Reklama

Aspekty

Błogosławiony Luigi Novarese

W sobotę 11 maja w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie odbyła się uroczystość beatyfikacji ks. Luigiego Novarese - założyciela Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone

Naszą Władzą Apostolską zezwalamy, aby czcigodny sługa Boży Luigi Novarese, kapłan, założyciel Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia, apostoł chorych, niezłomny świadek zbawczej wartości cierpienia i pełnego uczestnictwa cierpiących w misji Kościoła, od teraz na przyszłość był nazwany błogosławionym, a jego święto mogło być obchodzone co roku 20 lipca, w dzień narodzin dla nieba”. Te słowa listu papieża Franciszka, odczytane w Bazylice św. Pawła, zezwoliły na kult nowego błogosławionego w Kościele.

- Miałam okazję w 1982 r. wyjechać do Włoch. Było to moje pierwsze spotkanie ze wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża. To był czas prawdziwie błogosławiony dla mnie. Bo choć nie znałam języka włoskiego, miałam okazję przez dwa lata być u boku naszego założyciela ks. Novarese. Dziękuję Bogu za to doświadczenie. Zwłaszcza że w ks. Novarese widziałam człowieka, który był zamiłowany w Polsce. Pragnął, aby nasz charyzmat mógł się zakorzenić w Polsce - powiedziała s. Małgorzata Malska, przełożona domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie.

Z naszej Ojczyzny na uroczystości wyjechali liczni pielgrzymi. Najwięcej z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przewodniczył im bp Stefan Regmunt. Pielgrzymi to nie tylko członkowie wspólnot założonych przez bł. ks. Novarese. Wielu wyjechało, aby w Roku Wiary podziękować za kapłana, którego dzieło obecne jest także na polskiej ziemi.

Reklama

W homilii beatyfikacyjnej kard. Tarcisio Bertone podkreślił: - Ks. Novarese był inspirowany przez prawdę i miłość płynącą z Ewangelii. Z tej inspiracji wypływały jego słowa i akcje. Tyle osób chorych, jak i niepełnosprawnych znalazło w tym kapłanie żywe odbicie miłości Chrystusa. Może on być dla nas wzorem do naśladowania Jezusa zmarłego i zmartwychwstałego, ale również pocieszającego.

Bł. ks. Luigi Novarese organizował w Kościele apostolat chorych i cierpiących. Założył wspólnotę Centrum Ochotników Cierpienia dla świeckich oraz konsekrowaną wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża. Tworzył grupy, których liderami były osoby niepełnosprawne i chore. Założył także Maryjną Ligę dla kapłanów. Jan Paweł II nazwał go Apostołem Chorych. Stał się propagatorem nowego sposobu duszpasterstwa chorych i niepełnosprawnych. Przekonywał, że chory nie może być tylko przedmiotem, ale podmiotem duszpasterstwa niepełnosprawnych.

2013-05-16 13:19

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: dziś w prowincji Catamarca odbędzie się beatyfikacja biskupa – franciszkanina Mamerta Esquiú

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Argentyna

W sobotę 4 września na dziedzińcu przed kościołem w San José de Piedra Blanca w prowincji Catamarca w północno-zachodniej Argentynie biskup senior diecezji Tucumán kard. Luis Héctor Villalba ogłosi błogosławionym o. Mamerta Esquiú. Ten XIX-wieczny franciszkanin-biskup zasłynął jako kaznodzieja, ceniony nie tylko w środowisku kościelnym, ale także w kołach politycznych, zaangażowany również w sprawy państwowe, który wniósł ważny wkład w powstanie nowoczesnego państwa argentyńskiego.

Oto krótki życiorys przyszłego błogosławionego.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję