Reklama

„Obudzić olbrzyma”

„Obudzić olbrzyma” - tak brzmi hasło II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w dniach 19-22 września. Miejscem spotkania członków ruchów i wspólnot katolickich będzie jedna z największych warszawskich parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybór miejsca tegorocznego kongresu nie jest przypadkowy, bo wiodącym jego tematem będzie właśnie ewangelizacja w parafiach. To właśnie one są tym „olbrzymem”, którego trzeba „obudzić” do nowej ewangelizacji, aby wierni docierali z Dobrą Nowiną do osób ochrzczonych, które jednak nie chodzą już do kościoła. - Istotne jest wykorzystanie do ewangelizacji ogromnego potencjału ludzi świeckich, aby w Kościele nie istniał podział na stronę czynną i bierną - podkreśla kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po zeszłorocznym, I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie organizatorzy uznali, że tematem kolejnego kongresu musi być parafia jako miejsce, gdzie ludzie są ewangelizowani i z którego wychodzą, aby ewangelizować innych. Niedługo potem odbył się w Rzymie Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji, podczas którego hierarchowie wskazywali właśnie parafię jako podstawowe miejsce, gdzie człowiek doświadcza Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kluczowym pojęciem rozpatrywanym w czasie kongresu będzie „nawrócenie pastoralne”, o którym często mówi papież Franciszek - podkreśla bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski. - O nawróceniu pastoralnym mówi się, kiedy od działań mających charakter konserwujący przechodzimy do działań misji permanentnej, czyli do wyjścia na zewnątrz.

Reklama

Udział w spotkaniu zgłosiło ponad 500 osób z całego kraju, ale organizatorzy liczą, że uczestników będzie ok. 1000. Na czterodniowy kongres przyjadą także goście z Włoch, Francji i USA. W programie przewidziane są rekolekcje ewangelizacyjne - prowadzone przez bp. Rysia - konferencje i warsztaty, wspólne modlitwy i Msze św., wieczór świadectw, dzielenie się doświadczeniami oraz koncert. Warsztaty prowadzone będą przez Ruch dla Lepszego Świata, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Ruch Światło-Życie, Ruch Focolari, Drogę Neokatechumenalną, Kurs Alfa oraz system Komórek Parafialnych. Zaproszeni do udziału w kongresie są proboszczowie, rektorzy, opiekunowie wspólnot i ruchów kościelnych oraz ich liderzy, jak również katecheci i członkowie parafialnych rad duszpasterskich.

Punktem kulminacyjnym spotkania - oprócz codziennej Eucharystii - będzie sobotnie wyjście ewangelizacyjne. Na czym będzie polegało? - Jedni będą pukać od drzwi do drzwi, głosząc Dobrą Nowinę, inni zorganizują w parku rodzinny piknik ALFA - tłumaczy Zbigniew Słup, członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.

Na tym jednak nie koniec. Przy ścieżkach rowerowych będą czuwały patrole ewangelizacyjne. - Ludzi głoszących Dobrą Nowinę spotkać będzie można na stacji metra, na koncercie ewangelizacyjnym, a nawet w pobliskim hipermarkecie TESCO - dodaje Zbigniew Słup.

Ewangelizacja osiedlowa będzie więc praktycznym zastosowaniem zdobytej wiedzy. - Parafia ma formować ewangelizatorów i prowokować ich do wyjścia na zewnątrz kościoła - podkreśla o. Jacek Dubel CSsR, koordynator kongresu. - Wbrew temu, co nam próbuje się często wmówić, Jezus ma prawo do przestrzeni we wszystkich sferach życia ludzkiego.

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Obudzić olbrzyma”, 19-22 września, parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie, al. Komisji Edukacji Narodowej 101. Szczegółowe informacje na temat kongresu - www.nowaewangelizacja.org

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

litania

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna do św. Maksymiliana M. Kolbego w oparciu o teksty z "Pism" świętego. Modlitwę rozpoczynamy 5 sierpnia.

Święty Maksymilianie, zapalony miłością Boga, opromieniony światłem Niepokalanej Dziewicy, wskazywałeś ludowi Bożemu rozliczne formy apostołowania do zwycięstwa dobra i dla rozszerzenia królestwa Bożego na całym świecie. Uproś nam światło i siłę, abyśmy mogli czynić dobro i pociągać innych do Chrystusowej miłości. Wstaw się do Pana o łaskę dla nas, abyśmy owładnięci tym samym zapałem miłości, wiarą i czynem mogli świadczyć o Chrystusie wśród naszych braci i dojść razem z Tobą do posiadania Boga w chwale wiecznej. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie z Jezusem. Jak wyglądało dzieciństwo św. Faustyny?

2026-08-12 20:38

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Adobe Stock

Czy św. Faustyna Kowalska od dziecka była uduchowiona? Jak wyglądało życie religijne jej rodziny i kiedy pierwszy raz usłyszała głos powołania do życia zakonnego? Pisze o tym Paulina Małota w najnowszej książce o św. Faustynie i Bożym Miłosierdziu pt. "ISKRA".

Stanisław, tata św. Faustyny każdy dzień rozpoczynał odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W zimowe wieczory gromadził wokół siebie całą rodzinę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję