Figura jest czczona, ponieważ podobno “dokonuje cudów”. Jak poinformowało katolickie „Radio Veritas Asia”, arcybiskup Manili, kardynał Jose Advincula, usunął z nazwy słowo „czarny”. Swoją decyzję uzasadnił tłumacząc, że ma to na celu „zwrócenie uwagi ludzi bardziej na święte imię naszego Pana, niż na kolor czy atrybut” .
Tak więc bazylika w dzielnicy Quiapo, w której wystawiona jest figura, nazywa się obecnie: „Bazylika mniejsza i narodowe sanktuarium Jezusa Nazarejczyka - parafia Jana Chrzciciela”. W styczniu kard. Advincula ogłosił bazylikę Quiapo sanktuarium narodowym. Tłumaczył, że zamiarem jest, aby świątynia była „bardziej integracyjna, to znaczy, że adorowane mogą być także wizerunki, na których Chrystus niosący krzyż, nie musi być czarny”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Otaczana czcią, licząca kilkaset lat figura Jezusa Chrystusa „Czarnego Nazarejczyka” oraz figurka Dzieciątka Jezus „Santo Niño” w bazylice w Cebu, to dwa najważniejsze przedmioty kultu filipińskich katolików. Tradycja mówi, że naturalnej wielkości figurę Jezusa wyrzeźbioną przez azteckiego artystę w Meksyku z ciemnego pustynnego drewna mesquite przywieźli w 1606 r. na Filipiny misjonarze hiszpańscy i umieścili w kościele dzielnicy Quiapo w Manili. Wierni przypisują Czarnemu Nazarejczykowi cudowną, uzdrawiającą moc.
Reklama
W 1987 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł honorowy bazyliki mniejszej. Podkreślił wówczas, że ta świątynia odgrywa ważną rolę w umacnianiu wśród ludności czci Chrystusa oraz wnosi wkład kulturowy do religijności Filipin. Na przestrzeni wieków figura Jezusa niosącego krzyż przetrwała dwa pożary, dwa trzęsienia ziemi, tajfuny i bombardowania podczas II wojny światowej. Na coroczną procesję 9 stycznia przybywają miliony wiernych.
Coroczna procesja „Czarnego Nazarejczyka” jest jednym z najpopularniejszych świąt religijnych na zamieszkanych w większości przez katolików Filipinach i gromadzi zwykle ok. trzech milionów pielgrzymów. W barwnej procesji jej uczestnicy przechodzą, w większości boso, pięć kilometrów za wykonaną z czarnego drewna figurą Chrystusa dźwigającego krzyż. Np. w 2020 w procesji wzięło udział 3,3 mln osób. Przejście sześciokilometrowej trasy trwało 16 godzin i 26 minut i był to rekord trasy. W 2021 r., mimo odwołania procesji z powodu pandemii koronawirusa i zmniejszenia liczby liturgii sprawowanych w bazylice Czarnego Nazarejczyka, obchody przyciągnęły ponad 400 tys. wiernych.
Filipiny to w Azji kraj z największą liczbą katolików. Prawie 80 proc. z około 118 mln mieszkańców określa siebie jako katolików.