jest właśnie Maryja, która pragnie, żebyśmy czynili wszystko, co Jej Syn nam powie. Bo Ona nas wszystkich wzięła jako swoje dzieci. I pragnie, byśmy Go poznawali. Czy modlitwa różańcowa jest drogą do poznawania Jej Syna? (…). W tej modlitwie razem z Maryją poznajemy Dobrego Pasterza. Bo czas modlitwy różańcowej to czas patrzenia na Jezusa, ale też czas bycia z Matką. Bo Ona jest w czasie tej modlitwy, Ona na nas patrzy. Różaniec to droga poznawania, przebywania z Nim i doświadczania Jego miłości. Dlatego Maryja wciąż prosi: Odmawiajcie codziennie Różaniec! A my odpowiadajmy na tę prośbę i módlmy się za Kościół Święty, za naszą Ojczyznę i za cały świat. W koncelebrze wziął udział również o. Piotr Dettlaff (CSsR) oraz wielu kapłanów, którzy wraz z różańcowymi dziećmi przybyli na tę uroczystość.

Spotkanie ubogacone było pięknym śpiewem w wykonaniu zespołów działających przy parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie - scholi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz scholi młodzieżowej pod kierunkiem ks. Macieja Lewandowskiego, która koncertem pieśni religijnych zakończyła spotkanie w naszej świątyni. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Była też okazja, aby każda z przybyłych grup za pośrednictwem TV TRWAM wypowiedziała słowa życzeń i pozdrowień dla swoich najbliższych.

Celem spotkań regionalnych organizowanych przez Radio Maryja jest wspólna modlitwa, dzielenie się świadectwami o mocy modlitwy różańcowej oraz propagowanie modlitwy różańcowej wśród dzieci. Uczestnictwo dzieci w PKRD związane jest z deklaracją codziennej modlitwy różańcowej w intencjach: za Ojca Świętego - o zdrowie i potrzebne łaski dla Niego, za Kościół św., za biskupów, kapłanów i siostry zakonne, za misje, za dzieci nienarodzone, o nawrócenie grzeszników, o pokój na świecie.

Zadaniem Podwórkowych Kółek Różańcowych jest szerzenie modlitwy różańcowej w rodzinie, szkole, wśród koleżanek i kolegów. Chciejmy wszyscy odpowiedzieć na orędzie Maryi, która wzywa do codziennego odmawiania Różańca. To wezwanie Maryi jest aktualne także dzisiaj. Potrzeba naszej wytrwałej modlitwy, by na świecie mógł zapanować pokój i zwyciężyło dobro. Matka Boża prosi także Ciebie o codzienną modlitwę różańcową. To tak niewiele, a jak wiele łask możemy wyprosić dla siebie, swoich najbliższych, dla Ojczyzny i całego świata. Może maryjny miesiąc maj będzie dla Ciebie czasem, w którym rozkochasz się w modlitwie różańcowej i staniesz się apostołem Matki Najświętszej, by pomagać Jej w przemianie świata i ratowaniu grzeszników.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Narodzenie NMP

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Niepokalane Poczęcie, Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie wiemy dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego.

Świętowane tego wydarzenia niesie głęboką treść teologiczną. Narodzenie Maryi było bezpośrednią zapowiedzią przyjścia Zbawiciela. Ojcowie Kościoła mówili, że Maryja poprzedza przyjście Mesjasza tak jak nastanie jutrzenki zapowiada pełny blask dnia. W liturgii bizantyjskiej prawdę tę wyrażają słowa: „Narodzenie Twoje, Boża Rodzicielko, zwiastowało radość całemu światu: z Ciebie bowiem wzeszło Słońce Sprawiedliwości, Chrystus, nasz Bóg”, a w liturgii zachodniej prośba o wstawiennictwo tej, która „dla całego świata stała się nadzieją i jutrzenką zbawienia”.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję