Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2013, str. 16

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ad multos annos!”

Jasnogórskie urodziny Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar, wybitny polski kompozytor, który urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie, w dniu swoich 81. urodzin modlił się na Jasnej Górze. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem kompozytora. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Sebastian Matecki - podprzeor. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Prof. Kilar jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 160 filmów, współpracował z takimi reżyserami, jak: Andrzej Wajda, Kazimierz Kuc, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, a światową sławę przyniosła mu muzyka napisana w 1992 r. do filmu „Drakula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli - przypominał w homilii bp Długosz. - Panie Profesorze, cieszymy się bardzo, że możemy obchodzić 81. urodziny Pana Profesora. Brakuje tutaj Pańskiej żony, ale ją wspominamy, by z okna Nieba cieszyła się wielkimi możliwościami Pana Profesora, którego nazywamy kompozytorem z powołania. Nie tylko bowiem służy Pan ludziom swoją twórczością, ale przede wszystkim wielbi Boga i Maryję wspaniałymi, wiekopomnymi utworami. I za to składamy serdeczne, staropolskie „Bóg zapłać”. Niech Chrystus obdarza zdrowiem i potrzebnymi darami, by jak najdłużej mógł Pan służyć naszemu Kościołowi, naszemu narodowi. „Ad multos annos!” - życzył bp Długosz.

Pielgrzymka nowogródzian

Uczcili pamięć zamordowanych nazaretanek

Reklama

Pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 70 lat temu - 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi) uczcili na Jasnej Górze uczestnicy Pielgrzymki Nowogródzian. Były to: s. Stella Mardosewicz, s. Imelda Żak, s. Kanizja Mackiewicz, s. Rajmunda Kukołowicz, s. Daniela Jóżwik, s. Kanuta Chrobot, s. Sergia Rapiej, s. Gwidona Cierpka, s. Felicyta Borowik, s. Heliodora Matuszewska i s. Boromea Narmontowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zamordowane siostry beatyfikował w marcu 2000 r. papież Jan Paweł II. W 2003 r. rozpoczął się także proces beatyfikacyjny s. Małgorzaty Banaś, nazaretanki, która jako jedyna ocalała, ponieważ w dniu aresztowania, posłuszna poleceniu przełożonej, czuwała przy chorych w szpitalu i gestapo nie uwięziło jej.

21 lipca br. w Sanktuarium Jasnogórskim modlili się m.in. potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Przed Cudownym Obrazem dziękowali Bogu za ocalenie swoje i najbliższych.

Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Michał Legan.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa

Różne są drogi do Matki

Reklama

Rowerzyści z całej Polski 21 lipca po raz 8. przybyli na Jasną Górę. Wśród 1100 pielgrzymów byli m.in. rowerzyści z: Bielska-Białej, Chełma, Domanic, Opola, Siedlec, Włocławka, Wrześni, Ostrowa Wielkopolskiego, Środy Wielkopolskiej, Radomia, Zwolenia, Błotnicy, Poznania, Katowic, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Bytomia, Piaseczna, Siemianowic Śląskich, Głuchołaz, Lublina, Radomska, Gliwic, Rybnika, Szczecina, Wrocławia i wielu innych. Pielgrzymi zgromadzili się pod archikatedrą częstochowską, skąd po krótkiej modlitwie wyruszyli w kierunku Jasnej Góry. W południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Jerzego Grochowskiego, organizatora pielgrzymki. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Anzelm Frączek.

- Przeminęła droga, ale pozostała pamięć tego wielkiego trudu i zmagania, i dzisiaj z tą pamięcią stajemy przy Jasnogórskiej Pani, żeby także polecić tych, którzy nas po drodze poczęstowali, przyjęli na nocleg, którzy nas zastępują w domu rodzinnym i w miejscu pracy - mówił w homilii ks. Grochowski. - Zostawiacie wspaniałe światło, wspaniały wzorzec: z jednej strony - poniesionego trudu, a z drugiej - otwarcia serca dla Boga. Różne są formy, jak różne są drogi, ale cel jest jeden: Najświętsza w Częstochowie - mówił do pielgrzymów.

Patronem pielgrzymki jest Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, której przewodniczy bp Edward Janiak.

Krótko

12 lipca absolwenci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie dziękowali za dwa lata edukacji przygotowującej do służby pożarniczej. Przybyło 115 dziennych aspirantów i 126 z systemu przemiennego-zaocznego. Obecni byli: gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, i starszy brygadier Marek Chmiel, komendant CSPSP. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Kuczob, kapelan strażaków.

12 lipca przybyła 30. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uczestniczyło w niej ponad 130 pątników. Przewodnikiem był ks. Paweł Mydłowski.

12 lipca dotarła 214. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska. Pod hasłem: „Świadkowie wiary” szło 250 osób. Duchowym przewodnikiem był o. Juwenalis Andrzejczak, bernardyn z Krakowa, a świeckim przewodnikiem Stanisław Kiepura.

13 lipca przybyła 4. Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w liczbie 260 rowerzystów, a 14 lipca 22. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa w liczbie 180 osób.

19 lipca po raz 28. dotarła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka z Wadowic. 310 pątników przez 6 dni wędrowało z rodzinnego miasta bł. Jana Pawła II. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Adam Garlacz. Piesi pielgrzymi z Wadowic, wraz z rodzinami i bliskimi, którzy przyjechali ich powitać, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. inf. Jakub Gil z Wadowic.

W dniach 19-20 lipca odbyła się 20. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Centralnym punktem modlitewnego spotkania była uroczysta Eucharystia, odprawiona przed Szczytem Jasnogórskim, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Marian Jarząbek, przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Śledczy weryfikują, czy rodzice 15-letniego harcerza wiedzieli o jego próbie w wodzie

2025-07-25 11:45

[ TEMATY ]

śmierć

harcerstwo

Adobe Stock

Weryfikujemy, czy rodzice 15-letniego Dominika wiedzieli, że w trakcie obozu harcerskiego ma być poddawany próbie w wodzie – poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak. W czwartek chłopiec utonął w jeziorze Ośno w Wielkopolsce.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli dwaj mężczyźni: 21-letni dowódca drużyny harcerskiej i 19-letni ratownik wodny. Pierwszy z nich wydał Dominikowi polecenie przepłynięcia jeziora, a drugi dopuścił do takiej sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Ksiądz z parafii w Przypkach przyznał się do winy i wskazał motywy zabójstwa swojego znajomego – poinformowała PAP w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję