Reklama

Polska

Ufortyfikował Polskę przez duszpasterstwo maryjne

Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 14

Krzysztof Świertok

W intencji o. dr. Jerzego Tomzińskiego, najstarszego paulina, który 24 listopada br. ukończył 95. rok życia, została odprawiona jubileuszowa Msza św. dziękczynna. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 4 grudnia Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, asystent częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana”. – Ojcze Jerzy, dziękujemy za miłość, za przykład, za piękny wzór miłości do Matki Boga i do naszej Ojczyzny – powiedział na wstępie Eucharystii.

Mszę św. koncelebrowali: o. Izydor Matuszewski – generał Zakonu Paulinów, o. Piotr Polek – definitor generalny Zakonu, o. Jan Pach – dyrektor Jasnogórskiej Biblioteki Maryjnej, o. Józef Płatek – były generał Zakonu, o. Eustachy Rakoczy – jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, o. Melchior Królik – jasnogórski archiwista. Przybyli także przedstawiciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny, i zastępcy: red. Lidia Dudkiewicz i ks. red. Mariusz Frukacz. Ks. Skubiś mówił w kazaniu: – Jesteśmy oczarowani osobowością czcigodnego Jubilata, znamy go od wielu lat i podziwiamy mądrość, umiar, delikatność, roztropność i wiele innych pięknych cnót. Są to cnoty kapłana, zakonnika, ale także cnoty męża stanu. O. Jerzy nosi w swoim życiorysie wielkie znaki czasów trudnych dla Ojczyzny. W czasach komunizmu, wsparty przez wielkiego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, prowadził klasztor jasnogórski jako człowiek Matki Bożej. Fortecą było duszpasterstwo maryjne. Fortecą było oparcie duszpasterstwa o tron Królowej Polski – kontynuował ks. Skubiś. Zwrócił uwagę, że o. Tomziński umiał czytać znaki czasu.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. o. Jerzy Tomziński wyznał: – Jak można podziękować Bogu nieskończenie dobremu, miłosiernemu, pełnemu dobroci za wszystkie łaski? Jak można podziękować Matce Bożej z aniołami, ze wszystkimi świętymi?... Zostaje tylko pragnienie, żeby w wieczności śpiewać: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu”. Wszystkim zgromadzonym Jubilat podziękował za obecność i modlitwę.

Po Mszy św. w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie odbyło się okolicznościowe spotkanie. O. Tomziński przedstawił historię Apelu Jasnogórskiego, którego 60. rocznica powstania przypadała 8 grudnia 2013 r. Był on tym zakonnikiem, który ogłosił 60 lat temu, że wolą uwięzionego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego jest, aby Polacy codziennie o godzinie 21.00 modlili się do Matki Bożej w łączności z Jasną Górą. 8 grudnia 1953 r. o. Tomziński, jako przeor Jasnej Góry, w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził pierwszy, historyczny Apel Jasnogórski w grupie pięciu osób, w łączności z tysiącami wiernych zgromadzonych przed Szczytem Jasnogórskim.

– To o. Jerzy Tomziński przyprowadził nasze Stowarzyszenie na Jasną Górę, abyśmy trwali przy Maryi – mówiła Izabela Tyras, przewodnicząca Rady częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Natomiast o więziach o. Tomzińskiego z „Niedzielą” mówiła red. Lidia Dudkiewicz. – Zawsze korzystaliśmy z wielkiego bogactwa duchowego i intelektualnego o. Jerzego, który należał do zespołu redakcyjnego „Niedzieli” po jej wznowieniu w 1981 r. To jest skarbnica wiedzy o Jasnej Górze i Polsce, niezwykły świadek dziejów ostatnich dziesięcioleci – mówiła. – O. Jerzy to człowiek wielkiej wiary i pokory – dodał o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry. Przemawiali też przedstawiciele oddziałów terenowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z prezesem Zarządu Maciejem Szepietowskim. Na ręce Ojca Jubilata złożone zostały m.in. listy gratulacyjne od posłów PiS: Jadwigi Wiśniewskiej i Szymona Giżyńskiego oraz album okolicznościowy przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wśród gości urodzinowych były też przedstawicielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Częstochowie. Oczywiście, był też urodzinowy tort.

Jubileusz przygotował częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na czele z przewodniczącą Izabelą Tyras.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję