Reklama

Niedziela Świdnicka

Odwrócone przedszkole już otwarte

Niedziela świdnicka 45/2013, str. 2

[ TEMATY ]

Alzheimer

Przemyslaw Awdankiewicz

Przy parafii w wałbrzyskiej dzielnicy Poniatów rozpoczął swoją działalność ośrodek dziennego pobytu dla osób cierpiących na Alzheimera. Wałbrzyskie Stowarzyszenie Pomocy na rzecz Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera dzięki wsparciu osób prywatnych, władz i firm wyremontowało byłe salki katechetyczne, w których powstało tzw. odwrócone przedszkole.

Podczas otwarcia placówki Wiesław Rzeźnikiewicz, prezes stowarzyszenia, serdecznie dziękował wszystkim, którzy pomogli w otwarciu placówki i służyli swoim czasem, dobrą radą, pracą lub pieniędzmi.

– Dobrym zwyczajem jest umieszczanie na fasadach budynków wykutych w kamieniu sentencji, które przekazują główną ideę. Na naszej tablicy znalazło się zdanie: „Z niczym przyszedłeś na ten świat i nic nie weźmiesz ze sobą, więc pozostaw jakiś piękny ślad, by można iść za tobą...”. Dlatego z całego serca dziękuję! – mówił Wiesław Rzeźnikiewicz.

Idea tzw. odwróconego przedszkola polega na tym, że osoba z demencją jest rano przywożona przez rodzinę i przebywa w ośrodku 5-8 godzin pod opieką fachowców. – Zadaniem naszym będzie ćwiczyć i trenować te intelektualne i ruchowe zdolności, które pacjent jeszcze posiada, tak, aby utrzymywały się jak najdłużej, a tym samym przedłużyły jego samodzielność i złagodziły objawy choroby – dodał Rzeźnikiewicz. – Celem ośrodka jest również odciążenie rodzin pacjentów. Choroba Alzheimera jest dramatem żon, mężów i dzieci pacjentów, zwłaszcza gdy chorzy pozostają w domu. Brak skutecznej pomocy skazuje opiekunów chorych na frustrację. Fizycznie niemożliwe jest, by samemu dać sobie radę z całą sytuacją. Kwestią czasu jest wypalenie i pogorszenie formy psychicznej opiekunów.

O ogromnej potrzebie powstawania miejsc dziennego pobytu dla cierpiących na choroby otępienne mówił Michał Hajtko, dyrektor Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie.

Reklama

– Choroba Alzheimera to ogromne nieszczęście dla osoby chorej, ale i dla rodziny, która potrzebuje wsparcia. W 2020 r. zachoruje około miliona osób. W ośrodku w Ścinawie, którym kieruję, mamy 67 łóżek. Na miejsce czeka 500 chorych. One się nigdy nie dostaną. Dlatego ogromnie się cieszę, że taki ośrodek powstał w Wałbrzychu – mówił Michał Hajtko.

W Polsce dotychczas działa ok. 15 tego typu placówek. Wałbrzyska jest przeznaczona dla maksymalnie 15 osób chorych na Alzheimera. Do ich dyspozycji w budynku o powierzchni ok.180 m2 są dwie sale, kuchnia oraz dwie łazienki. Od poniedziałku trwa typowanie pacjentów, którzy będą mogli korzystać z ośrodka.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Caritas otworzyła placówkę dla chorych na Alzheimera

[ TEMATY ]

Alzheimer

Caritas

Kielecka Caritas otworzyła nową placówkę - Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera. Na specjalistyczną opiekę może tam liczyć 30 osób. Chorymi zajmują się terapeuci zajęciowi, psychologowie, pedagodzy oraz fizjoterapeuci.

Ośrodek znajduje się w dawnej szkole specjalnej przy ul. Urzędniczej 16a i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 16.00. Decyzje o skierowaniu uczestników do placówki wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję