Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz o. Józefa Szańcy (bez jubilata)

O Szańca to zasłużony kapłan w dziele edukacji i katechezy. Wieloletni dyrektor szkół franciszkańskich w Legnicy i zastępca dyrektora wydziału katechetycznego diecezji legnickiej.

ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na jubileusz przyjechał biskup świdnicki Marek Mendyk, który wiele lat współpracował z o. Józefem, przedstawiciele rady katechetycznej diecezji legnickiej oraz nauczyciele i katecheci. Okazało się, że jubileusz musiał odbyć się bez jubilata, który nie dojechał z powodów zdrowotnych. Zatem spotkanie było okazją do modlitwy za jubilata, ale też wyrazem podziękowania katechetom, którzy w tym roku odeszli na zasłużoną emeryturę.

Druga część uroczystości odbyła się w auli św. Franciszka z Asyżu, należącej lubińskiego Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Poprowadziła ją Pani Anna Rzonca, która przez wiele lat była związana z Zespołem Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wprowadziła ona zgromadzonych w czas jubileuszowego świętowania oraz adwentowej refleksji: „Jesteśmy w przededniu Adwentu. Cały nadchodzący rok liturgiczny będziemy przeżywali w blasku Roku Jubileuszowego 2025. Konferencja Episkopatu Polski proponuje nam formację w ramach roku duszpasterskiego pod hasłem ‹‹Pielgrzymi nadziei – solą ziemi i światłem świata››”.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się od solidnej dawki nadziei. Uczestnicy wysłuchali bowiem inspirującej konferencji, której tytuł brzmiał: „Nadzieję trzeba nam wybrać”. Wygłosiła ją Pani dr Małgorzata Piotrkowska-Dańkowska z Lubina – na co dzień nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie, a także teolog, specjalizujący się w Piśmie świętym.

W programie uroczystości Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej zaplanował podziękowanie dla Katechetów, którzy w ostatnim czasie przeszli na zasłużoną emeryturę lub skorzystali z przywileju nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i w związku z tym zakończyli pracę w szkole z dniem 31 sierpnia 2024 roku albo nieco wcześniej. W języku łacińskim słowo „emeritus, emerita” oznacza „zasłużony, zasłużona”.

Na uroczystości w Lubinie pojawiło się pięć takich zasłużonych osób. Wśród nich znalazły się Panie:

- Ewa Baran, która katechizowała przez 26 lat, pracowała w Szkole Podstawowej w Gierałtowcu na terenie parafii pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku;

- Jadwiga Berestecka, która katechizowała przez 28 lat, pracowała w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach na terenie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach;

- Beata Kwiecień, która katechizowała przez 30 lat, pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lubinie na terenie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie;

Reklama

- Dorota Skiba, która katechizowała przez 29 lat, pracowała najpierw w nieistniejących już szkołach: Szkole Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II oraz w VI Licem Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Legnicy na terenie parafii pw. św. Wojciecha w Legnicy, a ostatnio w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej oraz w Przedszkolu Samorządowym „WYSPA MARZEŃ” w Kunicach na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kunicach;

- Małgorzata Zalińska, która katechizowała przez 32 lata, pracowała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świerzawie na terenie parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Świerzawie, a w ostatnich latach także w Szkole Podstawowej w Nowym Kościele na terenie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Nowym Kościele.

Zasłużone osoby kończące pracę otrzymały kwiaty, podziękowanie od Biskupa Legnickiego, obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz ORŁA KATECHETYCZNEGO 2024.

Dobrze się złożyło, że gratulacje przekazał i upominki wręczył Ksiądz Biskup Marek Mendyk – Biskup Świdnicki, ponieważ przez wiele lat współpracował z katechetami w Legnicy. Wiele razy przy okazji różnych spotkań przypominał im, że „prawdziwą radość zna tylko wdzięczne serce” albo „jeśli chcesz znaleźć szczęście, znajdź wdzięczność”.

Po podziękowaniu Katechetom nastał czas, aby zwrócić się w stronę szeroko rozumianego środowiska oświatowego. Z wdzięcznością spojrzeliśmy w stronę Kuratorium Oświaty

we Wrocławiu, a szczególnie Delegatury w Legnicy. W ostatnim czasie na emeryturę przeszła wieloletnia Dyrektor tejże Delegatury – Pani mgr Halina Elżbieta Knychalska, która wcześniej była zatrudniona przez Ojca Józefa jako nauczycielka biologii w szkole katolickiej.

Reklama

Stojąc na czele Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy, przez wiele lat Pani Dyrektor wspierała każdorazowego Księdza Dyrektora Wydziału Katechetycznego w rozmaitych sprawach dotyczących współpracy ze szkołami w zakresie organizowania nauki religii. Nasi katecheci zawsze mogli liczyć na życzliwość komisji powoływanych dla przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych na stopień nauczyciela dyplomowanego. Księża eksperci z listy MEN zasiadali w komisjach organizowanych przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – Delegatura w Legnicy. Wśród nich, na samym początku wiele lat temu, był właśnie Ksiądz Biskup Marek Mendyk i Ojciec Józef Szańca. Dziś w tej roli zastępuje ich godnie ks. Jarosław Kowalczyk.

Warto wspomnieć, że kiedy pojawiały się trudne sprawy albo jakieś skargi Pani Dyrektor zawsze dążyła do tego, aby je szybko i pomyślnie rozwiązać. Podczas uroczystości nie było z nami Pani Haliny Elżbiety Knychalskiej, ale łączyła się duchowo. Podziękowanie w imieniu Pani Dyrektor odebrała Pani Irena Benroth – Starszy Wizytator z Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy. Było to również okazją do przekazania wyrazów uznania i gratulacji dla Pani Anny Urbańskiej, powołanej na Dyrektora Delegatury w Legnicy.

Drugą wspaniałą osobą, której wyraziliśmy wdzięczność, była Pani Maria Pecyna. Zakończyła ona pracę w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy. Każda komisja egzaminacyjna na stopień nauczyciela mianowanego okazywała ogromną życzliwość nauczycielom religii. Współpraca Wydziału Katechetycznego z Panią Marią Pecyną była zawsze czystą przyjemnością. Podczas spotkania dziękowaliśmy Pani Marii Pecynie za radość, uśmiech, życzliwe słowo i pomocną dłoń. Pani Maria pomogła wielu nauczycielom w przejściu niełatwej ścieżki awansu zawodowego. Warto wspomnieć, że we wcześniejszych latach Pani Maria Pecyna była również związana z Kuratorium Oświaty w Legnicy.

Reklama

Po podziękowaniach nadszedł moment, aby dostrzec wyjątkowego człowieka, który w dniu św. Andrzeja Apostoła przeżywał szczególne święto. To ojciec Józef Szańca – franciszkanin konwentualny, zastępca dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, w Legnicy znany i ceniony jako wieloletni dyrektor franciszkańskich szkół katolickich: najpierw Niższego Seminarium Duchownego, potem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu, następnie Gimnazjum im. św. Franciszka, a ostatnio Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy. Od 4 lat Ojciec Józef przebywa na zasłużonej emeryturze i posługuje w parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Tego dnia Ojciec Józef nie pojawił się na uroczystości, ponieważ nagłe osłabienie spowodowało, że musiał znaleźć się na obserwacji w szpitalu we Wrocławiu.

O przybliżenie postaci Ojca Józefa oraz świadectwo o nim został poproszony Pan Sebastian Bigos z Wrocławia – absolwent NSD w Legnicy. Na okoliczność 80. urodzin i 55. rocznicy święceń kapłańskich wiele osób napisało wspomnienia związane z Ojcem Józefem oraz swoje życzenia dla Jubilata. Zostały one zebrane w Księdze Jubileuszowej, którą zaprezentowano na spotkaniu w Lubinie, a następnie po wyjściu ze szpitala przekazano osobiście Ojcu Józefowi. Do tego był jeszcze kosz z 80 różami, list gratulacyjny Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego oraz okolicznościowy upominek w postaci Pisma Świętego i mikrofonu. To nietypowe zestawienie miało na celu przypomnieć, że w każdym tygodniu na antenie Radia Plus Legnica można wysłuchać inspirującej katechezy przygotowanej przez Ojca Józefa.

Reklama

W imieniu wszystkich zgromadzonych, a szczególnie bliskich sercu Ojca Józefa katechetów głos zabrała i życzenia przekazała Pani Elżbieta Jarząb – katechetka z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy, należąca do Diecezjalnej Rady Katechetycznej. Pani Elżbieta pozdrowiła również Księdza Biskupa Marka Mendyka i wręczyła mu numer specjalny FORUM KATECHETÓW DIECEZJI LEGNICKIEJ ze wspomnieniami katechetów na jego temat. Zostały one zebrane w 2020 roku, kiedy Ksiądz Biskup zakończył posługę Biskupa Pomocniczego Diecezji Legnickiej i został mianowany Biskupem Świdnickim. Ze względu na pandemię legnickiemu środowisku katechetycznemu nie udało się wówczas wręczyć tego prezentu i podziękować Księdzu Biskupowi za troskę o katechezę i katechetów przez wszystkie lata pobytu w Legnicy. Dokonało się to właśnie w Lubinie.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem dla zaproszonych Gości. W czasie jego trwania wystąpiła schola „Nutki św. Maksymiliana” działająca przy lubińskim sanktuarium, a także uczniowie Pani Beaty Pazio-Grygiel z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy wraz z nauczycielem – Panem Mikołajem Potoczakiem.

Dziękujemy wszystkim, którzy z potrzeby serca przybyli, aby poprzez modlitwę, obecność i życzliwość wesprzeć o. Józefa Szańcę w tym ważnym dla niego dniu.

foto

2024-12-18 07:12

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha w sobotę w Poznaniu: Świadek wiary

2025-05-22 07:22

[ TEMATY ]

ks. Stanisław Streich

Vatican Media

Ks. Stanisław Kostka Streich

Ks. Stanisław Kostka Streich

Wynoszony na ołtarze kapłan zginął za wiarę z rąk działacza komunistycznego w 1938 roku. „Dziś potrzebujemy świadków wiary. Ksiądz Stanisław Streich był takim świadkiem, który właśnie zostaje beatyfikowany” – powiedział abp Zbigniew Zieliński, metropolita poznański, zapraszając wszystkich wiernych i osób życzliwych Kościołowi do uczestnictwa w tym wielkim wydarzeniu w Poznaniu.

Uroczystość beatyfikacyjna Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha rozpocznie się w sobotę 24 maja o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Niesamowita święta Rita

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Ciżba napiera na siebie z coraz większą wrzawą i jest tylko krok od bójki. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Umbryjska Cascia od wieków przyjmuje rzesze pielgrzymów i jest świadkiem licznych cudów dokonywanych za wstawiennictwem tej, dla której nie ma spraw beznadziejnych. Św. Rita nieustannie wygrywa w rankingach świętych – we Włoszech ustępuje jedynie św. Antoniemu – a wszystko dzięki skuteczności w największych nawet problemach. Do niej zwracają się o pomoc ludzie dotknięci ciężkimi doświadczeniami, problemami małżeńskimi, matki – także te oczekujące potomstwa czy mające problem z poczęciem dziecka, ale również osoby poniżane, samotne, chore na raka i ranne. Dzięki Ricie wiele małżeństw wybaczyło sobie zdradę małżeńską, wielu podjęło terapię antyalkoholową, a kobiety, które przez lata roniły, urodziły zdrowe dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: prawdziwa przyjaźń podnosi człowieka

2025-05-23 19:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

- Bóg, kiedy wchodzi z nami w przyjaźń, dźwiga nas. Prawdziwa przyjaźń ma to do siebie, że człowieka podnosi, sprawia, że rośnie, staje się kimś innym - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas sesji formacyjnej o małżeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję