Reklama

W wolnej chwili

Nietypowy nabytek Muzeum Ikon

XVII-wieczna tkanina liturgiczna wozduch na wystawie stałej w Supraślu

XVII-wieczną haftowaną tkaninę liturgiczną wozduch - najnowszy nabytek Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku - można oglądać na wystawie stałej w siedzibie instytucji. Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.

[ TEMATY ]

XVII wiek

wozduch

Muzeum Ikon

Supraśl

tkanina liturgiczna

Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Haftowana tkanina liturgiczna "wozduch" przedstawia wizerunek Chrystusa „Oto Branek Boży”

Haftowana tkanina liturgiczna wozduch przedstawia wizerunek Chrystusa „Oto Branek Boży”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, działa w zabudowaniach zabytkowego męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. Rozpoczęło działalność w 2006 roku.

Na wystawach stałych można się zapoznać z kanonem ikon, co jednocześnie jest wprowadzeniem do tematyki. Prezentowane są ikony-relikty podlaskich świątyń, jak XVI-wieczne skrzydło rajskich wrót z cerkwi Zaśnięcia NMP w Czyżach. Można się zapoznać z ikonami staroobrzędowców oraz tzw. ikonami karpackimi. Ekspozycję zamyka prezentacja unikatowych XVI-wiecznych pobizantyjskich malowideł ściennych, ocalałych ze zburzonej w lipcu 1944 r. cerkwi Zwiastowania NMP, monasteru supraskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W części wystawy stałej poświęconej zabytkom świątynnym związanym w głównej mierze z dawnymi terenami Rzeczypospolitej można już zobaczyć najnowszy nabytek muzeum - XVII-wieczną tkaninę liturgiczną wozduch - poinformowało muzeum. Jak wyjaśnia instytucja, wozduch to welon na dary eucharystyczne.

Reklama

Zakupiona przez muzeum tkanina ozdobiona jest haftem figuralnym i pochodzi z terytorium Ukrainy. "Unikatowy obiekt wykonano techniką misternego haftu świadczącego o bardzo wysokim poziomie warsztatu, w którym powstał. Datację zabytku potwierdza typowe dla dzieł z tego okresu zestawienie ściegów o różnorodnych układach geometrycznych, jak również zastosowanie bardzo cienkich nici w metalowych oplotach" - podała instytucja.

W ocenie muzeum tkanina wyróżnia się na tle zbiorów supraskiej placówki zarówno ze względu na technikę wykonania, jak i na ikonografię. Wozduch przedstawia wizerunek Chrystusa "Oto Baranek Boży" wywodzący się z ikonografii bizantyńskiej, które to przedstawienie Chrystusa nie było dotąd obecne w zbiorach muzeum. Wyjaśniono też, że przedstawienie "Oto Baranek Boży" wiąże się z liturgią eucharystyczną, umieszczane jest na pokrowcach cerkiewnych wykorzystywanych podczas przygotowania i przemienienia darów eucharystycznych.

Zakup zabytku dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury.

2025-01-04 07:16

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

litania

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zmarł ks. Jan Czekalski

2025-08-13 07:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

12 sierpnia w godzinach porannych odszedł do Domu Ojca ks. Jan Czekalski – proboszcz parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi. Ostatnie miesiące ziemskiej wędrówki Księdza Jana niesamowicie zjednoczyły parafian, rodzinę i przyjaciół kapłana.
CZYTAJ DALEJ

„Bóg was nie uchronił” - pielgrzymi z Radomia walczą z „internetowymi znawcami”, a poszkodowani dojechali na Jasną Górę

2025-08-13 20:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

diecezja radomska

BP Jasnej Góry

Licznie, solidarnie, z tradycją wieków, z paulinami i raz na sto lat tak najkrócej można scharakteryzować pielgrzymki piesze z Radomia, Kalisza, Vranowa i Łomży. Do pieszych dołączali też pielgrzymi rowerowi i biegacze.

Jest już dotychczasowa frekwencyjna rekordzistka - Piesza Pielgrzymka Radomska, a w niej 7 tys. 255 pątników. Po raz 388. dotarł wierny Kalisz. Pątnicy przynoszą ze sobą modlitwę zwłaszcza o nowe powołania kapłańskie i zakonne, za poszkodowanych pątników radomskich. Za 100 lat diecezji dziękowali pątnicy łomżyńscy. Nie zabrakło „Słowaków od paulinów”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję