Reklama

Wiadomości

Caritas Jerozolima: mieszkańcy Gazy są w pułapce

Mieszkańcy Stefy Gazy znajdują się w pułapce, nie mają dokąd uciec - alarmuje ks. Raed Abusahlia, dyrektor Caritas Jerozolima. Od 8 lipca trwają tam izraelskie bombardowania w odwecie za wystrzeliwanie rakiet domowej roboty na Izrael przez kontrolujący Strefę Hamas.

[ TEMATY ]

wojna

rafahkid / photo on flickr

Kapłan poinformował, że w niedzielę 27 lipca zanotowano pierwsze ofiary konfliktu wśród chrześcijan w Gazie. Izraelski pocisk spadł na dom rodziny Ayyadów, który został kompletnie zniszczony. 60-letnia matka zginęła na miejscu, jej 30-letni syn ma poparzone 70 proc. ciała., zaś w szpitalu amputowano mu dwie nogi.

Tamtejsi wyznawcy Chrystusa mieszkają głównie w mieście Gaza, znajdują się więc w samym środku konfliktu. - Sytuacja jest trudna: nie ma elektryczności, wody, dzień i noc trwają bombardowania, z obu stron spadają pociski. To naprawdę straszne. Nie można nawet wyjść na zewnątrz. A jeśliby nawet ktoś wyszedł, to dokąd może pójść? Przejście graniczne do Egiptu jest zamknięte, tak samo do Izraela, więc są tutaj w pułapce - ubolewa duchowny.

Reklama

Kościoły różnych wyznań przyjmują tylu uchodźców, ilu są w stanie pomieścić. W szkole Świętej Rodziny kilka dni temu było ich 700, dziś mieszka ich tu już 1100. W kościele greckoprawosławnym ich liczba wzrosła z 1100 do 1900 i „nie ma nic, absolutnie nic co można by im dać”.

Caritas Jerozolimy stara się dostarczać żywność, mleko dla dzieci, paliwo, ale potrzebuje na to nowych funduszy. Paliwo potrzebne jest zwłaszcza dla prowadzonego przez anglikanów szpitala Al-Ahli w Gazie, gdyż bez niego nie będą działały generatory prądu, przez co - po odłączeniu od aparatury - wielu chorych może stracić życie.

Caritas chce zebrać także środki na przetrwanie przez 1-2 miesiące dla 3 tys. rodzin, które straciły domy. Oferuje też opiekę medyczną wolontariuszy z „mobilnych klinik”.

Reklama

Według ks. Raeda 80 proc. spośród zabitych dotychczas Palestyńczyków to cywile. Jest też 7 tys. rannych. Tysiące domów jest kompletnie zniszczonych, a ponad 30 tys. częściowo.

- Trzeba przerwać wojnę i ocalić życie niewinnych ludzi. Ci, którzy giną po obu stronach są istotami ludzkimi, a nie numerami. Mają nazwiska, mają rodziny. A każą istota ludzka jest ważna - tłumaczy duchowny.

Informuje też, że w 56 rodzinach w Gazie zostali zabici wszyscy ich członkowie, czasem 10 albo 18 osób, więc te rodziny przestały w ogóle istnieć. - Opisuję sytuację, która przekracza wszelkie wyobrażenia. To jakby II wojna światowa, która oznaczała całkowitą destrukcję. Celem są wszyscy: cywile, kobiety, dzieci i szpitale - mówi ks. Abusahlia.

Jego zdaniem, gdyby zniesiono blokadę Strefy Gazy i otwarto przejścia graniczne, to wielu chrześcijan wyjechałoby stamtąd do Egiptu, Jordanii lub na Zachodni Brzeg Jordanu, bo są zmęczeni konfliktem. Za najlepsze wyjście dla wszystkich kapłan uznaje negocjacje między Izraelem i Hamasem pod nadzorem władz palestyńskich, które rozwiązałyby zasadniczy powód konfliktu, jakim jest okupacja terytoriów palestyńskich przez Izrael, która powinna skończyć się jak najszybciej.

- Nie ma zbrojnego rozwiązania tego konfliktu. Izrael pomimo swej potęgi wojskowej nie może kontrolować woli narodu [palestyńskiego - KAI] domagającego się wolności. W przypadku Gazy trzeba oczywiście zakończyć blokadę i jednocześnie otworzyć przejścia graniczne z obu stron, egipskiej i izraelskiej, aby mieszkańcy Gazy mogli normalnie żyć. Jeśli przejścia powierzono by nadzorowi władz palestyńskich, byłyby one pod kontrolą. Hamas nie miałby wytłumaczenia dla kopania tysięcy tuneli wychodzących za granicę. Tak więc zakończenie konfliktu, oddanie Gazy pod zarząd władz palestyńskich, pod nadzorem międzynarodowym, leży w interesie Izraela i narodu żydowskiego - stwierdził ks. Abusahlia.

2014-08-01 17:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Akademicki Dzień Pamięci

[ TEMATY ]

studenci

Kraków

wojna

Adober Stock

W rocznicę Sonderaktion Krakau 6 listopada 1939 r. pod Wawelem obchodzony jest Akademicki Dzień Pamięci, w którym wspomina się poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych, którzy w minionym roku akademickim odeszli z wspólnot uniwer-syteckich.

Msza św., będąca częścią uroczyście obchodzonego 6 listopada Akademickiego Dnia Pamięci, odprawiona zostanie w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie o godz. 19.30. Eucharystii przewodniczył będzie ks. prof. Robert Tyrała, a homilię wygłosi ks. prof. Tadeusz Panuś. Liturgia będzie transmitowana na YouTube przez Telewizję JP2TV.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję