Reklama

Z Watykanu

Na Placu Hiszpańskim w Rzymie

Papieski gest miłości wobec Niepokalanej

Papież Franciszek przybył 8 grudnia na plac Hiszpański w Rzymie i modlił się przed kolumną Maryi Niepokalanej. Podtrzymał w ten sposób trwającą od XIX wieku tradycję zapoczątkowaną przez swych poprzedników. Figura Matki Bożej została ustawiona na najwyższej kolumnie w Rzymie na pamiątkę ogłoszenia w 1854 r. przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Maryja czuwa nad miastem, chroni i błogosławi Rzymowi i wszystkim miastom złączonym z Rzymem w wierze.

Ojciec Święty Franciszek prosił „troskliwą Opiekunkę” Wiecznego Miasta, by na nowo wzbudziła we wszystkich pragnienie świętości. – Niech w naszym słowie jaśnieje blask prawdy, niech w naszych dziełach rozbrzmiewa śpiew miłosierdzia, niech w naszym ciele i w sercach mieszkają czystość i niewinność, niech w naszym życiu uobecnia się całe piękno Ewangelii – modlił się papież Franciszek. – Pomóż nam trwać na uważnym słuchaniu głosu Pana: niech krzyk ubogich nigdy nie zostawia nas obojętnymi, niech cierpienie chorych i potrzebujących nie zastaje nas roztargnionymi, niech nas porusza samotność starców i słabość dzieci, niech każde ludzkie życie będzie przez nas wszystkich zawsze miłowane i czczone. Spraw, abyśmy nie zatracili sensu naszej ziemskiej podróży: niech delikatne światło wiary oświeca nasze dni, niech pocieszająca siła nadziei kieruje naszymi krokami, niech zaraźliwe ciepło miłości ożywia nasze serca, niech oczy nas wszystkich będą utkwione mocno w Bogu, gdzie jest nasza prawdziwa radość – prosił Franciszek.

Reklama

W drodze na plac Hiszpański Papież zatrzymał się przed pobliskim kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej. Czekali tam na niego członkowie Stowarzyszenia Kupców Ulicy Condotti, gdzie znajdują się najdroższe w mieście sklepy luksusowych marek, głównie ubrań, dodatków i biżuterii. Po dotarciu na plac Hiszpański Ojciec Święty przeszedł pośród tysięcy zgromadzonych tam rzymian. W pewnej chwili schylił się i podniósł rzucony w jego kierunku biały kwiat, po czym podszedł podziękować za niego kobiecie na wózku inwalidzkim. Następnie przywitał się z wikariuszem papieskim dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallinim i lewicowym burmistrzem Rzymu Ignazio Marino.

W drodze powrotnej do Watykanu papież Franciszek zatrzymał się w Bazylice Matki Bożej Większej, by przed ikoną „Salus Populi Romani” pomodlić się za wszystkich mieszkańców Rzymu. Odwiedził tę świątynię już po raz piąty w ciągu dziewięciu miesięcy swego pontyfikatu.

Papieska Rada ds. Świeckich

Głosić Chrystusa w epoce cyfrowej

Pod hasłem: „Głosić Chrystusa w epoce cyfrowej” w dniach 5-7 grudnia br. odbywała się w Rzymie sesja plenarna Papieskiej Rady ds. Świeckich. Kard. Stanisław Ryłko – przewodniczący tej dykasterii wyjaśnił, dlaczego na jej temat wybrano zagadnienie cyfryzacji: – Jesteśmy świadkami narodzin nowej kultury, kultury cyfrowej, która otwiera przed ludzkością zupełnie nowe horyzonty i bezprecedensowe możliwości budowania świata bardziej braterskiego i solidarnego – podkreślił. – Ale równocześnie nie brakuje zagrożeń i niepokojących znaków zapytania, które dotyczą np. chorobliwych uzależnień od Internetu, co dotyka dzisiaj wielu młodych. Wielu użytkowników Internetu czuje się w świecie wirtualnym lepiej niż w świecie rzeczywistym. Świat Internetu jest, jak widać, bardzo złożony i wymaga z naszej strony dogłębnego studium i mądrego rozeznania. Jako chrześcijanie nie możemy od niego tchórzliwie uciekać. Wręcz przeciwnie, musimy być w tym świecie obecni, nie tracąc swej chrześcijańskiej tożsamości. Nowa kultura cyfrowa to olbrzymi teren misyjny, który trzeba ewangelizować. W tej dziedzinie specjalną rolę mają do odegrania ludzie świeccy, zwłaszcza młodzi, dla których Internet jest „naturalnym” środowiskiem, w którym żyją i pracują na co dzień – powiedział kard. Ryłko.

Audiencja Generalna

Reklama

Relacja między Zmartwychwstaniem Chrystusa a naszym zmartwychwstaniem to temat, jaki poruszył Ojciec Święty w katechezie 4 grudnia br. podczas audiencji generalnej. Papież Franciszek podkreślił, że w dniu ostatecznym zmartwychwstaniemy z naszymi ciałami, które zostaną przekształcone w ciała chwalebne, w ciała duchowe. Jednak już w tym życiu mamy udział w zmartwychwstaniu Chrystusa. – Poprzez chrzest jesteśmy włączeni w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i uczestniczymy w nowym życiu, to znaczy w życiu Zmartwychwstałego. Dlatego czekając na dzień ostatni, mamy w sobie ziarno zmartwychwstania, jako zapowiedź pełnego zmartwychwstania, które otrzymamy w dziedzictwo. Z tego powodu również ciało każdego z nas jest rezonansem wieczności, a więc musi być zawsze szanowane, a przede wszystkim musi być respektowane i miłowane życie ludzi cierpiących, bo szczególnie odczuwają bliskość królestwa Bożego, tego stanu życia wiecznego, do którego zmierzamy – powiedział papież Franciszek.

Papież na placu Hiszpańskim w Rzymie 8 grudnia 2013 r.

Papież Franciszek do Polaków

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Rozpoczęliśmy Adwent. Rozważamy tajemnicę Mesjasza, który pełen miłości i miłosierdzia przychodzi zbawić człowieka. Trwajmy z Nim na modlitwie, w rozważaniu Bożego Słowa, uczestnicząc w codziennych, tradycyjnych Roratach. Od więzi z Chrystusem zależy nasze życie wieczne. Wam, tu obecnym, i waszym rodzinom z serca błogosławię.

Audiencja generalna, 4 grudnia 2013 r.

* * *

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przyjaźni z Jezusem. Nie bójcie się pozwolić Panu was kochać.

Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję