Reklama

Niedziela Kielecka

Będzie sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin

W Kielcach – w największej parafii w mieście i w diecezji – pw. św. Józefa Robotnika, powstanie wkrótce sanktuarium diecezjalne – św. Józefa Opiekuna Rodzin. Uroczystość ogłoszenia sanktuarium odbędzie się 29 grudnia o godz. 12.30. Mszę św. odprawi wówczas biskup kielecki Kazimierz Ryczan w asyście biskupów pomocniczych.

– Chciałabym, aby nasze sanktuarium było dobrym miejscem dla wszystkich rodzin z diecezji kieleckiej. Pracujemy nad programem, który byłby do nich skierowany – zapowiada proboszcz parafii ks. prał. Jan Iłczyk. Sygnalizuje także, na razie w fazie projektu, comiesięczne nabożeństwa dla rodzin, spotkania duszpasterskie i konferencje. Z drugiej strony – jak podkreśla – współczesna rodzina, „poraniona i zagubiona”, potrzebuje duchowej pomocy oraz wspólnoty innych rodzin. Będzie to zatem konkretna propozycja duszpasterska w odpowiedzi na nauczanie papieża Franciszka i bp. Kazimierza Ryczana, którzy często apelują o troskę wobec rodziny i wskazują na konkretne jej zagrożenia.

Reklama

W parafii nowenna do św. Józefa jest odprawiana w każdy wtorek, od 1959 r. w sposób stały. Czciciele św. Józefa spotykają się na nabożeństwie do św. Józefa z modlitwą o uzdrowienie w każdy ostatni wtorek miesiąca. – Przyjeżdżają ludzie z Jędrzejowa, Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i dalszych stron Polski – wyjaśnia Proboszcz. Jego zdaniem, współczesne rodziny w Kielcach i diecezji są coraz słabsze: przeżywają kryzys wiary i wzajemnych relacji, mają nieuporządkowane życie sakramentalne, są rozbite, np. przez wyjazdy do pracy poza granice kraju. Potrzebują dobrego, duchowego miejsca dla siebie.

Parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach liczy ponad 20 tys. mieszkańców. Jest największą w mieście. W jej skład wchodzą osiedla Szydłówek, Uroczysko, Bocianek oraz Związkowiec. Była erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, poświęconą 21 września 1958 r. Tabernakulum i figurę św. Józefa Robotnika wykonała Zofia Wolska. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.

Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski i Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze święte w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

Przy wejściu głównym do kościoła umieszczono na kolumnie figurę św. Józefa z Dzieciątkiem (rzeźba Jerzego Sikorskiego). Autorem koncepcji nowego wystroju jest artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma. Ołtarz z marmuru kararyjskiego wykonał Jerzy Sikorski. W nawie umieszczono ołtarze Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz św. Józefa. W tym ostatnim, odnowionym trzy lata temu, znajduje się kopia cudownego obrazu św. Józefa z Kalisza wykonana przez art. plastyka Krzysztofa Jackowskiego. To właśnie przy tym ołtarzu skupi się duszpasterstwo rodzin i wizerunek obrazu z tego ołtarza znajduje się na zaproszeniach na uroczystość.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe sanktuarium na Białorusi

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 6

[ TEMATY ]

sanktuarium

Białoruś

Magdalena Kowalewska

Relikwiarze z relikwiami nazaretanek beatyfikowanych w 2000 r. przez Jana Pawła II

Relikwiarze z relikwiami nazaretanek beatyfikowanych w 2000 r.
przez Jana Pawła II

W Nowogródku kościół pw. Przemienienia Pańskiego ogłoszono diecezjalnym sanktuarium błogosławionych Marii Stelli i jej dziesięciu Towarzyszek – Męczennic

Uroczystej Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski na Białorusi abp Gábor Pintér.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję