Reklama

Niedziela Przemyska

Konkurs Jan Paweł II - miłośnik gór i przyrody w Drohojowie

W dniu 17 października 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie odbył się XV Wojewódzki Konkurs Papieski, którego hasłem przewodnim było: „Jan Paweł II – miłośnik gór i przyrody”. Wydarzenie to, organizowane z okazji XXIV Dnia Papieskiego, zgromadziło uczniów z całe-go województwa, którzy z pasją i zaangażowaniem recytowali wiersze i fragmenty prozy związane z przyrodą, naturą i wartościami chrześcijańskimi. W tegorocznej edycji wzięło udział 67 uczestników z 17 Szkół Podstawowych:

archiwum szkoły

Laureaci konkursu z opiekunami

Laureaci konkursu z opiekunami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Buszkowicach

2. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drohojowie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach

4. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraczkowej

5. Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Krasiczynie

6. Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Małkowicach

7. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nizinach

8. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Orłach

9. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orłach

10. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach

11. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piwodzie z filią w Cetuli

12. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku

13. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Św. Jana Pawła II w Przemyślu

14. Szkoła Podstawowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skołoszowie

15. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Trójczycach

16. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Walawie

17. Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Zadąbrowiu

Uczniowie, którzy reprezentowali poszczególne placówki zostali podzieleni na trzy grupy wie-kowe: klas I-III (25 uczniów), IV-VI (24 uczniów) oraz VII-VIII (18 uczniów).

Reklama

Konkurs Papieski w Drohojowie od lat pełni istotną rolę edukacyjną i kulturalną, pogłębiając wśród dzieci wiedzę ożyciu, twórczości i zainteresowaniach św. Jana Pawła II. W tym roku organizato-rzy w ramach kolejnego spotkania konkursowego zwrócili uwagę uczniów na piękno stworzonego świata poprzez hasło: „Jan Paweł II – miłośnik gór i przyrody”. Mottem przewodnim były słowa Pa-pieża Polaka zapisane w „Liście do młodych całego świata” (1985): Dobrze jest człowiekowi, czyta w tej księdze przedziwnej, jaką jest księga przyrody szeroko otwarta dla każdego…

Przygotowania do recytacji wymagały od uczniów nie tylko wyboru odpowiednich utworów literackich, ale również głębokiego zrozumienia ich treści. Młodzi recytatorzy przygotowali wiersze i fragmenty prozy, które ukazywały piękno ojczystego krajobrazu, majestat gór, czy bogactwo przyro-dy, w której ujawnia się obecność Boga. Były to utwory zarówno znanych poetów, jak i fragmenty prozy, które uczniowie interpretowali w sposób wyjątkowy i pełen emocji. Podczas przygotowań młodzi ludzie nie tylko rozwijali swoje umiejętności recytatorskie, ale także zgłębiali wartości chrześci-jańskie i refleksje na temat harmonii świata stworzonego, odkrywając obecność Boga w otaczającym nas świecie, czego nauczał i piękny przykład dał św. Jan Paweł II.

Słowa powitania do uczestników i gości skierowała dyrektor Szkoły Podstawowej w Droho-jowie, Magdalena Wilk-Perłak, podkreślając wagę tego wydarzenia w rozwijaniu młodych talentów. Uznanie dla organizatorów wyraziła również Starosta Przemyski, Bożena Ryczan, oraz Wójt Gminy Orły, Bogusław Słabicki, którzy objęli to wydarzenie honorowy patronatem i sami osobiście podkre-ślali, jak ważne jest kultywowanie wartości wyniesionych z nauczania Jana Pawła II wśród młodych pokoleń.

Reklama

Uczestników konkursu recytatorskiego oceniało jury w składzie: Krystyna Juźwińska (Cen-trum Kulturalne w Przemyślu), Agata Pilawa (Przemyska Biblioteka Publiczna) i ks. Piotr Czarniecki (Radio FARA - Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej). Jury zwracało uwagę na takie kryteria, jak dobór repertuaru, kultura słowa, oryginalność interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Po zakończeniu każdej kategorii wiekowej jury obradowało, a uczestnicy mogli skorzystać z krótkich przerw, które sprzyjały integracji młodzieży i wymianie doświadczeń.

W tej już 15. edycji konkursu papieskiego lauretami zostali:

 w kategorii klas I-III najlepsi okazali się:

• I miejsce: Blanka Kowalczuk (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drohojowie)

• II miejsce: Julia Siemaszko (Zespół Szkół w Nehrybce)

• III miejsce: Hanna Pieczonka (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku)

• wyróżnienie: Liliana Gudyka (Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Zadą-browiu)

Nagrody w tej kategorii wiekowej wręczył Wójt Gminy Orły, Bogusław Słabicki.

 w kategorii klas IV-VI nagrodzeni zostali:

• I miejsce: Milena Litwa (Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach)

• II miejsce: Maja Cząstka (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drohojowie)

• III miejsce: Miłosz Kudyba (Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Zadą-browiu)

• wyróżnienia: Amelia Drąg (Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nizinach) oraz Le-na Opiela (Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Trójczycach)

Nagrody wręczyły panie obradujące w jury: Krystyna Juźwińska i Agata Pilawa.

 w kategorii klas VII-VIII triumfowali:

• I miejsce: Maja Walczak (Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Orłach)

• II miejsce: Maja Kic (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Drohojowie)

Reklama

• III miejsce: Karol Świrk (Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Małkowi-cach)

• wyróżnienie: Julia Chmiel (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraczkowej)

Nagrody w tej kategorii wręczył Wicestarosta Przemyski, Jan Janusz.

XV Wojewódzki Konkurs Papieski okazał się nie tylko wydarzeniem pełnym emocji i arty-stycznych wrażeń, ale także doskonałą okazją do upamiętnienia dziedzictwa św. Jana Pawła II. Recy-tacje młodych uczestników wzbudziły uznanie zarówno jury, jak i publiczności, a wartości przekazy-wane przez Papieża Polaka pozostają żywe w sercach kolejnych pokoleń. Na zakończenie słowa wdzięczności do zgromadzonych skierowała Magdalena Wilk-Perłak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drohojowie. W słowach skierowanych do uczestników zaznaczyła, że konkurs ten po raz kolejny udowodnił, że twórczość Jana Pawła II inspiruje do głębokiej refleksji nad pięknem świata stworzo-nego, a także rozwija w młodych ludziach postawy patriotyczne i chrześcijańskie.

2024-10-18 16:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka

2025-07-25 22:19

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Słowo abp. Adriana Galbasa w związku z ustaleniami Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Siostry i Bracia, nie mam dziś dla Was słów pocieszenia, a tym bardziej wyjaśnienia czy wytłumaczenia. Jestem przybity i zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka – ubogiego i bezdomnego. Nie mam odpowiedzi na żadne pytanie zaczynające się od słowa: „dlaczego?”.
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję